سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » محمود صادقی: با جلسه‌درمانی نمی‌شود مشکلات را حل کرد...

محمود صادقی: با جلسه‌درمانی نمی‌شود مشکلات را حل کرد

چکیده :مثلا ما آمدیم و قانون اجرای اصل۴۴ قانون اساسی را درست کردیم درحالی‌که این امر خودش خلاف قانون اساسی بود و گذشته از این خلاف آشکار، بعد از تصویب و قانونی‌شدن آن در اجرای همین قانون هم انحراف داشته‌ایم. مثلا به‌جای اینکه خصوصی‌سازی‌ شود مال خود‌سازی‌ شده است و در پی این خصوصی‌سازی‌ بسیاری از کارگران هم سرگردان...


محمود صادقی، نماینده تهران ازجمله نمایندگانی بود که به قید قرعه در نشست غیرعلنی دیروز بهارستان که برای بررسی مشکلات اقتصادی پیش‌آمده نوسانات بازار طلا و ارز با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شده بود، فرصت اظهارنظر و بیان دغدغه‌های اقتصادی‌اش را یافت. او معتقد است که کاستی اصلی کشور که سبب بروز مشکلات اخیر شده عدم‌انسجام مدیریتی در سطح کلان است و می‌گوید برای حل مشکلات باید به انسجام مدیریتی برسیم وگرنه با جلسه‌درمانی نمی‌توان مشکلات کشور را حل کرد.

متن گفت‌وگوی همشهری با صادقی را در زیر می‌خوانید؛

شما یکی از سخنران‌های نشست غیرعلنی دیروز بهارستان بودید، در این نشست به چه اموری اشاره کردید؟

جلسه دیروز پیش‌بینی شده نبود و انتظار نمایندگان این بود که این جلسه در روزهای سه‌شنبه یا چهارشنبه برگزار شود اما با حضور معاون اول رئیس‌جمهور مجلس بی‌درنگ برای شنیدن گزارش دولت از شرایط اقتصادی کشور وارد نشست غیرعلنی شد، بنده هم یکی از سخنران‌ها بودم اما زمان برای طرح دیدگاه‌هایم خیلی اندک بود.

محور صحبت‌ها و دغدغه‌هایتان چه بود؟

من اشاره کردم که وضعیت موجود معلول عواملی چون مسائل اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، مدیریتی و حتی فرهنگی است که به سرعت آنها را برشمردم. البته تأکید من به‌صورت ویژه روی عوامل مدیریتی بیش از هر امر دیگری است چرا که معتقدم عدم‌یکپارچگی که روی ساخت مدیریتی و تصمیم‌گیری کشور وجود دارد، علت اصلی نابسامانی‌هایی است که در هفته‌های اخیر محرز شده است.

 به‌نظرتان آسیب این مدیریت ناهماهنگ بیش از هر امر دیگر چه اصلی را نشانه گرفته است؟

عدم‌یکپارچگی مدیریتی در تصمیم‌گیری‌های کلان، بزرگ‌ترین تهدیدی است که مانع مدیریت وضعیت پیش‌آمده می‌شود. اگر بخواهم به‌صورت دقیق‌تر به آن اشاره کنم، برای مدیریت این شرایط باید ما از یک انسجام تصمیم‌گیری درخور توجه بهره‌مند شویم. چه در حوزه سیاست خارجی که حوزه کلان است و چه در امور جزئی مثل اینکه در یک ورزشگاه به روی بانوان باز بشود یا نشود، معلوم نیست تصمیم‌گیر کیست.

 در کنار مدیریت هماهنگ شرایط چه فاکتور دیگر در برون‌رفت کشور از شرایط پیش آمده فعلی می‌تواند مؤثر واقع شود؟

ضرورت ترمیم گسل‌های سیاسی – اجتماعی که موجب تقویت وحدت و انسجام ملی در برابر بیگانگان می‌شود، مهم‌ترین اصلی است که باید به آن توجه شود چرا که مهم‌ترین فاکتوری که می‌تواند ما را در مقابل بیگانگان مقاوم کند، وجود یک همبستگی اجتماعی است.

 در این جلسه در مورد مسائل اقتصادی بروز کرده، برنامه ویژه‌ای هم طرح شد؟

در بعد اقتصادی دکتر جهانگیری خیلی اجمالی موضوعات و ایده‌هایی را طرح کردند اما به عقیده من مسائل اقتصادی از مدیریت منسجم و قوه تصمیم‌گیری یکپارچه بی‌بهره است و همین هم سبب بروز آشفتگی‌های اخیر در حوزه ارز و طلا و حتی خودرو شده است، متأسفانه ضعف مدیریتی ما پیش از این هم در عدم‌اجرای قوانین و یا عدول از قانون وجود داشته و مشکلاتی هم ایجاد کرده است.

 می‌شود مصداقی توضیح دهید؟

مثلا ما آمدیم و قانون اجرای اصل۴۴ قانون اساسی را درست کردیم درحالی‌که این امر خودش خلاف قانون اساسی بود و گذشته از این خلاف آشکار، بعد از تصویب و قانونی‌شدن آن در اجرای همین قانون هم انحراف داشته‌ایم. مثلا به‌جای اینکه خصوصی‌سازی‌ شود مال خود‌سازی‌ شده است و در پی این خصوصی‌سازی‌ بسیاری از کارگران هم سرگردان شده‌اند. یا قانون بهبود فضای کسب‌وکار که کلی وظیفه را متوجه دولت می‌کند و دولت نسبت به آن بی‌تفاوت است یا اعلام عمومی و شفافیت تصمیمات دولتی و… از مهم‌ترین عواملی است که سبب مقاومتی‌شدن اقتصاد می‌شود، ما می‌خواهیم اقتصادمان را بدون توجه به لوازم آن یعنی شفافیت یا رقابتی‌کردنش مقاومتی کنیم که نمی‌شود.

 جلساتی مثل جلسه غیرعلنی دیروز مجلس می‌تواند تأثیری در ساماندهی مشکلات کشور داشته باشد؟

با جلسه‌درمانی که نمی‌شود مشکلات را حل کرد، از دید من مشکل اصلی، مشکلات مدیریتی است. به همین دلیل فکر می‌کنم دستور اخیر مقام معظم رهبری در تشکیل کارگروه مشترک ۳قوه برای حل مسائل اقتصادی گامی رو به جلو و امیدبخش است به‌ویژه اینکه در جلسه دیروز هم آقای جهانگیری اشاره کردند که مقام معظم رهبری از تصمیمات مشترک نشست سران ۳قوه و تیم‌های اقتصادی‌شان پشتیبانی می‌کنند، این امور و این حمایت‌ها قطعا تأثیر‌گذار خواهد بود و امیدواریم تصمیمات منسجم هرچه زودتر به نابسامانی‌های پیش آمده خاتمه دهد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.