شما در حال بازدید از صفحه ساده شده سایت کلمه می باشید. برای دیدن نسخه اصلی اینجا را کلیک کنید.

» ورود شورای‌شهر به پرونده‌های‌مالی شهرداری تهران/ماجرای هزینه‌های‌میلیاردی در عراق چیست؟

یکشنبه, ۱۹ شهریور, ۱۳۹۶

چکیده : در کربلا کسی پتو و غذا نمی خواهد. شهرداری به ایجاد سرویس های بهداشتی بپردازد و برای زباله ها و دسترسی به آب سالم فکری کند.


جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش پس از ارائه گزارش معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری در خصوص فعالیت‌های ستاد اربعین، نسبت به بی‌انضباطی مالی و نحوه اقدامات این ستاد تذکر دادند.

حجت نظری عضو شورای شهر تهران، ری و تجریش روز یکشنبه در جلسه علنی شورا و پس از ارائه گزارش معاون امور اجتماعی شهردار با بیان اینکه نگهداشت فضای سبز و زیباسازی ربطی به اربعین ندارد گفت: این موضوع با خاستگاه ستاد همخوانی ندارد.

به گزارش آفتاب‌نیوز، وی افزود: در صفحه ٢۶ گزارش هفته قبل به صراحت از بازسازی مدارس منتخب در نجف و کربلا نوشتید که با اظهارات فعلی تعارض دارد و می گویید ساخت و ساز و بازسازی مدرسه نداشتیم!

ورود شورای‌شهر به پرونده‌های‌مالی شهرداری تهران/ماجرای هزینه‌های‌میلیاردی در عراق چیست؟

ناهید خداکرمی دیگر عضو شورای اسلامی شهر تهران نیز اظهار کرد: مراسم اربعین حتی قبل از انقلاب هم مردمی بود اما حالا با ورورد شهرداری موازنه اقدامات مردمی بهم خورده است.

وی از این مساله که چرا شهرداری به مسائل مختلف وارد شده است؛ انتقاد کرد.

به نوشته ایرنا، حسن رسولی یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش با تأکید بر اینکه نگرانی من در مورد قسم شورا درخصوص انضباط مالی است گفت: شما می گویید برای این مراسم ١۵ میلیارد هزینه شده اما رقم مصوب شما ۵ میلیارد است، مابه التفاوت را از کجا آوردید؟

احمد مسجد جامعی عضو دیگر شورای اسلامی شهر تهران نیز در انتقاد به گزارش ارائه شده از سوی عبداللهی معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران گفت: در کربلا کسی پتو و غذا نمی خواهد. شهرداری به ایجاد سرویس های بهداشتی بپردازد و برای زباله ها و دسترسی به آب سالم فکری کند.

مسجدجامعی با اشاره به اینکه حس مهربانی نباید تحت الشعاع رفتارهای قراردادی و مکانیکی قرار گیرد افزود: پول زیادی که هزینه می شود حس مهربانی را از بین می برد؛ با این برنامه ها نمی توان نوآوری کرد.

 معاون شهردار تهران: شهرداری ۱۵ میلیارد تومان برای مراسم اربعین هزینه می کند 

مجتبی عبدالهی معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران که برای ارائه گزارشی از فعالیت های ستاد اربعین شهرداری در جلسه امروز شورا حضور داشت، گفت: اعتبار مصوب ما برای این مراسم در سال گذشته ۵ میلیارد تومان بود و امسال به ۱۰ میلیارد تومان نیاز داریم.

وی اظهار کرد: شهرداری تهران هیچ گونه ساخت و سازی در کشور عراق برای مراسم راهپیمایی اربعین در طول سال های گذشته نداشته است. شهرداری تهران در خصوص آماده سازی و بهسازی مدارس محل اسکان زائران در نجف و کربلا هزینه می کند و در زمینه ساخت و ساز فعالیتی ندارد.

عبدالهی با اشاره به ابلاغ وزیر کشور در خصوص وظایف محوله به شهرداری تهران در خصوص مراسم راهپیمایی اربعین افزود: در شهرهای زیارتی و جاده نجف به کربلا به طول ۸۰ کیلومتر وظایفی از قبیل دفع زباله، جمع آوری ضایعات و نخالات، تامین آب مورد نیاز زایران، زیباسازی شهری و تهیه ایمنی به شهرداری تهران و سازمان آتش نشانی محول شده است.

وی گفت: سال گذشته ۶ هزار کارگر برای برگزاری مراسم اربعین به عراق اعزام کردیم که امسال قرار است ۳ هزار کارگر به این کشور اعزام شوند.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در ادامه به وجود یک هزار و ۵۳۸ موکب(هیات) در طول مسیر راهپیمایی اربعین حسینی اشاره کرد و گفت: شهرداری تهران در طول مسیر راهپیمایی تنها یک موکب دارد که نظارت و مدیریت این موکب نیز بر عهده بسیج شهرداری است.

وی در مورد بحث اسکان زایران نیز گفت که بخشی از اسکان زایران توسط شهرداری تهران انجام می شود.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران تصریح کرد: شهرداری تهران همه ساله بیش از ۱۵ میلیارد تومان برای مراسم اربعین حسینی هزینه می کند و قبول دارم که بیش از اعتبار مصوب برای این ستاد است. سال پیش بودجه مصوب ما برای ستاد اربعین ۵ میلیارد تومان بود که امسال به ۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

عبدالهی خاطرنشان کرد: بیش از ۷۵ درصد از مجموع ۲٫۵ میلیون زائر ایرانی که به مراسم پیاده روی اربعین حسینی می روند، تهرانی هستند و برهمین اساس خدمت رسانی به این افراد به شهرداری پایتخت محول شده است.

استاندار کربلا می‌گفت ما نهال می‌کاریم، شما برای برپا کردن چادر نهال‌ها را می‌کنید 

به گزارش ایسنا، احمد مسجدجامعی  همچنین در واکنش به گزارش معاون شهردار درباره هزینه کرد شهرداری برای اربعین گفت: امسال پیشنهاد می‌شود محوریت خدمات را در حوزه خدمات شهری و نه کارهای دیگر بگذاریم، چراکه در سال‌های قبل به دلیل برخی مشکلات لازم بود که شهرداری وارد شود اما حالا مراسم اربعین در امنیت کامل برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه هزاران سال است که مردم اربعین را زنده نگه داشته‌اند، تصریح کرد: سعی کنیم روح اقدامات سخت‌افزاری در شما رسوخ نکند و حس مهربانی تحت‌الشعاع رفتارهای مکانیکی قرار نگیرد.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه به دلیل پول زیادی که در اربعین توسط شهرداری صرف می‌شود، نگران از بین رفتن اقدامات مردمی هستیم، گفت: در آیین‌های مردمی به مردم نظم‌بخشی و دخل و تصرف نکنید و مفاهیم دینی را سطحی نکنیم.

مسجدجامعی افزود: در کربلا سرویس بهداشتی بسیار ضروری است و پیشنهاد می‌شود شهرداری به جای پتو و غذا، سرویس بهداشتی بسازد و اقدامات شهرداری باید وجه تکمیلی اقدامات مسوولان کربلا باشد چراکه استاندار کربلا به من گفت که ما نهال میکاریم اما شما می‌آیید برای برپا کردن چادر نهال‌ها را می‌کنید و اقدامات نباید در تعارض با یکدیگر باشد.