سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » قاسم سلیمانی: کربلای ۴ عملیات اصلی ما بود...

قاسم سلیمانی: کربلای ۴ عملیات اصلی ما بود

چکیده :سلیمانی که در جریان کربلای ۴ و ۵ فرماندهی لشکر ثارالله کرمان، از لشکرهای اصلی این دو عملیات را برعهده داشت گفت که ماه‌ها بر روی طراحی کربلای ۴ کار شده بود اما این عملیات مانند چند عملیات دیگر از جمله رمضان و والفجر مقدماتی به اهدافی که در نظر بود نرسید و ناموفق...


در پی دو توییت بحث‌برانگیز محسن رضایی، فرمانده وقت سپاه پاسداران در جریان هشت سال دفاع مقدس، او با حضور در برنامه‎ای تلویزیونی گفت که اظهارات او در خصوص عملیات کربلای چهار، “تحلیل پسینی” بوده است.

رضایی در برنامه صبحگاهی “حالا خورشید” با اجرای رضا رشیدپور گفت: “ما ٢۶٠گردان برای کربلای ۴ نیرو آورده بودیم اما چند ساعت بعد که متوجه شدم فقط ۴٠گردان را به میدان فرستادیم ٢۴ساعت بعد از انجام عملیات، کربلای ۴ را ناکام مانده بود را به عملیات فریب تبدیل کردیم. ولی از ابتدا قصدمان این نبود که این عملیات فریب باشد.”

در جریان این برنامه قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه و از فرماندهان ارشد سپاه در جنگ ایران و عراق تلفنی در این برنامه حاضر شد و گفت که کربلای ۴ عملیات اصلی ایران در سال ۱۳۶۵ بود، اما “موفقیت عملیات کربلای ۵ باعث شد که عراق گمان کند که کربلای ۴ عملیات فرعی بوده است.”

سلیمانی که در جریان کربلای ۴ و ۵ فرماندهی لشکر ثارالله کرمان، از لشکرهای اصلی این دو عملیات را برعهده داشت گفت که ماه‌ها بر روی طراحی کربلای ۴ کار شده بود اما این عملیات مانند چند عملیات دیگر از جمله رمضان و والفجر مقدماتی به اهدافی که در نظر بود نرسید و ناموفق ماند.

با این حال او می‌گوید که اجرای بلافاصله عملیات کربلای ۵ دشمن را غافلگیر کرد. عملیات کربلای ۵ با ۱۵ روز فاصله و در پی ناموفقیت کربلای ۴ انجام شد که به گفته سلیمانی عملیاتی “پیچیده‌تر” بود که “بزرگ‌ترین موفقیت” را در پی داشت.

سلیمانی گفت که با وجود مخالفت بسیاری از فرماندهان سپاه برای اجرای عملیات کربلای ۵، اصرار اکبر هاشمی رفسنجانی، فرمانده جنگ منجر به اجرای عملیات شد که به گفته آقای سلیمانی “اصرار درستی بود”.

هر دو فرمانده جنگ در این برنامه می‌گویند که در همه عملیات‌های جنگ ایران و عراق درصدی از لورفتگی وجود داشت و غافلیگری ارتش عراق صد در صد نبود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.