شما در حال بازدید از صفحه ساده شده سایت کلمه می باشید. برای دیدن نسخه اصلی اینجا را کلیک کنید.

» قوه قضاییه به جای فرافکنی بگوید چرا یک زندانی بلاتکلیف در سلول انفرادی است

چهارشنبه, ۱۹ مهر, ۱۳۹۶

چکیده : از سوی دیگر ساسان آقایی از شهریور ماه بدون بازجویی در سلول انفرادی نگه داری می‌شود. اگر بازجویی‌ها تمام شده و مراحل تحقیق به انجام رسیده برای چه او پیش از یک ماه بدون بازجویی در سلول انفرادی است و اگر هنوز تحقیقاتی باقی مانده باز چرا یک ماه به حال خود رها شده است؟ مسوولان قضایی که خود را ولایت مدار می‌دانند فراموش کرده‌اند که رهبری در سخنانی سلول انفرادی را مصداق شکنجه دانسته بود و حتی به گفته‌ی سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس قبلی رهبری فتوایی نیز در این رابطه به شورای نگهبان داده‌ که حبس در سلول انفرادی شکنجه است.


کلمه – گروه خبر: “بی‌احضاریه، شب ریختن تو روزنامه بردنش.۶۰ روزه #انفرادی نگهش داشتن ونمیدونن جرمش چیه، ۳۰روزه بازجوییهاش تمام شده و داره شکنجه میشه #ساسان_آقایی ”

این توییت یکی از دوستان ساسان آقایی روزنامه نگار بازداشتی توسط قوه قضاییه است. ساسان آقایی ۲۱ مرداد ماه در تحریریه روزنامه‌ی اعتماد بازداشت شد. اتهام او همکاری با یکی از کانال‌های تلگرامی عنوان شده است.

چند هفته پس از بازداشت آقایی، یغما فشخامی روزنامه نگار نیز در محل کارش بازداشت شد. اتهام او همکاری با یکی از کانال‌های تلگرامی ذکر شده است.

پیش از ساسان آقایی و یغما فشخامی روزنامه‌نگاران دیگری به اتهام همکاری با این کانال تلگرامی بازداشت شدند، بازداشت‌هایی که هرکدام حدود ۵ الی ۶ ماه به طول انجامید و همه‌ی آن در سلول‌های انفرادی ۲۰۹ و سپس ۲۴۱ متعلق به قوه قضاییه بود.

روز گذشته دادستانی تهران در پاسخ به اعتراض علی مطهری در خصوص این بازداشت‌ها در بیانیه‌ای اعلام کرد: ساسان آقایی که در تاریخ ۲۱/ ۵/ ۱۳۹۶ با دستور قضایی صادره از سوی بازپرس دستگیر شده است، بلافاصله به شعبه بازپرسی اعزام و پس از انجام تحقیقات مقدماتی و تفهیم اتهام، با صدور قرار بازداشت موقت به زندان معرفی گردیده و اعتراض وی به قرار تامین نیز توسط دادگاه مردود شناخته شده است. اقربای وی شامل پدر، مادر و همسر نامبرده از همان ابتدا بارها با متهم از طریق تماس تلفنی و ملاقات حضوری ارتباط داشته‌اند.

پاسخ دادستانی تهران پرسش‌های بیشتری را در خصوص این بازداشت‌ها بوجود آورد. دادستانی تهران در مورد هنگامه شهیدی مدعی شده است که برای او احضاریه رفته بوده اما او از تهران خارج شده و به همین دلیل بازداشتش کرده‌اند.

اما شواهد و قرائن می‌گوید برای ساسان آقایی و دیگر روزنامه نگاران بازداشتی توسط این نهاد احضاریه‌ای نرفته است کما اینکه تمامی بازداشت‌های سال‌های اخیر بدون احضاریه بوده و معمولا نیروهای امنیتی پس از حضور در منزل متهم و بازداشت او به فکر اتهام سازی و پرنده سازی می‌افتادند.

از سوی دیگر دادستانی تهران می‌گوید متهم بلافاصله پس از بازداشت مورد بازپرسی قرار گرفته و به او تفهیم اتهام شده است. آیا دستگاه قضایی برای انجام بدیهیات و نص صریح قانون منت بر سر متهمین می‌گذارد؟ آیا عمل به وظیفه‌ی قانونی اعلام کردن دارد؟ هرچند این نهاد انقدر از انجام وظایف قانونی خود دور شده که اگر درجایی نیز به آن عمل کند با خوشحالی و تعجب آن را بیان می‌کند. کما اینکه با افتخار از ملاقات ساسان آقایی با خانواده‌اش می‌گویند.

از سوی دیگر ساسان آقایی از شهریور ماه بدون بازجویی در سلول انفرادی نگه داری می‌شود. اگر بازجویی‌ها تمام شده و مراحل تحقیق به انجام رسیده برای چه او پیش از یک ماه بدون بازجویی در سلول انفرادی است و اگر هنوز تحقیقاتی باقی مانده باز چرا یک ماه به حال خود رها شده است؟

مسوولان قضایی که خود را ولایت مدار می‌دانند فراموش کرده‌اند که رهبری در سخنانی سلول انفرادی را مصداق شکنجه دانسته بود و حتی به گفته‌ی سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس قبلی رهبری فتوایی نیز در این رابطه به شورای نگهبان داده‌ که حبس در سلول انفرادی شکنجه است.

مقامات قضایی به جای پاسخ‌های بی اساس و از  سر استیصال به منتقدین پاسخ این پرسش را بدهند که چرا یک زندانی پس از اتمام دوران بازجویی کماکان در انفرادی به سر می‌برد و اگر این شکنجه نیست پس چیست؟ هرچند که بر اساس قانون اساسی و فتوای رهبری پیش از اتمام بازجویی‌ها نیز حضور در انفرادی مصداق شکنجه است.

مسوولان قضایی به جای منت گذاشتن بر سر انجام بدیهیات چون تفهیم اتهام و ملاقات با خانواده پاسخ دهند که چرا یک زندانی باید مدت طولانی را بلاتکلیف در سلول انفرادی سپری کند؟