شما در حال بازدید از صفحه ساده شده سایت کلمه می باشید. برای دیدن نسخه اصلی اینجا را کلیک کنید.

» مادر سام رجبی فعال‌ محیط‌ زیست: پسر من جاسوس نیست؛ در بی‌خبری مطلق هستیم

دوشنبه, ۲۳ بهمن, ۱۳۹۶

چکیده : مطلقا هیچ اطلاعی از وضعیت سام ندارم. از زمانی که بازداشت شد تاکنون هیچ تماسی نگرفته. من دو بار به زندان اوین مراجعه کردم یک بار مرا پذیرفتند اما حرف قانع کننده‌ای به من نزدند. گفتند اگر بچه شما کار بدی بکند آیا تنبیه‌اش نمی‌کنی؟ گفتم من با او صحبت میکنم تنبیه نمی‌کنم. دفعه دوم که رفتم مرا نپذیرفتند و گفتند گفته‌ایم خبرتان می کنیم


به دنبال انتشار خبر “خودکشی” کاووس سیدامامی، دو هفته بعد از بازداشت، لیلی هوشمندافشار، مادر سام رجبی، فعال محیط زیست و عضو سابق موسسه “حیات وحش میراث پارسیان” که در جریان بازداشت‌های اخیر اعضای این شرکت از پنجم بهمن ماه در بازداشت به سر می برد در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران گفت که از لحظه بازداشت تاکنون هیچ خبری از وضعیت او ندارد و پیگیری‌هایش هم بی پاسخ مانده است.

هوشمندافشار به کمپین حقوق بشر گفت که فرزندش برخلاف ادعای دادستان تهران، جاسوس نبود، او فعال محیط زیست بود و با اینکه امکان زندگی در خارج از کشور را داشت اما ترجیح داد در کشور خودش خدمت کند.

 

مادر سام رجبی با ابراز نگرانی از وضعیت فرزندش گفت: مطلقا هیچ اطلاعی از وضعیت سام ندارم. از زمانی که بازداشت شد تاکنون هیچ تماسی نگرفته. من دو بار به زندان اوین مراجعه کردم یک بار مرا پذیرفتند اما حرف قانع کننده‌ای به من نزدند. گفتند اگر بچه شما کار بدی بکند آیا تنبیه‌اش نمی‌کنی؟ گفتم من با او صحبت میکنم تنبیه نمی‌کنم. دفعه دوم که رفتم مرا نپذیرفتند و گفتند گفته‌ایم خبرتان می کنیم.

وی با بیان اینکه حتی به او توضیح نداده‌اند و نمی‌داند فردی که در دادسرای اوین با او صحبت کرده چه کسی بوده است گفت: در دادسرای اوین نمی‌دانم فردی که با من حرف زد کی بود. یکی می‌گوید دادستان است یکی می‌گوید بازپرس و من واقعا سر در نمی‌آورم. نه گفتند که بچه‌ها کجا زندانی هستند و نه گفتند که به چه اتهامی بازداشت کرده‌اند. ما فقط می‌دانیم زندان اوین هستند اینکه کدام بند به ما نمی‌گویند.

مادر سام رجبی درباره نحوه بازداشت این فعال محیط زیست گفت: سام سه سال و نیم بود با موسسه پارسیان کار نمی‌کرد. دو سال با یک سازمان ژاپنی کمک‌های بین المللی برای حفظ محیط زیست کار کرد که مهم ترین پروژه شان تالاب انزلی بود. بعد از آن هم دیگر قراردادش تمام شد و کارهای کوتاه مدت به صورت ترجمه می‌کرد تا اینکه یک کار محکم‌تری پیدا کند. اما تلفن کرده بودند به محل کار سابق سام موسسه پارسیان که سه سال بود دیگر آنجا کار نمی‌کرد. بعد سراغ سام رفته بودند اینکه چه کسی تلفن کرده و چه ارگانی بوده نمی‌دانم. اینکه چگونه سام را بازداشت کردند هم نمی‌دانم. حدود ساعت ۱۰ شب با سام آمدند خانه و ۴ صبح ۵ بهمن ماه سام را با مقداری اوراق و کتاب بردند. یک مقدار مقاله‌های خودش، مقاله‌های پدرش و کتاب از کتابخانه پدرش و یک مقدار از کتاب‌های خود سام را بردند و در این مدت حتی به ما نگفتند که از چه ارگانی هستند.

هوشمندافشار با ابراز اینکه از بازداشت سایر همکاران سام هم بی خبر بوده گفت: من آقای طاهباز و آقای جوکار را می‌دانستم که بازداشت شده‌اند و از بازداشت آقای سیدامامی هم تا هفته پیش بی خبر بودم. اصلا هم نمی دانیم چرا بازداشت کرده‌اند.

مادر سام رجبی به گفت: پسر من جاسوس نبود. پسر من اهل این کارها نیست نه دودوزه بازی می‌کند نه کلک می‌زند. با اینکه امکان زندگی در خارج از کشور را داشت ترجیح داد در کشور خودش بماند و خدمت کند. پسر من ذاتا باشرف است و جاسوس نیست.

 

 

سام رجبی فرزند پرویز رجبی ایران‌شناس، تاریخ‌پژوه، نویسنده و مترجم برجسته ایرانی است که جمعه ۲۱ بهمن ماه سال ۱۳۸۹ در سن ۷۲ سالگی بر اثر عوارض ناشی از سرطان در منزلش در تهران درگذشت. او دهها جلد کتاب درباره تاریخ ایران و ایران شناسی تالیف و ترجمه کرده و هزاره‌های گمشده، سده های گمشده، تاریخ خط میخی تاریخ باستان و جشن های ایرانی از جمله اثار او هستند.