سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » دفتر شرعی علامه سید محمد حسین فضل الله: یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ روز عید سعید فطر است...

دفتر شرعی علامه سید محمد حسین فضل الله: یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ روز عید سعید فطر است

چکیده :دفتر شرعی مؤسسه علامه مرجع سید محمد حسین فضل الله (ره) در رابطه با آغاز ماه شوال یعنی عید سعید فطر بیانیه‌ای صادر کرد. در بیانیه این دفتر آمده است: بسمه تعالی هلال ماه شوال ۱۴۴۱ هـ (اقتران مرکزی) در روز جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۹ هـ در ساعت ۱۷:۳۹ عصر به وقت جهانی یعنی ۲۰:۳۹...


دفتر شرعی مؤسسه علامه مرجع سید محمد حسین فضل الله (ره) در رابطه با آغاز ماه شوال یعنی عید سعید فطر بیانیه‌ای صادر کرد. در بیانیه این دفتر آمده است:

بسمه تعالی

هلال ماه شوال ۱۴۴۱ هـ (اقتران مرکزی) در روز جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۹ هـ در ساعت ۱۷:۳۹ عصر به وقت جهانی یعنی ۲۰:۳۹ عصر به وقت تابستانی بیروت متولد می‌شود.

و همان طور که در تصویر بالا دیده می‌شود، رؤیت در عصر جمعه (شب شنبه) در تمام مناطق جهان غیرممکن است؛ بنابراین روز شنبه ۳ خرداد، سی مین روز و آخرین روز ماه رمضان است و روز یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ هـ، اول ماه شوال است.

رؤیت هلال در عصر شنبه (شب یکشنبه) با چشم غیرمسلح و به آسانی در مناطق سبزرنگ و به شرط صاف بودن هوا و توانایی رصد کننده در مناطق صورتی رنگ و با چشم مسلح در مناطق سورمه‌ای رنگ ممکن است.

بنابراین روز یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ هـ اول ماه شوال است و این طبق مبنای فقهی علامه مرجع سید محمد حسین فضل الله(ره) است که بر این نظر است اگر دیدن هلال در هر منطقه‌ای از جهان که بخشی از شب را با آن اشتراک داریم، ممکن باشد، ماه آغاز شده است و فرقی میان رؤیت با چشم غیرمسلح و چشم مسلح وجود ندارد.

برای تمام مکان‌های شرقی و غربی در تحقق شرط اشتراک بخشی از شب، تفاوتی میان مناطق شرقی و مناطق غربی کره زمین وجود ندارد.

آرزو می‌کنیم که این عید برای همه مسلمانان همراه با خیر و برکت باشد و از خداوند می‌خواهیم که آن را در حالی برای ما تکرار کند که این بیماری برطرف شده باشد و با لطف خود با قبول اعمال، نصرت و عزت بر ما منت نهد. إنه سمیع مجیب.

بیروت؛ ۲۵ رمضان ۱۴۴۱ هـ برابر با ١٨/۵/٢٠٢٠ م
۵۱m


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.