شما در حال بازدید از صفحه ساده شده سایت کلمه می باشید. برای دیدن نسخه اصلی اینجا را کلیک کنید.

» نگرانی از شرایط خانواده‌ها؛ همسران زندانیان در معرض شدیدترین آسیب‌های اجتماعی

دوشنبه, ۲۰ شهریور, ۱۳۹۶

چکیده : مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد، شرایط کنونی حاکم برخانواده های زندانیان این استان را نگران کننده عنوان کرد.


مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد، شرایط کنونی حاکم برخانواده های زندانیان این استان را نگران کننده عنوان کرد.

“ظفر پریسای” به ایلنا در یاسوج گفت: وقتی که می‌گوئیم ۴۲ درصد زندانیان در کهگیلویه و بویراحمد معتاد هستند نباید تنها به خود فرد زندان رفته نگاه کنیم و همسر و فرزندان این زندانی را نیز در نظر بگیریم.

وی با بیان برخی آسیب‌های اجتماعی در شرایط موجود جامعه و واقعیت‌هایی که اکنون قابل لمس و مشاهده هستند، اظهار داشت: همسران زندانیان بیشترین آسیب را از آسیب‌های اجتماعی متحمل می‌شوند.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد افزود: اکنون نمی‌توانیم به برخی آسیب‌های‌اجتماعی که همسران معتادان زندانی به آنها گرفتار هستند اشاره‌ای بکنیم اما این را بدانید که روزانه بر شدت این آسیب‌ها افزوده و توان مقابله به آنها از سوی خانواده‌های زندانیان نیز کمتر می شود.

پریسای با اشاره به برخی آمارهایی که قابل انتشار نیستند هم بیان داشت: آمارهای موجود در مراکز بهداشتی کهگیلویه و بویراحمد دقیق و متاسفانه روند آسیب‌های اجتماعی در خانواده‌های زندانیان این استان بویژه زندانیان معتاد نگران کننده و سیرصعودی دارد.

همسران زندانیان در معرض شدیدترین آسیب های اجتماعی

وی گفت: همه ما وضعیت سخت اقتصادی حاکم برجامعه را می‌دانیم و وقتی فردی بیرون از زندان و در کمال آرامش و سلامتی شرایط سخت اقتصادی را می‌گذراند چه انتظاری از خانواده زندانی دربندی که معتاد هم هست وجود دارد؟

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد از سردرگمی خانواده های زندانیان بویژه همسران زندانیان معتاد در این استان اظهار تاسف کرد و یادآور شد: ناگفته‌های بسیاری از وضعیت بغرنج این خانواده‌ها براساس پژوهش‌های صورت گرفته وجود دارد اما امکان انتشار این آمارها از سوی ما امکان‌پذیر نیست.

پریسای افزود: اگر از روند صعودی آسیب‌های اجتماعی بویژه در حوزه خانواده‌های زندانیان کهگیلویه و بویراحمد کاسته نشود تا پنج سال آینده به هیچ عنوان نمی‌توان از آسیب های اجتماعی کم کرد.

وی ایجاد بسترهای اشتغال برای زندانیان و یا خانواده‌های آنان در حوزه‌های مختلف را یک ضرورت خواند و تصریح کرد: وقتی جوانی بیکار در یک خانواده معتاد وجود داشته و از سویی پدرش در زندان بوده و کسی هم وی را کمک نکند بدون شک دست به کارهایی چون سرقت و ناامنی می زند.

مجازات های جدید جایگزین حبس شود

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد گفت: مسئولان تصمیم‌گیر باید زمان را برای فراهم کردن بسترهای اشتغال‌زایی زندانیان و یا خانواده‌های آنان از دست ندهند که اگر این زمان از دست برود قابل جبران نخواهد بود.

پریسای، جایگزین کردن مجازات جدید به جای حبس‌ها را نیز یکی از راهکارهای مهم برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی زندانیان و خانواده های آنان برشمرد.

وی‌گفت: اگر جایگزین‌های حبس تعریف و اجرایی شود بدون شک هم از آمار نگران‌کننده زندانیان جلوگیری شده و هم آسیب های اجتماعی به حداقل ها می رسد.