شما در حال بازدید از صفحه ساده شده سایت کلمه می باشید. برای دیدن نسخه اصلی اینجا را کلیک کنید.

» سفر از سبد هزینه خانوار ایرانی کم می شود؟

چهارشنبه, ۲۵ اردیبهشت, ۱۳۹۸

چکیده : در محاسبه خط فقر نسبی، گردشگری را هم به حساب می‌آوریم. سفر جزو کالاهایی است که حداقل یک بار در سال ضروری است و بیش از آن کالای لوکس تلقی می‌شود. با هر یک درصد افزایش درآمد، انتظار داریم که هزینه سفر در سبد خانوار بیش از یک درصد افزایش پیدا کند ولی این اتفاق در کشور ما نیفتاده است


سفر جزو کالاهایی است که حداقل یک بار در سال ضروری است و بیش از آن کالای لوکس تلقی می‌شود. میثم موسایی، عضو گروه برنامه ریزی و رفاه اجتماعی دانشگاه تهران از اهمیت سفر در سبد هزینه خانوار صحبت می گوید: «در محاسبه خط فقر نسبی، گردشگری را هم به حساب می‌آوریم. سفر جزو کالاهایی است که حداقل یک بار در سال ضروری است و بیش از آن کالای لوکس تلقی می‌شود. با هر یک درصد افزایش درآمد، انتظار داریم که هزینه سفر در سبد خانوار بیش از یک درصد افزایش پیدا کند ولی این اتفاق در کشور ما نیفتاده است.»

بررسی های «ایران» نشان می دهد که با افزایش نرخ ها، سفر در حال حذف از سبد هزینه خانوار است. یک عامل اساسی در این زمینه، افزایش نرخ های بلیت هواپیماست. نرخ های ایرلاین ها در شرایطی در سال گذشته آزاد سازی شد، که آن ها ۱۴۰ میلیون دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی و ۱۹۶ میلیون دلار ارز نیمایی دریافت کردند. در حال حاضر، هزینه بلیت رفت و برگشت به شیراز، حدود ۹۰۰ هزار تومان می شود. بررسی آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد که پیش از این نیز تفریح و امور فرهنگی، سهم ۱٫۹ درصدی در سبد هزینه خانوار داشت. به این معنا که خانواده‌های ایرانی در کل یک سال از میانگین درآمد ۴۳ میلیون تومانی خود، تنها ۹۰۰ هزار تومان برای رستوران و هتل و ۸۰۰ هزار تومان برای تفریح وامور فرهنگی هزینه کرده‌اند.