سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مشاور میرحسین: حتی عقلای اصولگرا و کسانی که تا دیروز حرف از خشونت می‌زدند، حالا به ...

مشاور میرحسین: حتی عقلای اصولگرا و کسانی که تا دیروز حرف از خشونت می‌زدند، حالا به نادرست بودن حصر پی برده‌اند

چکیده :امیرارجمند: حالا که این افراد را به صورت غیر قانونی بازداشت کرده باشند وظیفه نمایندگان مجلس است که ورود کنند، اگر ما نمایندگانی داشتیم مانند دکتر صادقی و علی مطهری قطعا وضعیت نمی‌توانست به این ترتیب باشد و ۷ سال بدون دلیل افراد را زندانی کنند. ما نیاز به نمایندگان آزاده داریم که از حقوق مردم دفاع کنند و اگر نمایندگان وظیفه خود را انجام دهند وضعیت کشور در این مورد و موارد دیگر تغیییر خواهد کرد....


کلمه – گروه خبر: طی دو روز گذشته دو خبر از حصر در صدر اخبار قرار گرفته و واکنش بسیاری از فعالان سیاسی و مدنی و شبکه‌های اجتماعی را در پی داشته است. اول رفع محدودیت زمانی ملاقات برای دختران میرحسین و رهنورد با پدر و مادر محصورشان و پس از آن نامه تاریخی مهدی کروبی از حصر خانگی به رهبری. اخباری که ضمن ایجاد امیدواری برای گشایش‌هایی در جهت رفع حصر و تاکید بر پایداری محصورین بر مواضع خود حتی در آستانه آزادی.

اردشیر امیرارجمند، مشاور ارشد میرحسین موسوی در این باره به بی بی سی می‌گوید: نکته اول این است که آنچه که باید اتفاق بیافتد رفع حصر است. و رفع حصر هم یعنی برچیده شدن تمام محدودیت‌هایی که در مقابل اعمال حقوق قانونی محصورین صورت گرفته است.

وی در ادامه می‌افزاید: رفع حصر و رفع محدودیت‌ها به صورت قطره‌چکانی و در یک فرصت زمان بسیار طولانی نمی‌تواند معنی داشته باشد و حتی می‌تواند باعث لوث شدن حصر شود. عملی غیرقانونی صورت گرفته و باید در اسرع وقت مرتفع شود هرچند ما از تغییرات صورت گرفته ابراز خوشنودی می‌کنیم و امیدواریم که حقوق قانونی محصورین هرچه زودتر به طور کامل رعایت شود.

به گزارش کلمه، یکی از ابراز نگرانی‌ها از نامه مهدی کروبی به رهبری، تعلیق رفع حصر بود اما علی مطهری در حاشیه نشست علنی امروز مجلس با حضور در جمع خبرنگاران، درباره تاثیر مثبت نامه کروبی به رهبری گفت: در واقع ایشان کل حرف ها و اعتقادات خود را در نامه بیان کرده است، اگر از حصر خارج شود، بالاخره صحبتی بیش از این ندارد و به هرحال انتقاد هم آزاد است. به نظر من نامه کروبی به اصطلاح دلسوزانه و برای اصلاح امور بوده و باید به رفع حصر کمک کند.

نایب رئیس مجلس با بیان اینکه از این نظر که در نهایت آقای کروبی همه اعتقادات خود را بیان کرده و اگر بیرون بیاید هم همین‌ها را می‌گوید، اتفاق خوبی بود، گفت: اگر حصر رفع شود صحبت بیشتری ندارد اما باید به نامه و حرف‌ها توجه شود، این نشانه آزادی است و هر کسی می‌تواند حرف‌های خود را بزند.

از سوی دیگر امیرارجمند، سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز امید با تاکید بر نقش موثر کمیته رفع حصر مجلس می‌گوید: یکی از وظایف نمایندگان مجلس نظارت بر رعایت حقوق شهروندان و نقص قوانین است. قانون نقص شده، آقای موسوی، خانم رهنورد و آقای کروبی چیزی غیر از اجرای قانون نخواستند. آقای موسوی وارد صحنه انتخابات شد برای مبارزه با فساد و تغییر وضعیت مردم محروم، شناساسی حق اعتراض آنها حقوق قانونی‌شان. و آن چه بر همه ثابت شده صحت مدعاها بود و راهی که طی کردند. حالا که این افراد را به صورت غیر قانونی بازداشت کرده باشند وظیفه نمایندگان مجلس است که ورود کنند، اگر ما نمایندگانی داشتیم مانند دکتر صادقی و علی مطهری قطعا وضعیت نمی‌توانست به این ترتیب باشد و ۷ سال بدون دلیل افراد را زندانی کنند. ما نیاز به نمایندگان آزاده داریم که از حقوق مردم دفاع کنند و اگر نمایندگان وظیفه خود را انجام دهند وضعیت کشور در این مورد و موارد دیگر تغیییر خواهد کرد.

امیر ارجمند درباره تغییر نظر و تصمیم رفع حصر ابراز امیدواری می‌کند که این مساله صحیح باشد و برچیده شدن حصر تا عید و زودتر صورت بگیرد.

او همچنین ابراز تعجب می‌کند که رفع حصر به صورت قطره چکانی صورت بگیرد، و می‌گوید: وضعیت کشور خطیر است و نادرست و بی‌ثمر بودن حصر بر همه ثابت شده و کشور نیاز به همبستگی ملی دارد. حرف‌هایی که زدند و سرمایه اجتماعی برای قانون و دموکراسی در کشور موثر باشد و حیف است استفاده نشود. امیدوارم مسوولین کشور و در راس آنها رهبر جمهوری اسلامی این مساله را وقوف کامل پیدا کنند و به این عمل غیرقانونی هرچه زودتر پایان دهند و این شرط عقل است و حتی عقلای اصولگرا و کسانی که تا دیروز حرف از خشونت و رفتارهای سخت می‌زدند، حالا به نادرست بودن این راه پی برده‌اند.

 


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.