سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تلاش برای آزادی زندانیان حوادث دی ماه و مخالفت همیشگی تندورها...

تلاش برای آزادی زندانیان حوادث دی ماه و مخالفت همیشگی تندورها

چکیده :طرح عفو عمومی، طرحی است که از نوروز امسال توسط دو حقوقدان فراکسیون امید، محمدجواد فتحی نماینده تهران و محمد کاظمی نماینده ملایر پیگیری می‌شود و هفتاد نفر پیشنویس آن را امضا...


 

رویداد۲۴ شاید فشار افکار عمومی و شاید انباشت تجربه باعث شد اصلاح‌طلبان عضو فراکسیون امید دست به کار نگارش طرحی شوند که در صورت تصویب می‌تواند تا اندازه‌ای امید و آرامش را به سیاست ایران بازگرداند.

طرح عفو عمومی، طرحی است که از نوروز امسال توسط دو حقوقدان فراکسیون امید، محمدجواد فتحی نماینده تهران و محمد کاظمی نماینده ملایر پیگیری می‌شود و هفتاد نفر پیشنویس آن را امضا کرده‌اند. کاظمی درباره این طرح می‌گوید «در حال حاضر عفو عمومی بیشتر در مورد کسانی مطرح است که از کشور خارج شدند.»

کاظمی در واقع افرادی که شامل عفو عمومی می‌شوند را در سه دسته تقسیم‌بندی کرده است:

افراد مهاجرت کرده که ممکن است پرونده‌های قضایی در محاکم داشته باشند اما چون می‌خواستند به خارج از کشور بروند و نمی‌توانستند مقررات قانونی کار را طی کنند، خارج از قانون از کشور خارج شدند. این افراد را می‌توان مشمول عفو عمومی قرارداد اگرچه خروج آن‌ها از کشور قانونی نبوده و خروج غیرقانونی از کشور مجازات دارد. برخی افراد هم به دلیل اینکه پرونده‌های سبکی دارند و صرفاً نگرانی از رسیدگی به این پرونده‌ها باعث شده که این‌ها از کشور خارج شوند می‌توان آن‌ها را مشمول عفو قرارداد.

افراد زندانی که به دلیل مباحث سیاسی و بعضاً امنیتی در زندان هستند اما خود این متهمان و محکومان مدعی هستند که به دلیل پیگیری مسائل سیاسی و در مسیر خواست‌های سیاسی در زندان هستند و مرتکب تخریب اموال عمومی نشدند و ساختارشکنی هم نکردند. این افراد در تعقیب خواست‌های صنفی و سیاسی صرف محکومیت پیدا کردند و در زندان به سر می‌برند.

کسانیکه سال ۹۶ در تجمعات حضور پیدا کردند هم ممکن است شعار داده باشند و این شعار سیاسی بوده اما تخریبی مرتکب نشدند و شیشه‌ای را نشکسته‌اند. این افراد هم به دلیل خواست‌های صنفی و سیاسی برایشان پرونده تشکیل‌شده است.

در حالی که احکام قضایی سنگین دانشجویان در روزهای گذشته اعلام شد و آنها از ۳ تا ۱۰ سال به حبس محکوم شده‌اند، تصویب این طرح می‌تواند امیدها را برای تغییر نگاه به معترضان زنده کند. محمدجواد فتحی هم درباره این طرح گفته به استناد این اختیار قانونی گفتیم محکومان سیاسی، متهمان سیاسی و جرائم امنیتی مورد عفو عمومی قرار گیرند ولی استثناء و شروطی هم برای آن قائل شدیم که در کمیسیون مربوطه می‌تواند مورد اصلاح قرار گیرد، درصورتی‌که ایرانیان مقیم خارج از کشور شاکی خصوصی نداشته یا جرائم مشمول مستوجب حد نباشد، پیش‌بینی‌شده تا افراد مشمول عفو عمومی قرار گیرند.

اصولگرایان موافق طرح عفو عمومی

به جز اعضای فراکسیون امید، جمعی از اصولگرایان مجلس با طرح عفو عمومی اعلام موافقت کرده‌اند. محمدعلی پورمختار گفته است یکی از ابعاد طرح برای ایجاد شرایط بازگشت ایرانیان مقیم خارج از کشور است، ایرانیانی که بعضا جرایم سیاسی یا امنیتی مرتکب شده‌اند. بسیاری از ایرانیان مقیم خارج از کشور مجرم نیستند؛ اما در عین حال تعداد کثیری از این افراد نگران بازگشت به ایران و آوردن سرمایه به کشور و ادامه زندگی هستند، زیرا برخی از این افراد غیرقانونی از کشور خارج شده اما این افراد مانند منافقین جرمی را مرتکب نشدند.

تندروها همچنان بر مدار مخالفت

روزنامه کیهان که تفکرات قشر مهمی از اصولگرایان را نمایندگی می‌کند از جمله بزرگترین مخالفان تصویب این طرح است. این روزنامه در ستون ویژه خود نوشته است: مجرمان امنیتی و سیاسی را که در فعالیت‌های براندازانه آشوب‌طلبان و ضد ثبات و امنیت ملی فعال بوده‌اند، با کدام توجیه می‌توان مورد عفو قرار داد؟ آیا اگر کسی مستقیما خرابکاری فیزیکی انجام نداد، اما از طریق رسانه‌ها و سایت اقدام به شبکه‌سازی و تحریک به آدم‌کشی و جنایت و آشوب کرد و آموزش عملیات تروریستی و بمب‌گذاری را دارد، جرمش از پادوی میدانی کمتر است؟ اساسا در حالی که گروهک‌های تروریست و جنایتکار ضدانقلاب با تحریک سرویس‌های جاسوسی بیگانه، به فعالیت‌های ضدامنیتی خود شدت بخشیده‌اند و خباثت خود را در کشتن چندین شهروند بی‌گناه و همچنین آشوب و جنایت در خیابان پاسداران تهران نشان دادند، البته چنان طرحی جز چراغ سبز نوکری به سیا و موساد MI6، چیز دیگری می‌تواند باشد. چرا تعارف می‌کنند؟»

هیئت رئیسه ممانعت می‌کند؟

یکی از نمایندگان به رویداد۲۴ گفته است به نظر می‌رسد هیات رئیسه مانع بررسی این طرح در مجلس می‌شود به همین جهت آن را در دستور کار قرار نداده است. البته سلحشوری نماینده تهران این مسئله را تکذیب کرده است اما آنچه روشن است، فشارهای زیاد روی نمایندگان طراح است. فتحی در همان روزهای اول مطرح شدن این طرح گفت که از نمایندگی مجلس استعفا می‌دهد. شاید این آخرین امید فتحی برای نشاندن یک یادگاری از لیست امید باشد …


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.