شما در حال بازدید از صفحه ساده شده سایت کلمه می باشید. برای دیدن نسخه اصلی اینجا را کلیک کنید.

» اعضای کمیته رفع حصر فراکسیون امید با رییس قوه قضاییه دیدار کردند

سه شنبه, ۱۶ آبان, ۱۳۹۶

چکیده : هفت سال از شروع حصر میگذرد، در حال حاضر تنها اقدامی که صورت گرفته تشکیل همین کمیسیون است. انتظار می‌رفت با شروع کار دولت روحانی وضعیت محصورین تغییر کند و حصر به پایان رسد اما از آنجاکه تصمیم گیری در مورد حصر برعهده رهبری است، تا کنون رییس جمهور و شورای امنیت با وجود تلاش‌هایی که کرده‌اند جز تغییر در وضعیت ملاقات محصورین و خروج نیروهای امنیتی از داخل خانه‌ی کروبی اقدام دیگری نتوانسته‌اند صورت دهند.


کلمه – گروه خبر: غلامرضا حیدری با اعلام دیدار کمیته رفع حصر فراکسیون امید با رییس قوه قضاییه گفت: ظهر امروز (سه‌شنبه) به همراه جمعی از اعضای کمیته حصر فراکسیون امید با آیت‌الله آملی لاریجانی درباره موضوع حصر دیدار کردیم.

وی این دیدار را خوب و امیدوارکننده نسبت به کاهش محدودیت‌ها برای محصورین توصیف کرد.

گفته می‌شود کمیته حصر برای پیگیری وضعیت محصورین در فراکسیون امید تشکیل شده و اعضای آن تاکنون دیدارهایی با مقامات کشور داشته‌اند.

هفت سال از شروع حصر میگذرد، در حال حاضر تنها اقدامی که صورت گرفته تشکیل همین کمیسیون است. انتظار می‌رفت با شروع کار دولت روحانی وضعیت محصورین تغییر کند و حصر به پایان رسد اما از آنجاکه تصمیم گیری در مورد حصر برعهده رهبری است، تا کنون رییس جمهور و شورای امنیت با وجود تلاش‌هایی که کرده‌اند جز تغییر در وضعیت ملاقات محصورین و خروج نیروهای امنیتی از داخل خانه‌ی کروبی اقدام دیگری نتوانسته‌اند صورت دهند.

چندی پیش و به دنبال حضور نیروهای امنیتی در خانه مهدی کروبی و عدم رسیدگی به درخواست او مبنی بر خروج این نیروها از داخل منزل، شیخ محصور دست به اعتصاب غذا زد. وزارت اطلاعات به دستور حسن روحانی نیروهای امنیتی را از منزل خارج کرد، مساله ای که توسط سخنگوی دستگاه قضا تکذیب شد.

پس از اعتصاب غذای کروبی، افکار عمومی از نمایندگان لیست امید مجلس خواستند که پیگیر وضعیت حصر شوند و حتی به دیدار محصورین بروند. به دنبال این فشار افکارعمومی نمایندگان لیست امید اقدام به تشکیل کمیته‌ی رفع حصر در مجلس شورای اسلامی کردند.

از سوی دیگر هفته‌ی گذشته دبیر شورای امنیت در اظهاراتی ادعا کرد که محصورین هرکس را که بخواهند می‌توانند ببینند و کاربرد واژه حصر برای آنان درست نیست. این اظهارات با واکنش خانواده محصورین، همراهان آنان و فعالان سیاسی و مدنی همراه شد. اعضای کمیته رفع حصر نیز در ارتباط با حرفهای شمخانی واکنش نشان دادند.

پس از بروز واکنش‌های گسترده نسبت به اظهارات شمخانی و همچنین اظهارات خواهر میر محصور مبنی بر آنکه برادر خود را چندین ماه است ندیده، روز جمعه از دفتر یکی از نهادهای امنیتی با خواهران میرحسین موسوی تماس گرفتند و اعلان کردند دبیر شورای امنیت از عدم ملاقات خبر نداشته و روز جمعه را برای ملاقات فرزندان میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و خواهران میرحسین با میرحسین موسوی و زهرا رهنورد مشخص کردند.

حسین کروبی نیز چندی پیش اعلام کرد که فرزندان شیخ محصور همراه با همسران و فرزندانشان می‌توانند هروقت که خواستند به ملاقات کروبی بروند. اما به گفته‌ی حسین کروبی وعده‌های داده شده در شورای امنیت در مورد میرحسین موسوی محقق نشده است و ملاقات فرزندان با پدر و مادر خود هفته‌ای یک بار است و نمی‌توانند هروقت که خواستند به دیدار پدر و مادر بروند و همچنین میرحسین موسوی تاکنون کسی را غیر از خانواده ندیده است.

درحال حاضر کمیته ی رفع حصر با رییس دستگاهی ملاقات کرده که بیشترین محدودیت‌ها را علیه محصورین اعمال کرده و در عین حال بیشترین تهدید ها را نسبت به آنها ابراز کرده است و حتی اگر گشایشی ولو اندک در وضعیت محصورین رخ داده از سوی سخنگوی این نهاد تکذیب شده است.