شما در حال بازدید از صفحه ساده شده سایت کلمه می باشید. برای دیدن نسخه اصلی اینجا را کلیک کنید.

» سردار کیانی، فرمانده لشگر ۳۲ انصار کربلای ۴: عملیات لو رفته بود و شب قبلش، مخالفت صریحم را به سردار صفوی گفتم

سه شنبه, ۱۱ دی, ۱۳۹۷

چکیده : سردار مهدی کیانی، فرمانده لشگر ۳۲ انصار در عملیات کربلای ۴ و نخستین فرمانده سپاه آبادان ضمن اشاره به مواضع اخیر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرمانده اسبق سپاه درباره عملیات کربلای ۴ و ۵ در گفت‌وگو با امتداد اظهار داشت: من به عنوان فرمانده لشگری که جزء یگان‌های عمل‌کننده در عملیات […]


سردار مهدی کیانی، فرمانده لشگر ۳۲ انصار در عملیات کربلای ۴ و نخستین فرمانده سپاه آبادان ضمن اشاره به مواضع اخیر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرمانده اسبق سپاه درباره عملیات کربلای ۴ و ۵ در گفت‌وگو با امتداد اظهار داشت:

من به عنوان فرمانده لشگری که جزء یگان‌های عمل‌کننده در عملیات کربلای ۴ بودم، صراحتا می‌گویم که کربلای ۴ یک عملیات مستقل و مجزا بوده و به هیچ عنوان عملیات فریب نبود. چرا که اساسا این عملیات، مجزای از عملیات کربلای ۵ و با برنامه‌ریزی و طراحی نظامی جداگانه انجام شد.

وی افزود: نیروها در موعد عملیات از ۲ یا ۳ شب قبل، آمادگی حمله را داشتند، اما شواهدی وجود داشت که عملیات لو رفته و همواره بحث متوقف کردن آن در میان نیروها مطرح بود. فرماندهین یگان‌های عمل‌کننده نیز با توجه به قرائن و شواهد معتقد بودند که عملیات لو رفته است. اساسا تاخیر در آغاز عملیات نیز از این بابت بود که فرماندهین باسابقه وقت، قرائن را بر لو رفتن آن می‌دانستند.

این فرمانده سپاه در زمان جنگ تحمیلی ادامه داد: بنده به عنوان فرمانده لشگر یکی از یگان‌های عمل‌کننده، ۱۰۰ درصد با اجرای کربلای ۴ مخالف بودم و حتی شب قبل از عملیات نیز قاطعانه مخالفتم را با انجام آن به سردار رحیم صفوی اعلام کردم. با این حال، از آن جا که در ساز و کار نظامی، دستور از بالا آمده بود، مجبور به انجام عملیات شدیم.

سردار کیانی خاطرنشان کرد: از هر لشگری چند گروه غواص وارد عملیات شده و به عنوان پیشرو، برای گرفتن سرپل به آب زدند که پس از اقدام این گروه غواصان، محرز شد که عملیات لو رفته است. از همین رو، موج دوم نیروها، وارد عمل نشده و با این حال متاسفانه جوانان نمونه‌ای پرپر شدند.

وی همچنین، ضمن اشاره به خاطرات مرحوم آیت‌الله هاشمی درباره این عملیات تصریح کرد: آیت‌الله، به جهت اشرافی که چه در زمان فرماندهی جنگ و چه پس از آن از اوضاع و اتفاقات داشتند، آمار فراوانی در اختیارشان بود و از بابت تسلط فرماندهی وقت جنگ، تلقی من این است که ماوقع اشاره شده از سوی ایشان، غیر موجه و غیرموثق نبوده است.

فرمانده لشگر ۳۲ سپاه در دوران دفاع مقدس، ضمن اشاره به طرح‌ریزی عملیات کربلای ۴ و ۵ عنوان داشت: در زمان جنگ، مرسوم بود که سالانه یک عملیات سراسری داشته باشیم و معمولا این عملیات در زمستان انجام می‌شد. در زمان عملیات کربلای ۴ نیز، فراخوان و بسیج نیروها، تقریبا در یک وهله مشخص انجام شده بود و این تلقی بوجود آمده بود که عملیاتی سراسری در دست اجرا است.

سردار کیانی با تشریح موقعیت عملیات نیز گفت: عملیات عبور از رودخانه، حتی در میان نظامی‌های کلاسیک نیز جزو سخت‌ترین عملیات‌های نظامی است، با این وجود، با توجه به اینکه رزمندگان ما یک بار در عملیات فاو موفق شده بودند، این خودباوری در نیروها ایجاد شده بود که باز هم می‌توان دست به چنین اقدامی زد. بنای این عملیات نیز در حقیقت، قطع کردن دو جبهه ارتباطی عراق بود.

این فرمانده دوران دفاع مقدس بیان داشت: به هر حال آقایانی که امروز مواضعی را بیان کرده‌اند، از تصمیم‌گیران جنگ بودند و هرکس اشتباهی داشته باید قبول کند. منطقه عملیاتی کربلای ۴ و ۵ در یک موقعیت قرار داشت ولی باید به این سوال پاسخ گفت که اگر کربلای ۴، یک عملیات فریب بوده، پس عملیات اصلی چه بوده است؟

وی افزود: عملیات کربلای ۴، چند ساعت بیشتر طول نکشید و پس از این عملیات تا زمان اجرای عملیات کربلای ۵، کلی برنامه‌ریزی و طرح‌ریزی عملیاتی صورت گرفته بود. به هر حال باید دید که منظور سردار رضایی از عملیات فریب، عملیات فریب برای کدام عملیات تبعی بوده است؟ چرا که فریب نامیدن عملیات کربلای ۴ با این حجم از شهدا و تلفات سنگین، از منظر هیچ منطقی، عقلانی و موجه به نظر نمی‎رسد.

سردار کیانی ضمن اشاره به اینکه عملیات کربلای ۴ و ۵ در صدور قطعنامه ۵۹۸ بی‌تاثیر نیست و در عین حال، علت اصلی نیز نبوده است، اظهار داشت: اینکه گفته می‌شود، در عملیات کربلای ۴ و ۵ ضرب شست سنگینی از دشمن گرفته شد و صدور قطعنامه ۵۹۸ نیز به همین علت بوده است، چندان موثق نیست. چرا که ما در عملیات‌های قبلی مانند آزادسازی خرمشهر نیز زهر چشم به مراتب سنگین‌تری از ارتش بعث گرفته بودیم و خبری از قطعنامه نبود.

وی ادامه داد: بر اساس معادلات نظامی و مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی، به نظر می‌رسد که اجماع جهانی بر این بود که هیچ یک از طرفین جنگ، پیروز نهایی نباشند و خیلی وقت‌ها، تجهیزات و ادوات لجستیکی که به عراقی‌ها می‌دادند، به نوعی به ما هم می‌رسید.

به عقیده من، قطعنامه ۵۹۸، پیش‌زمینه قبلی داشت و صدور آن با مقطع عملیات کربلای ۴ و ۵ مصادف شد.

نخستین فرمانده سپاه آبادان تا زمان شکستن حصر این شهر در ادامه ضمن اشاره مجدد به برخی از مواضع فرماندهین اسبق جنگ، خاطرنشان کرد: بعد از حدود سی سال از پایان جنگ، باید بپذیریم که در مقاطعی، اشکالاتی داشتیم و نباید با فرافکنی از شکست‌ها فرار کنیم. ما در جنگ پیروزی‌های غیرتمندانه‌ای کسب کردیم و در عین حال، شکست‌هایی نیز حاصل شد. ما خاک‌مان را با جسارت از دشمن پس گرفتیم و به عقیده من، نقش مردم در دفاع مقدس از نقش نیروهای نظامی نیز پررنگ‌تر بود.