سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » یک روحانی ارشد کاتولیک به خاطر انتقاد از رویکرد واتیکان نسبت به چین توبیخ شد...

یک روحانی ارشد کاتولیک به خاطر انتقاد از رویکرد واتیکان نسبت به چین توبیخ شد

چکیده :واتیکان در صدد بوده است با جلب نظر مقامات چینی، برای هر دو شاخه یک سراسقف تعیین کند و کاردینال زن گفته است که برای این منظور، در برابر خواسته‌های دولت نرمش نشان...


یک روحانی ارشد کاتولیک به خاطر انتقاد از سیاست دیپلماتیک واتیکان در مورد جمهوری خلق چین از سوی واتیکان توبیخ شده است.

به گزارش بی بی سی، واتیکان در بیانیه‌ای شدیداللحن، بدون نام بردن از کاردینال جوزف زِن، سراسقف سابق کلیسای کاتولیک در هنگ کنگ، مطالبی را که او در فیسبوک خود در مورد رابطه واتیکان و چین نوشته بود نامناسب توصیف کرده و گفته است “اظهارات برخی افراد باعث بروز سردرگمی و جنجال در کلیسا می‌شود.”

کاردینال زن، که به صراحت لهجه شهرت دارد، از نحوه برخورد نمایندگان واتیکان برای مذاکره با دولت چین جهت وحدت دو شاخه کلیسای کاتولیک در آن کشور انتقاد کرده و تلویحا گفته است که واتیکان برای تحقق این هدف، به وظیفه خود در حمایت کامل از کاتولیک‌های چین به خوبی عمل نمی‌کند.

در جمهوری خلق چین، کاتولیک‌ها اجازه اجرای مراسم دینی را دارند اما این مراسم باید تحت نظر اداره امور دینی انجام گیرد و کاتولیک‌ها اجازه ندارند رهبری پاپ را رسما قبول کنند. به همین دلیل، در چین عملا دو کلیسای کاتولیک وجود دارد. یکی تحت عنوان “انجمن کاتولیک های میهن‌دوست چینی” که وابسته به دولت است و به رسمیت شناخته شده و دیگری کلیسای کاتولیک زیرزمینی که در واقع غیرقانونی است.

واتیکان در صدد بوده است با جلب نظر مقامات چینی، برای هر دو شاخه یک سراسقف تعیین کند و کاردینال زن گفته است که برای این منظور، در برابر خواسته‌های دولت نرمش نشان ‌می‌دهد.

وی گفته است که منابع واتیکان به او هشدار داده‌اند که در شرایط فعلی نباید “میندزنتی دیگری درست کند.” اشاره او به کاردینال جوزف میندزنتی است که در زمان حکومت کمونیست ها در مجارستان، زندانی شده بود ولی در جریان قیام ضد کمونیستی مردم از زندان آزاد شد و به سفارت آمریکا پناه برد. او پانزده سال در این محل ماند تا سرانجام واتیکان توانست او را مجبور کند که از مجارستان خارج شود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.