شما در حال بازدید از صفحه ساده شده سایت کلمه می باشید. برای دیدن نسخه اصلی اینجا را کلیک کنید.

» نامه خانواده های فعالان محیط زیست در بازداشت

سه شنبه, ۹ مرداد, ۱۳۹۷

چکیده : دستور فرمایید هیئت منتخبی از نمایندگان مجلس و دولت به جهت شفاف سازی، دیداری با بازداشت شدگان فعال محیط زیست در بند دو الف اطلاعات سپاه داشته و در فضایی آزادانه صحبت های این بازداشت شدگان را بشنوند. تقاضای اینجانبان والدین و بستگان این عزیزان از شما بزرگواران آن است که به اعتبار صلاحیت عالی در امور مرتبط با امنیت ملی و مدیریت بحران کشور، تدبیر ارزشمند خود را برای آزادی این جوانان وطن دوست از اتهام ناروا و جگرسوز جاسوسی به کار بندند.


کلمه – گروه خبر: خانواده فعالان محیط زیست بازداشت شده در نامه ای به سران قوا خواستار مشخص شدن وضعیت فعالان محیط زیستی در زندان دو الف شدند.

سال گذشته تعدادی از فعالان محیط زیستی به اتهام جاسوسی توسط اطلاعات سپاه بازداشت شدند. بر اساس اخبار منتشر شده توسط رسانه‌های نزدیک به سپاه، این ادعا مطرح شد که این فعالان محیط زیستی برای سرویس‌های بیگانه جاسوسی میکرده‌اند. اما بر اساس اخبار رسیده به کلمه، نه تنها فعالان محیط زیستی جاسوس نبوده که در مقابل زیاده خواهی‌های سپاه و تعرض آنان به مناطق حفاظت شده محیط زیست ایران ایستادگی کرده و اجازه ندادند تا آنان بدون دردسر از محدوده‌های جغرافیایی حفاظت شده محیط زیست برای استقرار سامانه‌های موشکی استفاده کنند.

عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست نیز، چندی پیش گفت که بر اساس گزارش‌های وزارت اطلاعات فعالان محیط زیستی بازداشت شده جاسوس نبوده و باید سریعا آزاد شوند، اظهار نظری که با واکنش تند مسوولان قضایی مواجه شد.

اکنون خانواده این فعالان محیط زیست بازداشت شده توسط اطلاعات سپاه در نامه‌ای سرگشاده خطاب به روسای قوا نوشته اند:

متن نامه به شرح زیر است:

اعضای محترم شورای رؤسای قوا:
رئیس محترم جمهور
رئیس محترم مجلس شورای اسلامی
رئیس محترم قوۀ قضائیه

با سلام و احترام،

اینک شش ماه از بازداشت عزیزانمان، جمعی از فعالان خوش‌نام و خوش‌سابقۀ محیط زیست ایران، می گذرد؛ شش ماه سخت، پردلهره و اضطراب برای ایشان و ما، شش ماه بدون تلفن آزاد و ملاقات آزاد. در این شش ماه ده‌ها فعال محیط‌زیست بازداشت شدند و هنوز هشت نفر از آن‌ها، نابرخوردار از وکیل، در بند دو الف اطلاعات سپاه در زندان اوین در سلول‌های کوچک چند نفره در بازداشت به سر می‌برند.

شرایط عزیزانمان بسیار نگران کننده است. این عزیزان که سقفشان آسمان بوده و تختشان خاک ایران عزیز، بدون هیچ مدرکی دستگیر شده اند و همچنان در این شش ماه تحت فشارهای شدید بوده اند!

این در حالی است که هیئت ویژۀ تحقیق رئیس محترم جمهور، وزیر محترم اطلاعات و رئیس محترم سازمان حفاظت محیط زیست رسماً اعلام کرده اند اتهام جاسوسی به بازداشت‌شدگان فعال محیط‌زیست واهی است و خواستار آزادی آنها شده‌اند. سخنگوی محترم قوۀ قضائیه نیز از پایان دوران تحقیقات پرونده‌های ایشان خبرداده است. با این حال عزیزانمان همچنان در بازداشت موقت به سر می برند.

لذا خواهشمندیم دستور فرمایید هیئت منتخبی از نمایندگان مجلس و دولت به جهت شفاف سازی، دیداری با بازداشت شدگان فعال محیط زیست در بند دو الف اطلاعات سپاه داشته و در فضایی آزادانه صحبت های این بازداشت شدگان را بشنوند.

تقاضای اینجانبان والدین و بستگان این عزیزان از شما بزرگواران آن است که به اعتبار صلاحیت عالی در امور مرتبط با امنیت ملی و مدیریت بحران کشور، تدبیر ارزشمند خود را برای آزادی این جوانان وطن دوست از اتهام ناروا و جگرسوز جاسوسی به کار بندند.

فعالان محیط زیست بزرگ‌ترین گروه فعالان مدنی ایران‌ را تشکیل داده‌اند. همانگونه که خود آگاهید بازداشت این عزیزان تأثیر ناگوار بر فضای عمومی جامعه و حتی فضای جهانی نهاده است و صحت تهمتی که به آنها روا داشته‌اند به پرسش جدی کشیده شده است. امیدواریم عالیجنابان به مصلحت ملک و ملت ندانند که این وضع ادامه یابد.

این بازداشت‌ها، حافظان اقلیم ایران را ناامید کرده و جرأت پیوستن جوانان این کشور را به پیکار برای جلوگیری از نابودی تنوع زیستی سرزمین خود کاسته است. لطفا برای احیای امید و جرأت آنها اقدام فرمائید و روا مدارید این وضع ادامه یابد!

امیرحسین خالقی، هومن جوکار، طاهر قدیریان، سام رجبی، نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی، مراد طاهباز، و عبدالرضا کوهپایه از خوش‌سابقه ‌ترین فعالان و کارشناسان محیط زیست و عاشقان طبیعت ایران هستند و همواره در چارچوب قانون، بی‌مزد و منت، جوانی‌شان را نثار حفاطت از طبیعت ایران کرده‌اند. روا نیست پیشنهاد دهندگان طرح لباس‌ ملی‌پوشان افتخارآفرین در جام جهانی ۲۰۱۸ به جای قدر دیدن محنت زندان و خیانت تحمل کنند!

با سپاس از توجه شما بزرگوران
امضاء کنندگان نامه:
خانواده های فعالان محیط زیست در بازداشت
میرتوحید خالقی هوشنگ جوکار
ناهیده افشار معصومه اقتصادی نیا
میرحسام خالقی لیلی هوشمند افشار
امیرسامان خالقی کتایون رجبی
یوسف بیانی محمد کوهپایه
خدیجه نظام مافی شهلا یزدان پناه یزدی
ویدا مجتبایی روح الله اناری
طیّب قدیریان فاطمه قدیریان
فضه اناری احمد قدیریان