شما در حال بازدید از صفحه ساده شده سایت کلمه می باشید. برای دیدن نسخه اصلی اینجا را کلیک کنید.
» حضور امام جماعه تهران در فضای مجازی

» صبوری احمد خاتمی در مقابل کاربران توییتر تا کجا خواهد بود؟

دوشنبه, ۲۲ آبان, ۱۳۹۶

چکیده : احمد خاتمی سالهاست فریاد می‌زند، همه را تهدید به اعدام و برخورد تند نظام می‌کند، هر روزنامه‌ی مستقلی را پایگاه دشمن می‌خواند و مهم تر آنکه متکلم وحده بوده. او هیچ گاه با منتقدینش گفت و گو نکرده و هیچ گاه سخنان آنان را نشنیده است. اما امروز او در فضایی قرار گرفته که دیگر نمیتواند فقط تهدید کند و فریاد بزند، او با صدها کاربری مواجه است که بی‌رحمانه نقد میکنند ومی‌نویسند، کاربرانی که بعضا با اسامی غیر واقعی بی‌ترس از تهدیدهای امام جمعه در این فضا حضور دارند. معلوم نیست او چقدر بتواند در این فضا صبوری کند و بماند و بخواند و بشنود.


کلمه – گروه خبر: احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران هفته گذشته با انتشار ویدئویی حضورش در شبکه‌های اجتماعی را اعلام کرد. او همزمان هم در اینستاگرام و هم در توییتر حضور پیدا کرد، حضوری که با واکنش کاربران فضای مجازی مواجه شد. بسیاری نسبت به این حضور واکنش منفی نشان داده و با گزارش صفحه اینستاگرامی او، آن را تعطیل کردند. در توییتر نیز حضو او با واکنش بسیاری مطرح شد. کاربرانی که طی این سالها هدف سخنرانی‌های عصبانی احمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه بودند و نمی‌توانستند پاسخ او را بدهند در توییتر اقدام به گذاشتن نظرات خود در زیر مطالب احمد خاتمی کردند.

البته خاتمی در گفت و گو با ایسنا تمامی این واکنش‌ها را استقبال گسترده کاربران فضای مجازی از حضورش در این فضا خواند. او در ویدئویی که برای حضور خود در فضای مجازی منتشر کرد گفت: “هیچ گاه من روحانیون را از ورود در فضای مجازی باز نداشتم که این فضا یک ابزار پیام رسانی است؛ چرا پیام حق در آن نیاید” و سپس گفت: “بر اساس احساس تکلیف و وظیفه وارد فضای شبکه‌های اجتماعی شدم مانند ورودم درفضاهای دیگر تدریس، تبلیغ، تالیف و…”

احمد خاتمی می‌گوید تا کنون هیچ روحانی را از ورود به فضای مجازی بازنداشته اما گویا فراموش کرده در سخنرانی های نماز جمعه و دیگر تریبون‌ها توییتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی را لانه‌ی شیطان خوانده که توسط اسرائیل و آمریکا هدایت می‌شوند و به استناد همین سخنرانی‌ها و تهدیدها چند جوان برای حضور در فضای مجازی بازداشت شده و حکم‌های سنگین گرفته‌اند.

اتفاق جالب دیگر این ماجرا حضور احمد خاتمی در جایی است که طبق قوانین جمهوری اسلامی فیلتر شده است. توییتر سالهاست که توسط مقامات قضایی فیلتر شده اما با این وجود چندسالی است که بسیاری از مقامات نظام از جمله رهبری در این فضا حضور دارند. او در گفت و گویی دیگر در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه این شبکه اجتماعی فیلتر است اکنون نظرتان درباره رفع فیلتر آن چیست می گوید: “همه باید تسلیم قانون باشیم.” و در پاسخ به این سوال که شما الان خودتان عضو توئتیر هستید و این قانونی نیست پاسخ می‌دهد: نخیر. من امثال توییتر و این شبکه‌ها را به دوستانمان که این کار را می‌کردند سپردم و به آنها گفته‌ام طبق قانون عمل کنید. هر چه قانون می گوید.” گوی که فرقی می‌کند او خود در توییتر بنویسد و یا نوشته‌هایش را فرد دیگری در توییتر بگذارد، به هرحال او در این فضا حضور پیدا کرده و نظراتش را از طریق این شبکه اجتماعی منتشر می‌سازد. البته او به روزنامه اعتماد می گوید که از توییتر انصراف نمی دهد.

احمد خاتمی سالهاست فریاد می‌زند، همه را تهدید به اعدام و برخورد تند نظام می‌کند، هر روزنامه‌ی مستقلی را پایگاه دشمن می‌خواند و مهم تر آنکه متکلم وحده بوده. او هیچ گاه با منتقدینش گفت و گو نکرده و هیچ گاه سخنان آنان را نشنیده است. اما امروز او در فضایی قرار گرفته که دیگر نمیتواند فقط تهدید کند و فریاد بزند، او با صدها کاربری مواجه است که بی‌رحمانه نقد میکنند ومی‌نویسند، کاربرانی که بعضا با اسامی غیر واقعی بی‌ترس از تهدیدهای امام جمعه در این فضا حضور دارند. معلوم نیست او چقدر بتواند در این فضا صبوری کند و بماند و بخواند و بشنود.