سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » دولت میانمار بر کشتار مسلمانان سرپوش می‌گذارد...

دولت میانمار بر کشتار مسلمانان سرپوش می‌گذارد

چکیده :سبعیت و توحش در میان آدمیان تمامی ندارد، تا زمانی که عده ای با بهانه هایی چون ایدئولوژی های برحق مابانه و با روحیه سرشار از عدم مدارا بر دنیا حکمومت می کنند همچنان عده ای در زندان و حصر زندگی می کنند تا صدای اندیشه آنها به دیگران نرسد و در آنسوی جهان عده ای با وحشیانه ترین روش ها کشته می شوند و از سرزمین خود رانده می شوند....


کلمه- گروه بین‌الملل: سبعیت و توحش در میان آدمیان تمامی ندارد، تا زمانی که عده ای با بهانه هایی چون ایدئولوژی های برحق مابانه و با روحیه سرشار از عدم مدارا بر دنیا حکمومت می کنند همچنان عده ای در زندان و حصر زندگی می کنند تا صدای اندیشه آنها به دیگران نرسد و در آنسوی جهان عده ای با وحشیانه ترین روش ها کشته می شوند و از سرزمین خود رانده می شوند.

بیش از نیم قرن پیش پس از جنگ جهانی دوم سازمان ملل به عنوان سازمانی که بتواند جلوی اقدامات ضد بشری را بگیرد تاسیس شد و پیگیری مسائل حقوق بشر دلیل اصلی ایجاد سازمان ملل مطرح شد. اما حتی تشکیل سازمانی جهانی نیز نتوانسته در مقابل وحشیگری و بی عدالتی در جهان بایستد و داستان توحش آدمیان همچنان ادامه دارد.

اولین نشست علنی شورای امنیت سازمان ملل در خصوص میانمار در هشت سال اخیر بر تفرقه و دودستگی عمیق در این سازمان تاکید کرد به طوری که چین و روسیه از دولت میانمار حمایت کردند، در حالی که آمریکا، انگلیس و فرانسه خواستار پایان فوری پاکسازی قومیتی اقلیت مسلمانان روهینجا شدند.

دبیرکل سازمان ملل از مقامات میانمار خواسته تا فورا به عملیات نظامی که باعث شده بیش از ۵۰۰ هزار مسلمان روهینجا به بنگلادش فرار کنند، پایان دهد و این بحران را یک فوریت در حال رشد و یک کابوس بشردوستانه و حقوق بشری دانسته است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل هشدار داد که این بحران بشردوستانه بستری برای افراط‌گرایان، جنایتکاران و قاچاقچیان است. این بحران وسیع مفاهیم مختلفی برای کشورهای همسایه و کل منطقه دارد که شامل خطر نزاع بین جوامع است.

او گفت: مقامات دولت میانمار نه تنها باید اجازه دسترسی نامحدود برای ارسال کمک‌های بشردوستان را صادر کنند بلکه باید بازگشت امن، داوطلبانه، محترمانه و قابل تحمل تمامی افرادی که به خارج از مرز میانمار پناه برده‌اند را تضمین کند.

گوترش پیشتر بحران روهینجا را یک پاکسازی قومی توصیف کرده بود،‌ اما وی در این نشست که روز پنجشنبه برگزار شد به این عبارت اشاره‌ای نکرد و گفت: این عملیات نظامی ارتش میانمار یک شیوه آزار دهنده و خشونت آمیز است و باعث می‌شود که یک گروه قومی از خانه‌های خود نقل مکان کنند.

مقامات میانمار تاکید دارند که عملیات امنیتی پنج سپتامبر پایان یافته اما گوترش گفت: آوارگی و بی‌خانمانی ظاهرا ادامه داشته و همچنان گزارشاتی از سوزاندن روستاهای مسلمانان و همچنین غارت خانه‌هایشان و اقداماتی در رابطه با تهدید و ارعاب آنها منتشر می‌شود.

گوترش هشدار داد: ناکامی در رسیدگی به این خشونت نظام‌مند می‌تواند منجر به گسترش آن به مرکز استان راخین شود یعنی جایی که ممکن است ۲۵۰ هزار مسلمان دیگر با بی‌خانمانی و آوارگی مواجه شوند.

گوترش همچنین نسبت به جو کنونی خصومت مقامات میانمار با سازمان ملل و گروه‌های بشردوستانه که کمک‌های لازم را فراهم می‌کنند، هشدار داد و گفت: در چند روز گذشته دولت میانمار بارها اعلام کرده که الان زمان از سرگیری دسترسی نامحدود کمک‌های بشردوستانه به این منطقه نیست. در حال حاضر لازم و ضروری است که به آژانس‌های سازمان ملل و شرکای غیردولتی ما امکان دسترسی امن و فوری به تمامی جوامع تحت تاثیر این درگیری‌ها داده شود.

شواهدی از سرپوش گذاشتن سازمان ملل بر بحران مسلمانان میانمار

جونا فیشر گزارشگر بی‌بی‌سی در میانمار مطالب تکان دهنده ای در مورد این بحران فاش کرده است او نوشته که دفتر سازمان ملل در میانمار در چند سال گذشته از طرح و برجسته کردن موارد نقض حقوق‌ انسانی مسلمانان روهینگیا توسط دولت این کشور ممانعت کرده است. او می گوید که طرح مساله بحران روهینگیا و خطر نسل‌کشی در این منطقه در میان کارمندان دفتر سازمان ملل میانمار به یک تابو بدل شده بوده است.

همچنین یک مقام سابق سازمان ملل متحد می‌گوید رئیس دفتر سازمان ملل در میانمار مانع از دسترسی فعالان حقوق‌بشر به مناطق آسیب دیده مردمان روهینگیا شده است.

از ماه اوت که دور جدید بحران‌ها میان دولت میانمار و اقلیت روهینگیا اوج گرفته، سازمان ملل علاوه بر ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه، بارها تلاش کرده عملیات نظامیان میانمار در استان راخین را متوقف کند.

تنها ظرف ۴۸ ساعت گذشته، حدود ۲۰۰۰ نفر از مسلمانان روهینگیا با استفاده از قایق خود را به سواحل بنگلادش رسانده‌اند.

با وجود تلاش‌های گسترده کنونی سازمان ملل متحد برای کنترل بحران روهینگیا، منابعی در سازمان ملل و یک نهاد کمک‌رسان گفته‌اند چهار سال پیش، رناتا لوک دسالی‌ین، رئیس کانادایی دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در میانمار مانع از سفر فعالان حقوق بشری به مناطق روهینگیا نشین شده؛ تلاش کرده فعالیت‌ها برای اطلاع‌رسانی در مورد بحران روهینگیا را متوقف کند و آن دسته از کارمندان سازمان ملل متحد را که سعی داشته‌اند نسبت به قریب الوقوع بودن یک پاکسازی قومی در این منطقه هشدار دهند، به انزوا بکشاند.

کارولین واندنابیل، یکی از امدادگران که تجربه کار در روآندا به سال‌های ۹۴-۱۹۹۳ در خلال شکل‌گیری نسل‌کشی این کشور آفریقایی را هم دارد، می‌گوید از نظر او نشانه‌های قریب‌الوقوع بودن یک بحران مشابه در میانمار وجود داشته است اما او یا دیگران جرات علنی کردن آن را نیافته‌اند.

او گفته است: نه این که نمی‌شد در این باره حرف زد، اما مشخص بود که اگر بخواهی روی این مساله انگشت بگذاری، ممکن است دیگر به جلسات دعوتت نکنند و یا شرایط ادامه کار برایت یکباره لغو شود و ناچار به ترک کشور شوی. در آن ایام با گروهی از بازرگان مقیم و تجار اهل برمه‌ای بودم و صحبت از استان راخین و روهینگیا شد که یکی از برمه‌ای‌ها گفت: باید همه اینها رو مثل سگ کشت. برای من، این سطح از نزول ارزش جان انسان‌ها نشانه‌ای بود از این که جامعه برمه اکنون به جایی رسیده که چنین باورهایی را به عنوان یک هنجار پذیرا شود.

روز پنجشنبه همچنین گزارش شد که دولت میانمار بازدید برنامه‌ریزی شده نماینده سازمان ملل متحد از ایالت راخین را لغو کرده است. سخنگوی سازمان ملل متحد در یانگون، پایتخت میانمار، گفته که هیچ دلیلی برای لغو این بازدید داده نشده است. سازمان ملل برای چند هفته برنامه‌ریزی و کسب اجازه از دولت میانمار برای بازدید از این منطقه آشوب‌زده تلاش می‌کرد. این نخستین دیدار نماینده سازمان ملل از ایالت راخین از زمان آغاز ناآرامی‌های اخیر در اواخر ماه گذشته است.

میانمار سال‌ها شاهد درگیری‌های مرگباری بین شبه نظامیان روهینگیا و نیروهای امنیتی این کشور بوده است و دور جدید از روز ۲۵ اوت و در پی حمله شبه‌نظامیان به پاسگاه‌های پلیس آغاز شد. از آن زمان تاکنون بیش از ۵۰۰ هزار مسلمان روهینگیا به کشور بنگلادش گریخته‌اند. همچنین ده‌ها هزار تن از ساکنان مسلمان، بودایی و هندو که خانه‌هایشان در جریان درگیری نابود شده در پناهگاه‌های موقتی در راخین زندگی می‌کنند. سازمان ملل هشدار داده است که عملیات ارتش میانمار (برمه) علیه اقلیت روهینگیا – که اکثر آنان مسلمان هستند – می‌تواند مصداق پاکسازی قومی باشد.

روهینگیا یک اقلیت بدون تابعیت هستند که همواره در میانمار سرکوب شده‌اند. دولت میانمار این اقلیت را مهاجر غیرقانونی و فاقد شهروندی این کشور می‌داند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.