سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » از رد پای «تشکل خاص» تا هزینه‌های چند ده میلیاردی برای نورچشمی‌ها!...
» رمز گشایی جماران از گزارش سازمان امور دانشجویان کشور در خصوص پرونده چهارساله‌ی بورسیه‌ها

از رد پای «تشکل خاص» تا هزینه‌های چند ده میلیاردی برای نورچشمی‌ها!

چکیده :سازمان امور دانشجویان یکی از تخلفات صورت گرفته در قالب امتیاز بورسیه تحصیل در خارج از کشور را اینگونه عنوان کرده است که برخی افراد برای ادامه تحصیل در ایران چون نمی توانسته‌اند در آزمون های ورودی قبول شوند با گرفتن امتیاز بورسیه و تبدیل آن از خارج به داخل کشور، عملا کنکور را دور می زده‌اند. اما آنچه که بیشتر جای تعجب دارد این است که اغلب این افراد در رشته‌هایی ادامه تحصیل داده‌اند که هیچ وقت جزو رشته‌های ضروری برای اعزام نبوده است؛ برای مثال فردی با پذیرفته شدن در رشته‌ای ضروری مانند علوم فنی- مهندسی برای تحصیل در خارج کشور پس از تبدیل وضعیت خود از دانشجوی اعزامی به دانشجوی داخلی در رشته‌هایی نظیر ادبیات فارسی، نهج البلاغه ، فقه و ... ادامه تحصیل داده...


«آقای دکتر فرجی دانا را آوردیم و ایشان شروع به کار کرد که بورسیه و ما ادراک البورسیه». این جمله ای بود که حسن روحانی ۱۵ مهر سال ۱۳۹۳ در مراسم شروع سال تحصیلی دانشگاه ها گفت و به یکی از جنجالی ترین موضوعات سال های اخیر سمت و سویی دیگر داد چرا که استیضاح فرجی دانا یکی از وزرای محبوب خود را نتیجه ورود وزارتخانه علوم به موضوع بورسیه ها دانست..

به گزارش جماران ، جنجال موضوع بورسیه های غیرقانونی که از خرداد سال ۹۳ کلید خورده است تا کنون ادامه داشت تا اینکه شب گذشته محمود صادقی نماینده تهران با انتشار گزارش ۱۵ صفحه ای وزارت علوم از زوایا و جزئیات دیگر این ماجرا خبر داد.

در این گزارش ۱۵ صفحه ای نکات جالب توجهی مشاهده می شود.

ملاک اعطای امتیاز بورسیه به دانشجویان چیست؟

در ابتدای این گزارش که از سوی وزارت علوم تدوین شده است به قانون مصوب نحوه تعیین واجدین شرایط استفاده از امتیاز بورس اشاره شده که طی سال های ۶۴ الی ۸۴ برخورداری از این امتیاز ویژه تنها از دو طریق امکان پذیر بوده است: ۱- قبولی در آزمون اعزام ۲- مربیان واجد شرایط دانشگاه ها

در ادامه این گزارش آمده است: از سال ۱۳۸۵ شرط آزمون حذف شده و بنای اعطای بورسیه بر تعلق گرفتن به دانشجویان ممتاز با تایید وزیر استوار شده است. بعد ها در سال ۱۳۸۷ یک بند به این شروط اضافه شده که افراد دارای خدمات فرهنگی و … نیز می توانند با شرط سنی و حداقل معدل ۱۴ و ۱۶ در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد از بورسیه ها منتفع شوند.

گرچه در این گزارش اذعان شده که این شروط بعدها هیچکدام از سوی وزیر وقت علوم تایید نشدند اما در این گزارش نیامده است که دقیقا پس از عدم تایید وزیر ملاک انتخاب افراد واجد شرایط چه بوده است!

شورای مرکزی اعطای بورس

در گزارشی که سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در پاسخ به سوالات صادقی تنظیم کرده است از شورای مرکزی اعطای بورس تنها به عنوان پیشنهاد دهنده شرایط و ضوابط بورسیه ها نام برده که باید نظرات آن از سوی وزیر تایید اما در عمل این شورا خود را به همراه چند نهاد و شخص دیگر به عنوان معرف متقاضیان بورس معرفی می کند.

ردپای یک تشکل دانشجویی خاص!

در صفحه دوم این گزارش آمده است: معرفین افراد جهت اخذ بورسیه به طورکلی «دانشگاه ها، تشکلهای دانشجویی خاص، مسئولین وزارت علوم و شخص مدیرکل بورس و اعزام بوده اند که لیست آنها به تفکیک موجود است»

اگرچه سازمان امور دانشجویان لیست تفکیکی را به همراه این گزارش منتشر نکرده است اما با ذکر مثال هایی در ادامه اذعان کرده است: «به عنوان مثال درفاصله سال های ۸۹ تا ۹۲ معاون فرهنگی وقت وزارت علوم ۷۳۶ را نفر، یک تشکل دانشجویی ۵۹۵ نفر، مسئولی دیگر در وزارت خانه ۱۵۱ نفر و …» معرفی کرده اند.

دراین گزارش تاکید شده است که ورود به سیستم بدون معرفی از سوی یکی از مراجع فوق عملا امکان پذیر نبوده است.

معاون وقت فرهنگی وزارت علوم طی آن سال ها غلامرضا خواجه سروی بوده است.

دور زدن کنکور! تحصیل در رشته های داخلی به جای اعزام به خارج از کشور!

سازمان امور دانشجویان یکی از تخلفات صورت گرفته در قالب امتیاز بورسیه تحصیل در خارج از کشور را اینگونه عنوان کرده است که برخی افراد برای ادامه تحصیل در ایران چون نمی توانسته‌اند در آزمون های ورودی قبول شوند با گرفتن امتیاز بورسیه و تبدیل آن از خارج به داخل کشور، عملا کنکور را دور می زده‌اند.

اما آنچه که بیشتر جای تعجب دارد این است که اغلب این افراد در رشته‌هایی ادامه تحصیل داده‌اند که هیچ وقت جزو رشته‌های ضروری برای اعزام نبوده است؛ برای مثال فردی با پذیرفته شدن در رشته‌ای ضروری مانند علوم فنی- مهندسی برای تحصیل در خارج کشور پس از تبدیل وضعیت خود از دانشجوی اعزامی به دانشجوی داخلی در رشته‌هایی نظیر ادبیات فارسی، نهج البلاغه ، فقه و … ادامه تحصیل داده است.

تعداد دقیق بورسیه ها در دولت احمدی نژاد

بورسیه خارج: ۷۲۹ نفر

بخشنامه ایثار گران: ۱۶۵ نفر

مربیان دانشگاه ها: ۸۹۰ نفر

تبدیل خارج به داخل: ۱۸۸۶ نفر

مجموع: ۳۶۷۰ نفر

هزینه تحصیل بورسیه های دولت احمدی نژاد چه میزان بوده است؟

با توجه به اطلاعات مالی صفحه چهارم گزارش سازمان امور دانشجویان برای افرادی که تبدیل خارج به داخل شده اند؛ به علاوه افرادی که تحت بخشنامه ایثارگران بورس گرفته اند هر ترم «شصت و یک میلیارد و پانصد میلیون تومان» شهریه پرداخت شده است.

برای مربیان هر ترم «هفده میلیارد و هشتصدمیلیون تومان» پرداخت شده است و به ازای هر بورسیه خارج از کشور چیزی حدود ۵۰۰ تا یک میلیارد تومان هزینه شده است.

سرانجام بورسیه های بدون آزمون در دولت احمدی نژاد چه شد؟

در این گزارش تصریح شده است، برای آنچه که جلوگیری از بروز تنش های اجتماعی نامیده شده است و هم چنین رعایت سیاست حل معضل افرادی که دارای شرایط آیین نامه های گذشته را داشته اند می توانند ادامه تحصیل بدهند.

افرادی نیز که یک یا چند شرط مصوب همان دوره را نداشته اند می بایستی با هزینه شخصی خود ادامه تحصیل دهند و در نهایت کسانی که با اراده آمار غلط توانسته بودند بورسیه کسب کنند نیز از ادامه تحصیل محروم شدند که تعداد آن ها ۸۴۰ نفر بوده است!

در اطلاعیه پیوستی این گزارش به موارد جالبی اشاره شده است از جمله اینکه فردی با معدل ۱۰/۸۰ صدم توانسته با جعل و تغییر نمره خود به ۱۴/۵۰ صدم بورس دکتری کسب کند!

تعداد دقیق نورچشمی ها مشخص نیست!

در این گزارش در پاسخ به سوال محمود صادقی در مورد تعداد دقیق وابستگان به مسولین و مقامات کشور در فهرست بورسیه های بدون آزمون جواب صریحی داده نشده است و تنها به این پاسخ اکتفا شده است که: آمارهای متفاوتی وجود دارد!


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.