شما در حال بازدید از صفحه ساده شده سایت کلمه می باشید. برای دیدن نسخه اصلی اینجا را کلیک کنید.

» مولاوردی: روحانی در بررسی اتفاقات اخیر زندان‌ها جدی است

پنج شنبه, ۱۷ اسفند, ۱۳۹۶

چکیده : به گزارش جماران؛ دو عضو کمیته چهار نفره‌ای که از سوی رئیس جمهوری مأمور پیگیری حوادث ناخوشایند برخی بازداشتگاه‌ها شدند، ضمن تشریح برنامه‌های خود اعلام کردند هدف از تشکیل این کارگروه ارائه پاسخ دقیق و مسئولانه به مردم و جلوگیری از تکرار حوادثی مانند مرگ یا خودکشی متهمان در بازداشتگاه‌ها است. خودکشی کاووس سیدامامی در […]


به گزارش جماران؛ دو عضو کمیته چهار نفره‌ای که از سوی رئیس جمهوری مأمور پیگیری حوادث ناخوشایند برخی بازداشتگاه‌ها شدند، ضمن تشریح برنامه‌های خود اعلام کردند هدف از تشکیل این کارگروه ارائه پاسخ دقیق و مسئولانه به مردم و جلوگیری از تکرار حوادثی مانند مرگ یا خودکشی متهمان در بازداشتگاه‌ها است.

خودکشی کاووس سیدامامی در زندان، جامعه علمی و رسانه‌ای کشور را بهت‌زده کرد. اما حساسیت ماجرا وقتی فزونی یافت که این اتفاق، چهارمین خودکشی در بازداشتگاه‌های کشور پس از حوادث دی ماه بود. از این رو کمتر از یک هفته پس از خودکشی کاووس سیدامامی، رئیس جمهوری طی دستوری کمیته‌ای چهار نفره از اعضای دولت را مأمور رسیدگی و پیگیری حوادث ناخوشایند در برخی بازداشتگاه‌ها کرد.

مطابق این دستور، وزرای کشور، اطلاعات، دادگستری و معاون حقوقی رئیس جمهوری مأموریت یافتند تا جزئیات امر را رسیدگی و پیگیری دقیق کرده و گزارش بررسی‌های خود، از جمله قصور یا تقصیر احتمالی را به رئیس جمهوری گزارش کنند. جنیدی، معاون حقوقی رئیس جمهوری و مولاوردی، دستیار امور حقوق شهروندی رئیس جمهوری دیروز در حاشیه هیأت دولت، رویکرد و برخی جزئیات برنامه‌های این کمیته را تشریح کردند.

جنیدی: نیازمند گزارش‌های دقیق هستیم

معاون حقوقی رئیس جمهوری با بیان اینکه ریاست این کمیته با وزیر کشور است، گفت: مطابق توافق صورت گرفته، وزیر کشور همه گزارش‌ها و اطلاعات را از وزارت اطلاعات، سازمان زندان‌ها، سپاه و همه مراجعی که به این وقایع مربوط هستند دریافت می‌کند و پس از آن، جلسه این کمیته برای بررسی این گزارش‌ها تشکیل می‌شود.

به گفته لعیا جنیدی، تاکنون تنها یک جلسه غیررسمی برگزار شد و آن طور که وزیر کشور بیان کرده است، جلسه رسمی بلافاصله پس از دریافت گزارش‌ها از مراکز دیگر برگزار می‌شود.

وی در پاسخ به اینکه رویکرد رئیس جمهوری در تشکیل این کمیته چه بود، اظهار کرد: آقای رئیس جمهوری نسبت به این ماجرا بسیار جدی بودند، در دولت تذکر دادند و گفتند وضعیت زندان‌ها حتماً بررسی شود. در این ارتباط مکاتباتی هم داشتند.

جنیدی، با بیان اینکه تشکیل این کارگروه و اعضای حاضر در آن ایده شخص رئیس جمهوری بود، اظهار کرد: امیدوارم که از مراجع ذیربط گزارش‌های کاملی به دست کارگروه برسد، زیرا هرچند کارگروه خود رأساً در حد اختیارات و امکانات خود تحقیقاتی انجام می‌دهد، اما برای بررسی دقیق و درست، حتماً نیازمند گزارش‌های کامل از نهادهای ذیربط هستیم تا این کمیته بتواند پاسخ دقیق و مسئولانه‌ای درباره موضوع به مردم بدهد.

معاون حقوقی رئیس جمهوری در پاسخ به اینکه آیا این کارگروه تنها خودکشی دکتر سیدامامی را بررسی می‌کند، اضافه کرد: نه تنها این مسأله بلکه سایر موارد و کلاً وضعیت زندان‌ها بررسی می‌شود. به این ترتیب، قطعاً بررسی وضعیت آقای سیدامامی هم جزو برنامه‌های این کمیته است، اما کارهای این کارگروه محدود به ایشان نیست و به وضعیت زندان‌ها به طور کلی و وقایعی که اتفاق افتاد، پرداخته می‌شود.

مولاوردی: دیدار اعضای کمیته چهارنفره با خانواده‌ها

دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی هم اعلام کرد که اعضای این کمیته پای صحبت‌ها و درد دل‌های خانواده‌ها نیز خواهند نشست. مولاوردی با اشاره به تقاضای برخی از خانواده‌های بازداشت شدگان اخیر برای دیدار با وی، گفت: این دیدارها درحال انجام است، ضمن اینکه هماهنگ می‌کنیم تا آنان مسائل خود را با مسئولان ذی ربط هم مطرح کنند.

وی اضافه کرد: علاوه بر دیدار، آنان از کانال‌های مختلف نگرانی‌ها و انتظارات خود را مطرح می‌کنند، ما هم هماهنگ می‌کنیم تا این دیدارها بویژه با اعضای کارگروه چهار نفره‌ای که رئیس جمهوری تشکیل دادند، برگزار شود. فضای لازم را ایجاد می‌کنیم تا هرچه سریع‌تر این دیدارها انجام شود.

مولاوردی درباره اهداف این کمیته، گفت: نظر رئیس جمهوری این بود که موضوع از ابعاد مختلف بررسی شود و مناسب با آن بتوانیم به تصمیماتی برسیم که این تصمیمات مبنای برنامه‌ریزی‌های آتی باشد تا ان‌شاءالله به طور ویژه از تکرار این حوادث جلوگیری کند.

این عضو کمیته چهارنفره هم تأکید کرد که بررسی‌های این کمیته، تنها به مرگ دکتر سیدامامی مربوط نبوده و همه موارد و حوادث ماه‌های گذشته را دربر می‌گیرد. وی همچنین درباره مراجعه خانواده‌های بازداشت شدگان حوادث دی ماه با دستیار حقوق شهروندی رئیس جمهوری، با بیان اینکه پیام‌های بسیاری در شبکه‌های اجتماعی دریافت کردم، اظهار کرد: چه از سوی افکار عمومی و چه از سوی خانواده‌ها این پیام‌ها ارسال شده و ما نیز درحال هماهنگی هستیم و با هر نهاد یا فردی که بتوانیم به نتیجه‌ای برسیم، رایزنی‌های گستره‌ای داریم.