سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

تصمیم یا تصویب

چکیده :بنابراین جناب ضرغامی باید می‌گفتند دبیر و رئیس «تصمیم» گرفتند نه آنکه بگوید در آن شورا «تصویب» شد چراکه تصویب به دنبال رأی دادن یا اجماع حاصل از اعلام موضع حاصل...


محمد تقى کروبى

ضرغامی دیروز در ارتباط با جلسه دو ماه پیش شورای عالی امنیّت ملّی در تبریز گفته‌اند: “در شورای عالی امنیّت ملّی اخیر به ریاست روحانی هم برداشتن حصر تصویب نشد.” ایشان در کنار تحلیل جانبدارانه و غیر واقعی‌شان از اصل موضوع، از واژه «تصویب» در تداوم حصر استفاده کردند. می‌دانیم که معنای لغوی «تصویب» چه به لحاظ حقوقی و چه به لحاظ سیاسی باری متفاوت از آنچه که در جلسه آن شورا گذشته، دارد.

در جلسه مورد نظر آقای ضرغامی موضوع حصرخانگی سه عزیز محصور مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد. در این میان آقای شمخانی دبیر آن شورا علی‌رغم پیشنهاد‌ات مفید اعضای آن شورا صریحاً مخالفت خود را با بررسی ماهوی این موضوع اعلام می‌کند. آقای روحانی هم در پاسخ به درخواست جناب شمخانی بدون رأی‌گیری از اعضای حاضر موضوع را راساً از دستور جلسه خارج می‌کند و بررسی آن را به زمانی دیگر ــ مطابق درخواست دبیر آن شورا ــ محوّل می‌کند.

بنابراین جناب ضرغامی باید می‌گفتند دبیر و رئیس «تصمیم» گرفتند نه آنکه بگوید در آن شورا «تصویب» شد چراکه تصویب به دنبال رأی دادن یا اجماع حاصل از اعلام موضع حاصل می‌گردد. اگر روزی چنین شود و نهادهای حقوقی به جای تبعیت محض پس از بحث و بررسی اعلام موضع کنند آنگاه جامعه بیدار و هوشیار قطعاً علاقه‌مند است در این موضوع مهم بداند در ترکیب شورایی که اکثریت آن با دولت است چه کسانی بر رفع حصر و چه کسانی در مخالفت با این رفع رأی می‌دهند.

این حصر از ابتدا مراحل قضایی خود را طی نکرده و به شهادت تعدادی از اعضای آن شورا از جمله آقای روحانی، پس از ماجرای ۲۵ بهمن ۱۳۸۹مصوبه‌ای که تشریفات آن مطابق آیین‌نامه طی شود و از اعضا رأی‌گیری صورت گیرد هم وجود ندارد.

اگرچه لازم است گفته شود که شورا عالی امنیّت ملّی به لحاظ حقوقی حقّ ورود به امور قضایی را ندارد و هر تصمیم قضایی که تاکنون این شورا اتخاذ کرده نقض صریح قانون اساسی بوده است. فراموش نکنیم که تکرار یک فعل غیرقانونی موجب قانونی شدن آن فعل نمی‌گردد.

منبع: اینستاگرام نویسنده.

 


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.