سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » عضو کمیسیون قضایی مجلس : زمان آن رسیده که شورایعالی امنیت ملی حصر را پایان ببخشد...

عضو کمیسیون قضایی مجلس : زمان آن رسیده که شورایعالی امنیت ملی حصر را پایان ببخشد

چکیده :در جریان انتخابات ۸۸، اتفاقاتی رخ داد که در مجموع به حصر منجر شد. این حصر پس از گذشت مدت زمان طولانی، به هیچ وجه به صلاح نظام و کشور نبوده و باید برای آن چاره‌ای اندیشید. البته، رفع برخی از موانع و اعمال بعضی از امتیازات برای محصورین، اقدام خوبی بوده و باید آن را به فال نیک بگیریم، اما با این حال، زمان آن رسیده که شورایعالی امنیت ملی، یک تصمیم عاجل و خداپسندانه گرفته و حصر مهندس موسوی، خانم رهنورد و مهدی کروبی را پایان ببخشد. چرا که اگر خدای ناکرده، اتفاقی در این برهه برای محصورین رخ بدهد، برای منافع ملی کشور گران تمام خواهد...


محمد کاظمی، نماینده اصلاح‌طلب مردم ملایر و عضو کمیسیون قضایی و امور حقوقی مجلس، در خصوص دادگاه سید محمد رضا خاتمی و شرایط حصر گفت:اینکه پس از علنی اعلام شدن دادگاه از سوی مقام قضایی، اجازه انتشار دفاعیات خاتمی در دادگاه به رسانه‌ها و ارباب جراید داده نشود، به جهت علنی بودن جلسه به عقیده من، محمل قانونی نخواهد داشت.

وی افزود: به هر حال، یا دادگاهی به صلاح و نظر مقام قضایی، علنی است، یا خیر! ما که در نص صریح قانون، دادگاه نیمه‌علنی نداریم.شخص متهم می‌تواند، دفاعیات خود را به نوعی منتشر کند، اما اینکه این حق قانونی را از رسانه‌ها سلب کنیم، یک اقدام حقوقی و منطقی نیست.

کاظمی تاکید کرد: اگر این دادگاه، با نظر قاضی پرونده، غیرعلنی بود، هیچ یک از محتویات جلسه، اعم از کیفرخواست، دفاعیات متهم، و موارد مطرح شده به لحاظ قانونی، جوازی برای نشر نداشت، اما اینکه دادگاه علنی بوده و حتی متن کیفرخواست دادستان نیز در اختیار بعضی رسانه‌های خاص برای انتشار قرار گرفته، و در مقابل عدم اجازه انتشار دفاعیات متهم، جای سوال است.

عضو کمیسیون قضایی مجلس خاطر نشان کرد: به هر حال، اینکه تشخیص مقام قضایی برای اتخاذ چنین تصمیمی، چه بوده، برای شخص من قابل توجیه نیست. باید صبر کنیم و منتظر صدور حکم باشیم تا بتوان با نظر روشن‌ترین درباره این پرونده، اظهار نظر کرد. با این همه، پرونده انتخابات ۸۸، ابهامات و سوالاتی را در ذهن مردم ایجاد کرده و باید یک روز برای همیشه، محتوای آن شفاف‌سازی و عیان شود. این شفاف‌سازی نیز، بدون تردید به تقویت اعتماد عمومی منجر شده و مردم این احساس را خواهند داشت که نه در حرف که در عمل، محرم تلقی می شوند.

وی افزود: چقدر خوب بود که مقام محترم قضایی از افرادی که محمدرضا خاتمی از آن‌ها به عنوان مطلع یاد کرده نیز دعوت به عمل می‌آورد و زوایای پنهان این پرونده در این محاکمه مشخص می‌شد. چرا که به هر ترتیب، اظهارات نایب رئیس اسبق مجلس این کشور، بر فرض اثبات، مسئله بسیار مهم و تاثیرگذاری بوده و نمی‌توان از کنار آن به سادگی عبور کرد.

وی تاکید کرد: در جریان انتخابات ۸۸، اتفاقاتی رخ داد که در مجموع به حصر منجر شد. این حصر پس از گذشت مدت زمان طولانی، به هیچ وجه به صلاح نظام و کشور نبوده و باید برای آن چاره‌ای اندیشید. البته، رفع برخی از موانع و اعمال بعضی از امتیازات برای محصورین، اقدام خوبی بوده و باید آن را به فال نیک بگیریم، اما با این حال، زمان آن رسیده که شورایعالی امنیت ملی، یک تصمیم عاجل و خداپسندانه گرفته و حصر مهندس موسوی، خانم رهنورد و مهدی کروبی را پایان ببخشد. چرا که اگر خدای ناکرده، اتفاقی در این برهه برای محصورین رخ بدهد، برای منافع ملی کشور گران تمام خواهد شد./امتداد


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.