سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » واکنش به بودجه‌های میلیاردی برای حسینیه‌ها و مراکز دینی/قالیباف چقدر به مداحان پ...
» اسنادی درباره بودجه میلیاردی به یکی از حسینیه‌های تهران منتشر شد

واکنش به بودجه‌های میلیاردی برای حسینیه‌ها و مراکز دینی/قالیباف چقدر به مداحان پول داد؟

چکیده : مراکز دینی از کجا باید بودجه و اعتبار داشته باشند؟ چرا می گویند این مراکز دینی و فرهنگی باید خودگردان باشند و با بودجه مردمی جلو بروند؟ چطور باید این اتفاق بیفتد؟ نزدیک به ۲ هزار جوان (دانش آموز و دانشجو) عضو مجمع بیت الحزان هستند و ما حتی خجالت می کشیم که بابت پذیرایی از آنها، پولی دریافت کنیم. حداقل هر هفته ۵۰۰ جوان از این ۲ هزار نفر به صورت ثابت می...


کلمه – گروه خبر: یاشار سلطانی چندی پیش خبر از اعطای وام یک میلیارد تومانی به هیات یک مداح مشهور در دوره محمد نجفی شهردار کنونی تهران داد. این خبر با واکنش‌های بسیاری مواجه شد و شهردار تهران دستور رسیدگی به این مساله را داد.

به گزارش کلمه در همین رابطه مصطفی خرسندی، مدیر عامل خانه مداحان در واکنش به اسناد منتشر شده درباره اختصاص بودجه ۱ و نیم میلیاردی به یکی از هیات‌ها واکنش نشان داد و گفت باید پیش از این به هیات‌ها کمک شود چرا که آنان کار فرهنگی و دینی می‌کنند. در حالی مدیر عامل خانه مداحان از افزایش بودجه هیات‌ها و خانه مداحان می‌گوید و از دولت می‌خواهد که به شهرداری فشار آورده تا کمک‌ها به این گروه افزایش پیدا کند که بودجه عمرانی کشور در سال آینده بسیار ناچیز است و هرچه هست خرج بودجه جاری کشور می‌شود و آن چیزی نیز که برای بودجه عمرانی در نظر گرفته شده یشتر برای نگه داشتن پروژه‌ها است تا راه اندازی پروژه‌ای جدید.

در عین حال طبق اخبار و گزارش‌های منتشر شده شهرداری نیز بدهکار است و از کمبود منابع مالی رنج می‌برد به طوریکه نتوانسته خرج بسیاری از امرور ضروری را بدهد. مدیر عامل خانه مداحان در حالی درخواست افزایش بودجه هیات‌ها را دارد که هنوز بسیاری از معلمان، کارگران و بازنشستگان حقوق خود را نگرفته‌اند و صندوق‌های بازنشستگان خالی است.

از سوی دیگر، چندسالی است که بسیاری از روحانیون برجسته کشور و عالمان دینی نسبت به عملکرد مداحان نقد دارند، چراکه مداحان منبر مداحی را تبدیل به منبر دروغ و فحاشی کرده‌اند و از آن منبر برای تصفیه حساب‌های سیاسی استفاده می‌کنند و در واقع پولی که از جیب مردم به آنان به صورت وام و کمک داده می‌شود علیه مردم به کار گرفته می شود.

به هرحال مدیر عامل خانه مداحان معتقد است که این پول حق مداحان و هیا‌ت‌ها است و باید بیش از این به آنان کمک شود، البته او دریافت وام را انکار کرده و گفت: در این رابطه اطلاعی ندارم و نمی‌دانم، ولی اگر شما بخواهید ساخت و توسعه یک فضا را انجام دهید، شاید این مبالغ لازم باشد؛ در مورد ما (کانون مداحان و بیت الحزان) نوشته‌اند که مبالغی را دریافت کرده‌ایم، در حالی که دروغ است و اعتباری به ما اختصاص داده نشده است.

به گزارش ایلنا، وی با اشاره به اینکه برای کانون مداحان و شعائر آئینی ۲۰۰ میلیون تومان بودجه در اواخر دوران مدیریتی آقای قالیباف مصوب شده که پرداخت نشده است، گفت: درباره مجمع بیت الحزان که در جدولی اسم آن آمده، گفته شده پولی دریافت کرده است، در حالی که یک ریال هم پرداخت نشده در صورتی که اختصاص اعتبار به این مجمع مصوب شورای شهر است و شهرداری باید این اعتبار را اختصاص می‌داده که نداده است.

خرسندی ادامه داد: بنا بوده است به مجمع بیت الحزان که مسوولیت آن را بنده بر عهده دارم، ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار اختصاص یابد، اما هیچ پولی داده نشده و اگر بر خلاف این موضوع حرفی گفته می‌شد؛ دروغ محض است. حدود ۱۵۷ پیرغلام داریم که از کارافتاده و در خانه هستند هر از گاهی یک سبد کالایی که به این افراد می‌دادیم هم نتوانستیم بدهیم. در سطح تهران ۱۲ هزار مداح داریم. شما بررسی کنید که اگر بخواهیم یک کار تولید محتوایی یا پژوهشی انجام دهیم، چقدر بودجه لازم است و به هر حال باید مراکز توانمند را برای اجرای این برنامه‌ها کمک کنند، مگر می‌شود که شما مناسبت مذهبی داشته باشید و تولید محتوا نکنید؟ تولید و توزیع محتوا هزینه‌بر است؛ من نمی‌دانم چرا به این موارد توجهی نمی‌شود.

مدیر عامل خانه مداحان ادامه داد: متاسفانه آقایان به موارد غیردینی که می‌رسند، همه احساس مسوولیت می‌کنند و تلاش می‌کنند بودجه ها را تامین کنند؛ اما به ۴ نوکر امام حسین (ع) که می‌رسند، داد همه در می‌آید. آقایان برای برخی از مجموعه‌ها میلیاردی پول گرفتند و اگر بخواهیم حرفی بزنیم روبروی آنها قرار می‌گیریم. وقتی نوبت به حوزه مداحی می‌رسد، همه آسیب شناس می‌شوند. به جای اینکه بشینند و قوت شناسی کنند، آسیب شناس می‌شوند و همه هم نظر می دهند.

وی اضافه کرد: مراکز دینی از کجا باید بودجه و اعتبار داشته باشند؟ چرا می گویند این مراکز دینی و فرهنگی باید خودگردان باشند و با بودجه مردمی جلو بروند؟ چطور باید این اتفاق بیفتد؟ نزدیک به ۲ هزار جوان (دانش آموز و دانشجو) عضو مجمع بیت الحزان هستند و ما حتی خجالت می کشیم که بابت پذیرایی از آنها، پولی دریافت کنیم. حداقل هر هفته ۵۰۰ جوان از این ۲ هزار نفر به صورت ثابت می آیند.

مدیر عامل خانه مداحان عنوان کرد: ما چگونه بدون اعتبار فعالیت این مراکز دینی را جلو ببریم؟ آقایان به برکت دین آمدند و بر مسند نشسته‌اند، اما وقتی به موضوع توجه به مراکز دینی و فرهنگی می رسند می‌گویند ما وظایف مان چیزی دیگری است بفرمایند وظایفشان چیست؟ ما هر جا که فعالیت دینی داشتیم ناهنجاری‌ها کاهش یافته است.

وی افزود: شما مستحضر هستید که کانون مداحان و شعرای آئینی ۱۲ هزار عضو دارد که خوراک فرهنگی آنها باید داده شود. ما فقط چند جلد کتاب داریم و ۳هزار نفر از ۱۲ هزار نفر آمدند و ۱۲۹ میلیون تومان خرج بسته فرهنگی شد. در این مجموعه سپاه محبت کرد بخشی از این هزینه را پذیرفته است خب جای سوال است که ما باید مابقی این هزینه را از کجا بیاوریم؟ کانون مداحان و شعرای آئینی یک ریال دریافت نکرده است و یک ریال کمک به مداحان که بنا بوده است که به آنها تعلق بگیرد، داده نشده است.

خرسندی با اشاره به هزینه بر بودن فعالیت‌ها در حوزه فعالیت‌های دینی و آیینی گفت: ما برای تقویت روضه‌های خانگی نزدیک به ۲ هزار بلندگو که هرکدام ۱۰۰ هزار تومان قیمت دارد خریداری کردیم. من باید به افراد مختلف، سازمان ها و ارگان ها (وزارت ارشاد و شهرداری) تقاضا کنم که بتوانم برای فعالیت‌ها بودجه بگیریم. جای سوال است که متولی کمک به مراکز دینی در این مملکت کجا و کیست؟

وی با اشاره به اینکه سازمان تبلیغات اسلامی خودش در پرداخت حقوق ائمه جماعاتشان مانده است و نمی‌تواند کمکی به ما کند، گفت: به هر شکل دولت باید اعلام کند که ما به هر شکلی که می‍شود به این مراکز کمک می‌کنیم و یا شهرداری بگوید که در بخش بودجه فرهنگی، اعتباری را برای مراکز دینی در نظر می‌گیریم.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.