شما در حال بازدید از صفحه ساده شده سایت کلمه می باشید. برای دیدن نسخه اصلی اینجا را کلیک کنید.

» عدالت طفل گمشده‌ای در دستگاه قضا

سه شنبه, ۲۹ خرداد, ۱۳۹۷

چکیده : محمد ثلاث یک نام است، فارغ از کاری که کرده یا نکرده، نمادیست از بی توجهی دستگاه عدالت به خواست عمومی، به اجرای صحیح عدالت، به دادرسی عادلانه، به قضات بی طرف، به استقلال دستگاه قضایی و ... محمد ثلاث، داستان ایرانشهر و واکنش دادستان، حصر، بازداشت وکلا، اعدام‌های پی در پی و تمامی اینها نشانه‌ای است از اینکه عدالت در سیستم قضایی گم شده است. مردم روز به روز بیشتر از این دستگاه دور میشوند، اعتماد به قوه قضاییه از بین رفته است


کلمه – گروه خبر: دادستان کل کشور در تازه‌ترین اظهارات خود در ارتباط با جریان تجاوز به دختران ایرانشهری در استان سیستان و بلوچستان گفت: عامل انتشار خبر کذب تجاوز به تعدادی از بانوان در ایرانشهر تحت تعقیب قضایی قرار می‌گیرد.

روز جمعه در خطبه‌های نماز جمعه ایرانشهر امام جمعه اهل سنت این منطقه خبر از تجاوز به دختران ایرانشهری داد. این خبر واکنش‌های بسیاری در پی داشت. اما مهمترینش واکنش دستگاه عدالت بود که به جای صبر و تحقیق سریعا خواست تا با انتشاردهنده‌ی خبر برخورد شود.

این رویه و عادت دستگاه قضاست که همیشه تلاش دارد صورت مساله را پاک کند و به اصل داستان کاری ندارد. مهم نیست چند دختر مورد اذیت و آزار قرار گرفته‌اند و چه بر سر زندگی آنان خواهد آمد، مهم اینست که آرامش روانی دستگاه قضایی برهم نخورد و به سختی نیافتند.

قوه قضاییه به افکار عمومی و قضاوت آنان بی توجه است. کمااینکه دیروز در حالی اقدام به اعدام محمد ثلاث کرد که بسیاری از این قوه و رئیسش خواسته بودند تا با توقف حکم اعدام و دادرسی عادلانه یک بار دیگر این پرونده را بررسی کند که مبادا خون بیگناهی ریخته شود.

اما قوه قضاییه نخواست پیش از این به قضاتش سختی دهد و دیروز صبح در میان بهت همگان ثلاث اعدام شد. به پرونده ثلاث شش ماهه رسیدگی شد، اما پرونده سعید مرتضوی ده سال طول کشید و نهایتا قاضی که دستش به خون جوانان این کشور آلودست برای دو سال راهی زندان شد.

سعید طوسی شبانه آزاد میشود، اما محمد ثلاث شبانه اعدام میگردد، مهم نیست سعید طوسی با فرزندان این سرزمین چه کرده است، او که معلم قرآن بود، روح و روان کودکانی را کشت، اما چون وابستگی به بالا داشت آزاد شد. روند رسیدگی به پرونده مربی صوت و لحن سالها طول کشید، اما پروند محمد ثلاث نهایتا پیش از شش ماه نیاز به رسیدگی نداشت.

محمد ثلاث یک نام است، فارغ از کاری که کرده یا نکرده، نمادیست از بی توجهی دستگاه عدالت به خواست عمومی، به اجرای صحیح عدالت، به دادرسی عادلانه، به قضات بی طرف، به استقلال دستگاه قضایی و … محمد ثلاث، داستان ایرانشهر و واکنش دادستان، حصر، بازداشت وکلا، اعدام‌های پی در پی و تمامی اینها نشانه‌ای است از اینکه عدالت در سیستم قضایی گم شده است. مردم روز به روز بیشتر از این دستگاه دور میشوند، اعتماد به قوه قضاییه از بین رفته است.

قوه قضاییه دیگر ان عدالت خانه‌ای نیست که از مشروطه بدنبالش بودند، قوه قضاییه تبدیل شده به خانه‌ی نورچشمی‎‌ها و نزدیکان، خانه اختلاس گران و دزدان، خانه‌ی قاضیان و مداحان فاسد و خانه‌ی همه ی آنانی که با عدالت بیگانه هستند اما از عدالت دم می زنند.