سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » حرمت عتبه‌بوسی از نگاه آیت الله بروجردی...

حرمت عتبه‌بوسی از نگاه آیت الله بروجردی

چکیده :به نظر می‌رسد از نگاه آیت الله بروجردی این‌که بگوییم در نیت ما شرک وجود ندارد کافی نیست بلکه باید ظاهر رفتارها نیز صورت مشرکانه نداشته باشد، به دیگر سخن همان‌گونه که نباید به گناه نزدیک شد از نزدیک شدن به شرک نیز باید اجتناب...


مهدی مسائلی

از تعدادی از شاگردان آیت الله بروجردی نقل شده است که ایشان عتبه‌‌بوسی(= بوسیدن زمین در ورودی حرم ائمه علیهم‌السلام) را شبیه سجده دانسته و حرام می‌دانستند. همچنین در نقل‌های متعددی گزارش شده که هنگامی افرادی به پابوسی ایشان می‌افتادند، بسیار خشمگین می‌شدند و با بیان اینکه این عمل نوعی سجده است، از انجام آن به شدت نهی می‌کردند. (رک: در وادی عشق، خاطرات سیدتقی موسوی‌درچه‌ای، ص۶۰ و الگوی زعامت (زندگی نامه آیت الله بروجردی)، به نقل از آیت الله شیخ مجتبی عراقی و عبدالصاحب مرتضوی لنگرودی و گفتگوی مجله حوزه با آیت الله فاضل لنکرانی، شماه۴۳ و۴۴.)

شیخ مجتبی عراقی که از نزدیکان آیت الله بروجردی به شمار می‌آید، نقل می‌کند که ایشان سجده را از عناوین غیر قصدیه می‌دانسته و بر موضع خویش اصرار خاصی داشتند.

به نظر می‌رسد از نگاه آیت الله بروجردی این‌که بگوییم در نیت ما شرک وجود ندارد کافی نیست بلکه باید ظاهر رفتارها نیز صورت مشرکانه نداشته باشد، به دیگر سخن همان‌گونه که نباید به گناه نزدیک شد از نزدیک شدن به شرک نیز باید اجتناب ورزید.

البته ممکن است بعضی چنین نگاهی را با اعتقادات وهابیت یکسان فرض کنند، ولی باید دانست در نگاه آیت الله بروجردی این رفتارها صورت شرک داشته و حرام هستند اما انجام آنها به تنهایی موجب حکم به مشرک بودن افراد نمی‌شود، در حالی‌که وهابیون حکم به مشرک بودن انجام دهندگان این رفتارها می‌کنند.

حقیقت این‌که در مقابله با وهابیت باید فعال بود و به جای موضع انفعالی و پاسخ‌گویی و توجیه صرف رفتارها، به اصلاح‌گری نیز پرداخت و بهانه‌های تکفیر را از دست آنها گرفت.
هنگامی که علمای واقعی پرچم اصلاح‌گری را در دست نگیرند افرادی همچون محمد بن عبدالوهاب و جریان منشعب از او خود را به اصلاح‌گر دینی معرفی کرده و تکفیر مسلمانان را توجیه می‌کنند‌.

 


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.