سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » فائزه هاشمی: مدعی‌العموم بایستی با حصرکنندگان این سه بزرگوار برخورد کند/ کینه شتر...

فائزه هاشمی: مدعی‌العموم بایستی با حصرکنندگان این سه بزرگوار برخورد کند/ کینه شتری هم بود باید تاکنون تمام می‌شد

چکیده :اعتراضات سال ۸۸ فتنه نبود. فتنه‌ واقعی کسانی بودند که تظاهرات آرام و مسالمت‌آمیز و قانونی مردم را سرکوب کردند و کشور را به آن شرایط کشاندند. اعتراضات ۸۸ خطایی نداشت. فتنه‌گر کسانی بودند که با برگزاری جشن پیروزی زودتر از موعد، مردم را تحریک کرده و به خواست عمومی دهن کجی کردند. آن بخش باید کنترل می‌شد. محصوران خطایی نکردند و کسانی مرتکب خطا شدند که این افراد را غیرقانونی در حصر کردند....


فائزه هاشمی همزمان با بازگشایی دانشگاه‌ها در سال جدید تحصیلی در جمع برخی از فعالان رسانه‌ای و سیاسی حاضر شد و با آنان به گفت‌وگو پرداخت.

به گزارش کلمه، وی ضمن انتقاد از انحراف احتمالی در وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان و عزل و نصب‌های عجیب در دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به تداوم این تغییرات هشدار داد و گفت: بعید می‌دانم اگر آقای هاشمی در حیات بود این اتفاقات رخ می‌داد. این موارد با مخالفت ایشان مواجه می‌شد. آقای هاشمی وزنه مهمی در سیاست و امورات ایران بود و به همین راحتی نبود که بشود همه چیز را تغییر مسیر داد. امیدوارم این روند تداوم نداشته باشد.

دختر مرحوم آیت‌الله هاشمی همچنین با تاکید بر اینکه تداوم حصرغیرقانونی خانم رهنورد، میرحسین موسوی و کروبی یک ظلم آشکار است، یادآور شد که مردم بعد از انتخابات معترض شده و به خیابان‌ها آمدند و محصوران دنباله‌رو آنها بودند نه هدایتگر. او می گوید که اگر این حصر به نوعی انتقام گیری بوده بس است. چقدر کینه و انتقام؟ اگر کینه شتری هم بود باید تاکنون تمام میشد. نباید اینگونه باشد که بشود از قدرت و جایگاه سواستفاده کرد و خارج ازچارچوب‌های قانونی هر کاری انجام شود. بایستی قانون ملاک و معیار برای همه باشد.

به گزارش کلمه، مشروح سخنان فائزه هاشمی با فعالان رسانه‌ای و سیاسی در پاسخ به پرسش‌های حاضرین را با هم می‌خوانیم:

جایگاه مجمع مهم‌تر بود یا دانشگاه آزاد که با این سرعت تغییر و تحولات آن هم در روندی غیرقانونی انجام شد؟

فائزه هاشمی در این نشست در پاسخ به سوال یکی از حاضران مبنی بر تغییر و تحولات در مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از فوت پدرش گفت: یکی از مسائلی که تعجب ما را برانگیخت این بود که یک هفته پس از فوت آقای هاشمی شاهد تغییر و تحولات در دانشگاه آزاد بودیم و تغییرات در مجمع تشخیص مصلحت نظام بعد از حدود ۹ ماه انجام شد. علی رغم آنکه مقررات دانشگاه آزاد مشخص کرده بود که رییس هیات موسس چگونه باید انتخاب شود، در یک روند غیرآیین نامه ای علی رغم نامه کامل جناب آقای دکتر میرزاده که این مسیر را توضیح داده بود، رییس برای هیات موسس دانشگاه آزاد مشخص شد که پایه بدعتی نامیمون گردید. از آن‌سو اخیرا اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین گردید که این سوال مطرح می‌شود که جایگاه مجمع مهم‌تر است یا دانشگاه آزاد؟ البته سرمایه‌های مادی و معنوی یعنی ساختمانها، شهریه های دانشجویان، امکانات فیزیکی، تعداد دانشجویان و اساتید و کادر اداری در واحدهای مختلف دانشگاه آزاد به خوبی می تواند اهمیت این عجله را نشان دهد که آنزمان موقع مناسبی برای در اختیار داشتن همه آنها شد.

نهادهای انتصابی هم از نهادهای انتخابی پیروی کنند و ببینند مردم چه می‌خواهند

وی درباره ترکیب جدید اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز گفت: هیچگاه شاهد این انتخاب حداقلی اعضای اصلاح‌طلب در مجمع تشخیص مصلحت نظام نبودیم. این میزان برخلاف ترکیب جامعه، خواست سیاسی جامعه و نگرش و گرایش عمومی مردم است که حداقل در ۴ انتخابات اخیر( از سال ۱۳۹۳)خودش را نشان داده است. آیا بهتر نیست ترکیب نهادهای انتصابی با ترکیب نهادهای انتخابی متناسب باشد؟ اینگونه این تعبیر شدت می گیرد که هدف از این انتصابها خنثی کردن رای مردم است..ممکن است استدلال کنند که اینگونه بین جریانات و گرایشات سیاسی توازن ایجاد می شود، اگر این را بپذیریم این سوال پیش می آید آن زمان که مجلس نهم و دهم و همچنین دو دوره ریاست جمهوری در اختیار اصولگرایان بود آیا اکثریت مجمع از اصلاح طلبان شدند که حالا برای ایجاد توازن است؟

نماینده دوره پنجم مجلس شورای اسلامی همچنین درباره وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام توضیح داد: وظایف مجمع مشخص است؛ آن زمان که آقای خمینی در قید حیات بودند،اختلاف‌نظر مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان بر سر مصوبات و قوانین به ایشان ارجاع می‌شد و در مورد سرنوشت آن تصمیم گرفته می‌شد. در آن مقطع به آقای خمینی نامه‌ای برای گشایش بن‌بست اختلافات این دو نهاد نوشته شد که منوط به شخص ایشان نباشد و به صورت نهادینه تداوم یابد که تشخیص داده شد مجمع تشخیص مصلحت نظام ایجاد شود که به اختلاف این دو نهاد رسیدگی کند. همانگونه که از اسم آن مشخص است وظیفه آن برای حفظ مصلحت جامعه بود.

الان شورای نگهبان خود یک طرف دعوا و یک پای اختلاف است

هاشمی در ادامه افزود: با نگاه به وظیفه ذاتی و فلسفه وجودی مجمع تشخیص مصلحت نظام این سوال مطرح است که چگونه می‌شود وظیفه فعلی مجمع طوری تعیین شود که با حضور کامل اعضای شورای نگهبان و به اتفاق آرا و نظر موافق آنها باشد؟ این در تضاد با فلسفه وجودی مجمع است. در واقع با هدف و منظوری که مجمع برای آن تاسیس شد هم در تعارض است. در موضوع این وظیفه مجمع، شورای نگهبان خود یک طرف دعوا و یک پای اختلاف است که مجمع باید به این اختلاف آنها با مجلس رسیدگی ‌کند. حال اگر قرار باشد اعضای شورای نگهبان به شکل اکثریتی در این مجمع تعیین کننده باشند، طبیعی است که نظر خودشان را تایید خواهند کرد و عملا مجمع در انجام این وظیفه از ماهیت خود خارج شده است.

تعیین وظایف جدید برای خبرگان رهبری می تواند بدعت های جدیدی باشد

در بخش دیگری از این نشست فائزه هاشمی درباره خبرگان رهبری و تعیین وظایف جدید برای این نهاد مورد سوال قرار گرفت که گفت: وظیفه خبرگان براساس اصل ۱۰۵ و ۱۰۸ قانون اساسی نظارت بر عملکرد رهبری است.

دختر آیت‌الله هاشمی گفت: با وجود تعریف این وظیفه برای خبرگان رهبری در قانون اساسی، اخیرا شاهد بودیم وظیفه جدیدی برای این نهاد تحت عنوان نظارت بر سه قوه تعریف شد. چند ایراد در این کار وجود دارد اول اینکه نظارت بر سه قوه در قانون اساسی دیده شده است و خبرگان در آن نقشی ندارد، یعنی بر خلاف قانون اساسی است. دوم هم اعضای خبرگان همگی مجتهد هستند. حال سوال این است که یک فقیه که فقط درس دین خوانده است و در زمینه های دیگر مثل اقتصاد، هنر، محیط زیست، حقوق بشر، مسایل اجتماعی، ورزش و …کارشناس نیست چگونه می‌تواند بر تمامی مسائل جامعه اشراف داشته باشد؟ و از سویی در کنار این وظیفه جدید، نظارت بر رهبری از سوی خبرگان تاکید نیز نشده و بنظر می رسد که قرار است این وظیفه فراموش شود به نظر می رسد که جریانی از استحاله و انحراف از قانون اساسی و سایر قوانین شروع شده است.

با استحاله کردن مجمع تشخیص، جایگاه شورای نگهبان تقویت و جایگاه مجلس تضعیف می‌شود

وی در ادامه افزود: یک احساس خطری هم که می شود داشت اینکه هر چه نهادهای انتخابی ما اصلاح‌طلب‌تر شدند، از آنسو با نهادهای انتصابی قرار است نهادهای انتخابی محدودتر شوند و جلوی عملکرد آنها را بگیرند. به عبارتی با استحاله کردن مجمع تشخیص، جایگاه شورای نگهبان بر خلاف قانون تقویت می شود و جایگاه مجلس نیز به تبع آن برخلاف قانون تضعیف میشود.

فائزه هاشمی فقدان آقای هاشمی را در این تصمیم‌گیری‌ها موثر دانست و گفت: چون بعید می‌دانم اگر آقای هاشمی در حیات بود این اتفاقات رخ می‌داد. این موارد با مخالفت ایشان مواجه می‌شد. آقای هاشمی وزنه مهمی در سیاست و امورات ایران بود و به همین راحتی نبود که بشود همه چیز را تغییر مسیر داد. امیدوارم این روند تداوم نداشته باشد.

در انتخابات ریاست جمهوری یکی از مهمترین مطالبات شکستن حصر بود

او در بخش دیگری از این نشست پاسخگوی سوالی درباره مطالبات عمومی بود که پیرو آن به مساله حصر اشاره کرد و گفت: یکی از مطالبات عمومی که در جامعه از سوی طیف‌های مختلف شاهد هستیم، درخواست رفع حصر از خانم رهنورد و آقایان موسوی و کروبی است. در انتخابات ریاست جمهوری هم شاهد بودیم یکی از مهمترین شعارها و مطالبات، شکستن حصر بود.

هاشمی گفت: شورای امنیت ملی نمی تواند برخلاف قانون اساسی عمل کند، ممکن است لازم باشد در یک دوره بحرانی و یا زمانی خاص این شورا ورود کند؛ اما تداوم هفت ساله یک تصمیم غیرقانونی حتی از سوی شورای امنیت ناعادلانه است. چهار اصل قانون اساسی به برگزاری دادگاه‌ عادلانه اشاره دارد و با استناد به آن نمی‌توان بدون برگزاری دادگاه حکمی صادر کرد.هر جا کم می آورند می گویند شورای امنیت تصمیم گرفته تا موضوع را بی جهت امنیتی کنند و کسی نتواند انحرافی کند. این روشهای نادرست مدتی کوتاه جواب می دهد. بعد کم کم در صورت تداوم، اعتبار شورای امنیت نیز مخدوش می گردد. از جمله موارد دیگر در این زمینه محدودیت برای آقای خاتمی است که اخیرا محدودیت جدی و گسترده اعمال کرده اند و باز بعضی می گویند تصمیم شورای امنیت ملی است. الان چه بحرانی وجود دارد که چنین تصمیمی لازم بوده است؟ آقای خاتمی چه خطری ایجاد کرده است؟ آیا غیر از این است که آقای خاتمی هر دفعه با دعوت مردم به رای دادن اعتبار و آبروی نظام را جمع کرده است. این پاسخ به کار مثبت و ارزنده ایشان است؟

مدعی العموم بایستی با حصرکنندگان این سه بزرگوار برخورد کند

وی ابراز تاسف کرد: شاهد هستیم مساله حصر هفت سال به شکل غیرقانونی تداوم دارد. برخی می‌گویند شرایط آنان خوب است و … ؛ انفرادی، انفرادی است. شما در بهشت هم که باشید وقتی در حصر و انفرادی باشید، چگونه می‌توان از خوبی شرایط آن سخن گفت. این ادعاها مبنی بر خوب بودن وضعیت محصوران غیرمنصفانه و ظالمانه است.

او ادامه داد: سوال دیگر آنکه این افراد بر چه اساسی باید در حصر باشند؟ دادگاه علنی تشکیل دهید و بگذارید افکار عمومی قضاوت کنند. می گویند دادگاه تشکیل شود حکم آنها اعدام است. طبق اصل ۱۶۸ قانون اساسی برای این موضوع بایستی دادگاه علنی و با حضور هیات منصفه تشکیل شود. دردآور است که افراد غیرمتخصص بیایند در صداوسیما و حکم اعدام و یا حبس ابد صادر کنند. از کجا و بر چه مبنایی و با چه تخصصی چنین حکمی صادر می کنید؟ مدعی العموم باید با اینها برخورد کند، مدعی العموم بایستی با حصرکنندگان این سه بزرگوار برخورد کند، البته اگر قانون پایه عملشان باشد. چرا حصر را به شکل غیرقانونی تداوم می دهید.

کینه شتری هم بود باید تاکنون تمام می‌شد

هاشمی تداوم حصر را ظلم بزرگی خواند و گفت: چقدر کینه و انتقام؟ اگر کینه شتری هم بود باید تاکنون تمام میشد. نباید اینگونه باشد که من چون قدرت را در اختیار دارم هر کاری که می توانم انجام دهم. اینکه حرف عجیبی نیست که قانون را ملاک قرار دهید. در رسانه عمومی در مورد آنان هر اتهام و ادعایی را مطرح می کنید در حالیکه باید این حق را برای پاسخ و دفاع آنان هم قائل شوید، یکطرفه به قاضی می روید و راضی بر میگردید. کجای این رفتارها اسلامی و انسانی و قانونی است؟

محصوران مردم را هدایت نکردند

او در بخش دیگری از سخنان خود گفت: می شنویم که ادعا می کنند که محصوران باید عذرخواهی کنند، مگر چه خطایی کردند که عذرخواهی کنند؟ انتخاباتی برگزار شد که به نظر می آمد ابهاماتی دارد و مردم به خیابان‌ها آمدند چون از رسیدگی به اعتراض ها ناامید شدند. آقای موسوی، کروبی و خانم رهنورد که مردم را هدایت نکردند، بلکه آنان هم دنباله‌روی مردم بودند اعتراض های سال ۸۸ یک اتفاق خودجوش و مردمی بود و نه یک کار برنامه ریزی شده توسط آنها.

اعتراضات ۸۸ فتنه نبود

دختر مرحوم آیت‌الله هاشمی ادامه داد: بارها گفته‌ام و بار دیگر اعلام می‌کنم که اعتراضات سال ۸۸ فتنه نبود. فتنه‌ واقعی کسانی بودند که تظاهرات آرام و مسالمت‌آمیز و قانونی مردم را سرکوب کردند و کشور را به آن شرایط کشاندند. اعتراضات ۸۸ خطایی نداشت. فتنه‌گر کسانی بودند که با برگزاری جشن پیروزی زودتر از موعد، مردم را تحریک کرده و به خواست عمومی دهن کجی کردند. آن بخش باید کنترل می‌شد. محصوران خطایی نکردند و کسانی مرتکب خطا شدند که این افراد را غیرقانونی در حصر کردند. خطا را کسانی مرتکب شدند که معترضین را به زندانها انداختند، مردم را آواره کشورها کردند، خانواده ها را متلاشی کردند و حالا هم بعد از هفت سال ول کن نیستند و متاسفانه این رفتارهای نامناسب و غیرقانونی کم و بیش همچنان ادامه دارد. ممنوع کردن حضور آقای خاتمی در برنامه های عمومی، ظهور دوباره دانشجویان ستاره دار، دستگیری و پرونده سازی های عجیب و غریب، ممنوع الخروج کردن های افراد و…از زمره این کارهاست که اخیرا نیز شدت گرفته است.

حصر به یکی از معضلات کشور تبدیل شده است

فرزند آیت‌الله هاشمی با تاکید بر اینکه معتقدم حصر به یکی از معضلات کشور تبدیل شده است، اظهار امیدواری کرد این مساله هر چه زودتر با عقل و درایت به جای لجبازی حل شود.

ابتدا باید مدافع حقوق شهروندان خود باشیم

وی که در این نشست بار دیگر در مورد حضور زنان در ورزشگاه‌ها مورد سوال قرار گرفت و یکی از حاضرین به شکل مصداقی بازی ایران و سوریه را مورد اشاره قرار داد، توضیح داد: مطالبه حضور زنان در ورزشگاه‌ها همچنان ادامه دارد. در بازی ایران و سوریه دو اتفاق افتاد: یکی حضور دختران سوری و ممانعت از حضور دختران ایرانی در این بازی بود .این کار به نوعی تحقیر و اهانت به زنان و دختران ایرانی را به همراه داشت. عملکرد ما ابتدا باید مدافع حقوق شهروندان خود باشد و دیگران در اولویت بعدی قرار گیرند . متاسفانه در خیلی از موارد سیاست ما اینگونه بوده که رویه غلط و نادرستی است و احساس بدی در مردم ما بوجود آورده است.

عدم اجازه ورود زنان به ورزشگاه‌‌ها ناشی از تنگ‌نظری

این فعال حوزه زنان در ادامه افزود: چه اشکالی داشت در کنار دختران سوری، دختران خودمان هم حضور داشتند و این سیاست ناشی از تنگ نظری و بدسلیقگی بدی بود و مشخص نیست چه کسی این تصمیم‌ها را می‌گیرد اما جای تاسف دارد که تصمیم گیری تا این حد نزول کرده و بدون فکر این رویه ها را اتخاذ می کنند و بنظر می رسد که دخالت و نظارت جدی هم از دولت و وزارت ورزش نشده است. ما از دولت انتظار داریم مانع این تصمیم گیری های غلط شود و به آن ورود کند. هر چند این تصمیم ها از جای دیگری گرفته می شود اما مقاومتی هم از سوی وزیر شاهد نبودیم. تصمیم از هر کجا هست این موضوعی است که وزیر ورزش و دولت بایستی پاسخگو باشند. جالب آن بود که یکی از دختران سوری روسری هم نداشت حالا من نمی دانم بی حجابی برای زنان ما ایراد دارد و برای دختران سوری در ایران بدون اشکال است؟ به هر حال این سیاستهای دوگانه با توجه به سوابق و مسایلی همچون غزه و فلسطین و لبنان و حزب الله و حالا هم سوریه حساسیتهایی ایجاد می کند. باید تا می توانیم این حساسیتها را کاهش دهیم نه آنکه به آن دامن بزنیم.

وی ادامه داد: موضوع دوم در این رابطه حضور خانم طیبه سیاوشی در این بازی بود.بر خلاف انتقادهایی که شد که چرا وقتی دختران ایرانی را راه ندادند، چه دلیلی برای حضور ایشان بود؟ ایشان برای تماشای مسابقه و لذت بردن از آن نرفت؛ بلکه ایشان ایثار کرد. رفت تا با این حضور تابو را بشکند و راه برای دختران ما باز شود از نگاه من کار ایشان ستودنی بود، توجه به موضوعی که شاید از نظر خیلی از اصلاح طلبان مهم نیست، فانتزی است و…ولی ایشان و سایر همکارانشان از جمله خانم سلحشوری این معضل را که یک مطالبه عمومی از طرف بخش عمده ای از مردم، چه زن و چه مرد است دنبال می کنند. خانم مولاوردی نیز در این زمینه خیلی زحمت کشید و هزینه داد. امیدوارم خانم دکتر ابتکار نیز این حساسیت را داشته باشد و آن را در عمل نشان دهد.

همه با هم نسبت به حقوق خود حساس باشیم

اینجا جا دارد بیان کنم که مطالبات جامعه در مقابل تابوهای تحمیلی که نه در دین و نه قانون و عرف جامعه پایه ای ندارد، اگر همگانی و عمومی و بصورت مدنی در بیاید هم شانس بیشتری برای موفقیت دارد و هم سرعت بیشتری برای به نتیجه رسیدن می یابد و هم افراد هزینه کمتری برای این مبارزه مدنی خواهند داد. ولی اگر خاص توسط افرادی خاص دنبال شود برعکس است. یعنی همین افراد خاص بایستی هزینه بیشتری برای اظهارنظر و اعمال خود در شکستن این تابوها بدهند و زمان زیادتری برای به ثمر نشستن آنها نیاز است. بنابراین توصیه می کنم همه با هم نسبت به حقوق خود حساس باشیم و بصورت جدی و خستگی ناپذیر برای رسیدن به آنها تلاش کنیم.

می‌توانستیم در مورد آقای شجاعی بهتر تصمیم‌گیری کنیم

وی در بخش دیگر در پاسخ به سوالی درباره محرومیت آقای شجاعی بازیکن تیم ملی فوتبال به خاطر بازی مقابل تیم اسراییل گفت: اینکه اسراییل غاصب است و با غصب بوجود آمده از نکات منفی سازمان ملل است، اینکه اسراییل جنایتکار است و هنوز به جنایت خود ادامه می دهد و من هم قبول دارم. اما وقتی می‌بینیم فلسطینی‌ها با اسراییلی‌ها بازی می‌کنند یا تیم‌های سوری با اسراییل بازی می‌کنند و حمایت ما از آنها به این دلایل کم نشده است، ضمن اینکه این بچه‌ها که بازی کردند نماینده ایران و نماینده سیاست‌های ایران نبودند و لباس ایران را هم بر تن نداشتند. یعنی سیاست ایران با این بازی تضعیف نشده است.همچنین این دو نفر با فشار باشگاه بازی کردند وگرنه ابتدا خودشان اعلام کردند که در آن مسابقه شرکت نمی کنند. حال این سوال مطرح است که با توجه به این ملاحظات آیا دعوت نکردن آقای شجاعی به اردوی تیم ملی غیرمنطقی و غیرعادلانه نیست؟ چرا مساله‌ای را که برای دیگر کشورها می‌پسندیم برای خودمان نپسندیم. ضمنا مطابق منشور المپیک و اساسنامه فیفا نباید جنسیت، نژاد، مذهب، و سیاست وارد مسایل ورزشی شود. می توانستیم در مورد آقای شجاعی بهتر تصمیم گیری کنیم.

نگوییم تبعیضی وجود ندارد

وی درباره اظهارنظرهایی مبنی بر اینکه « همه ارکان موظفند براساس معارف دینی و قانون اساسی هیچ‌گونه تبعیض و نابرابری بین ایرانیان از هر قوم و نژاد و مذهبی روا ندارند.» این نکته را یادآوری کرد که متاسفانه ما در عمل شاهد هستیم چنین اتفاقی افتاده است و نباید این مساله تنها در حد حرف باشد. بعضی موارد تبعیض‌ها قانونی و برخی غیرقانونی است. مثلا در قانون اساسی رییس جمهور باید شیعه باشد که این خود تبعیض است. یک وزیر سنی از بعد از انقلاب تاکنون نداشته ایم. یا مثلا می‌شنویم در تهران به اهل سنت اجازه نمی‌دهند مسجد داشته باشند و برای مراسم آنها ایجاد مشکل می‌کنند یا در شوراهای شهر وقتی اکثریت مردم شیعه هست باید منتخبین هم شیعه باشند. اوج این نکته را در لغو عضویت آقای سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد می بینیم. عجیب و غریب داریم بی توجه حتی به دین و قوانین خودمان عمل می کنیم و متاسفانه همینطور که گفتم این گونه موارد در حال افزایش نیز است. یا در مناصب مهم و یا در دانشگاه‌ها اهل سنت آن شهر برای هیات نمی‌توانند سمت بگیرند. پس نگوییم که تبعیضی وجود ندارد، بپذیریم که هست و در مسیر اصلاح آن حرکت کنیم. بعضی از این تبعیض ها در قوانین ما وجود دارد و بعضی نیز سلیقه ای انجام می گیرد. اقلیت‌ها شهروندان این کشورند باید حقوق شهروندی برابر داشته باشند و اسلام هم قبول ندارد این تبعیض ها را.

پیام رفراندوم کردستان را دریافت کنیم

او همچنین در بخش پایانی این نشست در پاسخ به این سوال که آیا موافق رفراندوم در کردستان عراق بودید، گفت: هیچ حکومتی و هیچ ملتی نمی خواهد بخشی از خاک کشورش جدا شود و حفظ تمامیت ارضی در هر کشوری از اصول اولیه حقوقی است. این اتفاقی است که در جهان زیاد سابقه داشته است. اما نکته قابل توجه در استقلال طلبی ها توجه به دلیل آن است که معمولا اگر شهروندان از هر نژادی حقوقشان رعایت شود و احساس تبعیض نداشته باشند، به دنبال استقلال و تجزیه نیستند. مشابه مردم اسکاتلند که رای منفی به جدایی از انگلستان دادند. بنابراین به جای برخوردهای اینگونه با رفراندوم کردستان و بجای نگرانی ایران و ترکیه که مبادا کردهای ما نیز بخواهند چنین کاری بکنند، بیاییم با گرفتن پیام این رفراندوم سیاست هایمان را به سمت برابری واقعی حقوق شهروندان از هر نژاد و مذهب و جنس ببریم. راهی که کشورهای توسعه یافته با موفقیت آن را طی کرده اند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.