شما در حال بازدید از صفحه ساده شده سایت کلمه می باشید. برای دیدن نسخه اصلی اینجا را کلیک کنید.

» با دستور ولایتی یک استاد دانشگاه در اراک اخراج شد

دوشنبه, ۲۲ آبان, ۱۳۹۶

چکیده : طی تمام این سال‌ها بارها مشاهده شده که جریان تندرو و سرکوب گر چطور هر کلام و سخن خلاف میلشان را توهین به مقدسات و دین عنوان کرده و بدین وسلیه امکان سرکوب منتقدین را فراهم می‌کنند


کلمه – گروه خبر: به دستور علی اکبر  ولایتی  استاد متهم به اهانت به پیامبر اسلام باید ظرف ۲۴ ساعت دانشگاه را ترک کند. بعد از چند روز کش و قوس بر سر اتهام یکی از استادان دانشگاه آزاد در توهین به مقدسات امروز اعلام شد که علی اکبر ولایتی در نامه‌ای به سرپرست دانشگاه آزاد واحد اراک دستور داده است طی ۲۴ ساعت آینده این استاد از دانشگاه آزاد اسلامی اخراج و از همه سمت‌های آموزشی و دانشگاهی خلع شود.

متن دستور ولایتی به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر عباسعلی حیدری
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی واحد اراک
سلام علیکم؛
ضمن تشکر از اقدام شایسته و انقلابی جنابعالی در برخورد با پرونده یکی از مدرسین آن دانشگاه که سخنان اهانت‌آمیز نسبت به ساحت مقدس نبی‌ مکرم اسلام حضرت محمد بن عبدالله (ص) و اسلام عزیز گفته است که براساس گزارش حضرتعالی که از فایل صوتی ایشان استخراج کرده‌اید و نمونه بعضی از جملات موردنظر به شرح ذیل می‌باشد؛

۱- در اسلام حجاب نداریم، حجاب را شیعه آورده است.
۲- اگر پوشش و حجاب می‌توانست جلوی این فسادها را بگیرد که این همه بزهکاری و مشکلات جنسی نداشتیم.
و جملات اهانت‌آمیز دیگری که قلم از نوشتن و زبان از بازگو کردن آن شرم دارد.

لذا با توجه به حکم کمیته انتظامی آن واحد دانشگاهی به شماره ح/۹/۹۶/۹۷۵ مورخ ۹۶/۸/۸ که بزه انتسابی به نامبرده را محرز تشخیص داده است، مقرر فرمایید برابر بند ۱۵ ماده ۷ آیین‌نامه با موضوع «القای اندیشه‌های الحادی و توهین به مقدسات اسلامی» حداکثر ظرف مدت ۲۴ ساعت از تاریخ ابلاغ این نامه نسبت به خلع وی از کلیه سمت‌های دانشگاهی و آموزشی و اخراج قطعی نامبرده از دانشگاه آزاد اسلامی اقدام نمایید و نتیجه را به اینجانب منعکس نمایید.
این دستورالعمل قطعی است و به هیچ وجه امکان تجدیدنظر توسط هیچ مقامی در آن مورد قبول نمی‌باشد.

ولایتی که رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی است هفتم آبان ماه پس از دریافت در ابلاغی به سرپرست دانشگاه آزاد استان مرکزی (واحد اراک) اولین دستور را در باره تحقیق در باره اتهام و اخراج استاد مذکور صادر کرد.

هویت این استاد دانشگاه اعلام نشده و مشخص نیست که او واقعا در سر کلاس درس چه گفته  و در متن دستور ولایتی فقط چند خطی که از نوار سخنرانی او استخراج شده آمده است. طی تمام این سال‌ها بارها مشاهده شده که جریان تندرو و سرکوب گر چطور هر کلام و سخن خلاف میلشان را توهین به مقدسات و دین عنوان کرده و بدین وسلیه امکان سرکوب منتقدین را فراهم می‌کنند. یکی از نمونه‌های بارز این داستان صدور حکم اعدام برای هاشم آغاجری در همدان به دلیل توهین به مقدسات بود، حکمی که نهایتا شکسته شد اما تنش‌های بسیاری را در کشور موجب شد.  بسیاری از روزنامه‌ها با همین بهانه‌های واهی توقیف شده و دانشجویان و فعالان سیاسی حکم گرفته‌اند. در حال حاضر اقدام ولایتی بدعتی جدید است که رییس هیات موسس دانشگاه با نظر خود و بدون تشکیل دادگاه و طی مراحل قانونی اقدام به اخراج یک استاد دانشگاه کرده است.

دولت محمود احمدی‌نژاد سالانه نزدیک به ۳۵۰ تن از استادان دانشگاه‌ها را اخراج یا به اجبار بازنشسته کرد. کامران دانشجو، وزیر پیشین علوم، تحقیقات و فن‌آوری ایران در اسفندماه سال ۱۳۸۸، گفته بود پرسنل علمی که «با نظام هم‌سو نیستند» و «التزام عملی به ولایت فقیه ندارند»، اخراج خواهند شد اما این روند در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی کند شد که در حال حاضر در دانشگاه آزاد جبران می‌شود.