سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » کارگران نیشکر هفت تپه؛ برخورد امنیتی با کسانی که حق خود را می‌خواهند...

کارگران نیشکر هفت تپه؛ برخورد امنیتی با کسانی که حق خود را می‌خواهند

چکیده : بعد از تفسیر یکجانبه رهبری از اصل ۴۴ و صدور ابلاغیه‌ای در این مورد، روند اختصاصی سازی صنایع ملی و دولتی و واگذاری آنها به نیروهای نزدیک به حاکمیت تسریع بیشتری یافت. طاعون اختصاصی سازی در سال ۱۳۸۶ بر پیکره کارخانه نیشکر هفت‌تپه افتاد. در گذشته این کارخانه دارای ده هزار کارگر و کارمند بود اما با اخراج تدریجی کارگران این میزان به حدود ۳۷۰۰ کارگر در سالهای اخیر تنزل یافته است...


کلمه – گروه کارگری: پنج نفر از ۱۵ کارگری که روز چهارشنبه توسط نهادهای امنیتی در رابطه با اعتراضات صنفی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه بازداشت شده بودند با سپردن تعهد آزاد شدند اما هنوز از سرنوشت ۹ نفر از آنان اطلاعی در دست نیست.

کارگران این شرکت در هفته‌های اخیر بارها در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات خود دست به اعتصاب و تجمع زده بودند. آنها همچنین در روزهای اخیر چند بار جاده‌هایی را در اطراف این شرکت مسدود کرده بودند.

این ۱۵ کارگر در منازل خود در ساعت ۹ سه‌شنبه شب سوم مرداد بازداشت شده‌ بودند. روابط عمومی شرکت نیشکر هفت‌تپه عنوان کرده بود که از جانب کارفرما هیچ شکایتی علیه کارگران مطرح نشده است، اما برخی نهادها دستور این بازداشت را صادر کرده‌اند.

در همین راستا، روابط عمومی فرمانداری شوش اعلام کرد که این اقدام «احتمالاً به دلیل مختل شدن مسیر محور ترانزیتی شوش به اهواز و مختل شدن تردد در این مسیر» صورت گرفته است.

پس از گذشت دو روز پنج نفر از آن ۱۵ کارگر به قید وثیقه آزاد شدند. همراه با آزادی تعدادی از کارگران حقوق اردیبهشت ماه نیز پرداخت شد.

آغاز اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه

اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه از اواخر تیرماه سال جاری آغاز شد. دست کم سیصد نفر از کارگران شاغل در مجتمع نیشکر هفت تپه، از صبح روز ۲۴ تیر ماه با برپایی یک اجتماع صنفی در مقابل دفتر کارفرما خواستار پیگیری مطالبات معوقه خود شدند.

بنا بر گفته یکی از کارگران این مجتمع، پرداخت مطالبات مزدی کارگران رسمی و قرار دادی هفت‌تپه از اردیبهشت ماه سال جاری به تاخیر افتاده همچنین پاداش و بهربرداری سال‌های ۹۴ و ۹۵ آنها هنوز پرداخت نشده است.

در عین حال کارگران روزمزدی حاضر در تجمع نیز گفته بودند جدا از مطالبات معوقه سال جاری در دوماههٔ اردیبهشت وخرداد، دستمزد بهمن واسفند ماه سال گذشته (۹۵) از کارفرما وصول نکرده‌اند.

به گفته این کارگران ، مشخص شدن وضعیت بیمه تکمیلی یکی دیگر از خواسته‌های معترضان است چراکه هزینه‌های آن از پاییز سال ۹۵ تاکنون به صورت ماهانه از دستمزد آنها کسر می‌شود اما ظاهرا شرایط ارائه خدمات به آنها نامعلوم است.

مانند همه اعتراضات کارگری در روزهای نخست هیچ ترتیب اثری داده نشد تا روز دوم مردادماه سال جاری کارگران مجتمع نی شکر هفت تپه به همراه خانواد‌هایشان در اعتراض به آنچه بی‌توجه‌ای کارفرمای کارخانه به پرداخت مطالبات مزدی خود می‌خواندند در محوطه ومقابل در وردی مجتمع تجمع کردند.

تعداد تجمع کنندگان که در اصل کارگران رسمی و روز مزدی شاغل بخش صنعت وکشاورزی این مجتمع هستند تا نزدیک به ۵۰۰ نفر برآورد شد.

در این زمینه «سیامک افشار» قائم مقام مدیر عامل شرکت کشت و صنعت هفت تپه در گفتگو با ایلنا گفت: این مجتمع صنعتی مانند هر بنگاه تولیدی دیگری با مشکلاتی روبروست اما مجموعه مدیریت آن تمام تلاش خود را برای برطرف کردن مشکل به وجود آمده برای کارگران شاغل و بازنشسته انجام می‌دهد.

او با بیان اینکه در حال حاضربخش زیادی از مطالبات معوقه وجاری کارگران شاغل وبازنشسته پرداخت شده است در خصوص پرداخت پاداش و بهره برداری سالهای ۹۴ و ۹۵ کارگران افزود: از بهمن ماه سال ۹۴ که این شرکت به بخش خصوصی واگذار شده است هنوز به سود دهی نرسیده ودر حال حاضر زیانده است.

طبق اظهارات وی هر گونه اعتراض که منجر به توقف تولیدات کارخانه می‌شود ما را از اهداف دور می‌کند،چرا که اوضاع مالی و اقتصادی ما از اقتصاد کشور مستثنی نیست.

آغاز بحران در کارخانه نیشکر هفت تپه

بعد از تفسیر یکجانبه رهبری از اصل ۴۴ و صدور ابلاغیه‌ای در این مورد، روند اختصاصی سازی صنایع ملی و دولتی و واگذاری آنها به نیروهای نزدیک به حاکمیت تسریع بیشتری یافت. طاعون اختصاصی سازی در سال ۱۳۸۶ بر پیکره کارخانه نیشکر هفت‌تپه افتاد. در گذشته این کارخانه دارای ده هزار کارگر و کارمند بود اما با اخراج تدریجی کارگران این میزان به حدود ۳۷۰۰ کارگر در سالهای اخیر تنزل یافته است.

آغاز اختصاصی سازی در این کارخانه با معوقه شدن حقوق کارگران همراه بود و این امر باعث شکل گیری اعتراضات و اعتصابات گسترده کارگری شده بود. در بیست و یکم خرداد سال ۸۷ کارگران مقابل فرمانداری شوش دست به تظاهرات زدند و در بیست‌و‌هشتم خرداد همان سال جاده اندیمشک – اهواز را مسدود کردند. کارگران همچنین رئیس حراست را از کارخانه بیرون کردند و چندین مدیر عوض شد تا این‌که بالاخره روند اختصاصی سازی به تعویق افتاد و مدیریت جدید کارخانه حقوق معوقه‌ی کارگران را با دو سه ماه تاخیر پرداخت کرد.

اما این پایان کار نبود. شرکت نیشکر هفت‌تپه در اسفند سال ۹۴ به بخش خصوصی واگذار شد. این واگذاری انتقادهایی را به همراه داشت.

نماینده مالکان جدید نیشکر هفت‌تپه در اسفند سال ۹۴ به کارگران این واحد با اعلام اینکه آنها برای «توسعه» آمده‌اند تا مجموعه را از «حالت ورشکستگی» خارج کنند، گفته بود: «دولت پول ندارد. تنها راه برون رفت از این وضعیت، سپردن شرکت به بخش خصوصی است».

کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه پس از خصوصی‌سازی شدن این واحد در تجمع‌ها و اعتصاب‌های خود، بارها خواستار بازگرداندن آن به بخش دولتی شده‌اند.

حمایت تشکل‌های کارگری از کارگران نیشکر هفت‌تپه

پرداخت نشدن مطالبات صنفی کارگران نیشکر هفت‌تپه و همچنین برخوردهای امنیتی و قضایی با آنان انتقاد شماری از تشکل‌های کارگری در ایران را به دنبال داشته است.

در این ارتباط، اتحادیه آزاد کارگران ایران و سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه روز چهارشنبه با محکوم کردن بازداشت شماری از کارگران نیشکر هفت‌تپه خواستار آزادی آنان شدند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران همچنین خواستار پرداخت فوری مطالبات همه کارگران شاغل و بازنشسته نیشکر هفت‌تپه، پایان فضای امنیتی در این شرکت، بازگرداندن مالکیت آن به دولت و به رسمیت شناخته شدن سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه به عنوان تشکل صنفی کارگران این کارخانه شد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه هم ضمن حمایت از سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه، از مسئولان استان خوزستان و دولت خواست مطالبات کارگران فوراً پرداخت شود.

همچنین سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه، دولت را مسئول «تضییغات و بی حقوقی‌ها» در این واحد دانست و گفت: «دولت موظف است در اسرع وقت به کلیه مطالبات کارگران و سرقت دستمزدهای ما رسیدگی نماید».

این تشکل کارگری همچنین خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط کارگرانی شد که بازداشت شده‌اند.

پیش از این بازداشت‌ها، فدراسیون بین‌المللی کارگران صنایع مواد غذایی، کشاورزی و خدمات در بیانیه‌ای از اتحادیه‌های عضو خود و نهادهای کارگری در جهان خواسته بود از مطالبات کارگران و بازنشستگان شرکت نیشکر هفت‌تپه برای پرداخت دستمزدهای معوقه و مزایای شان حمایت کنند.

این تشکل بین‌المللی کارگری در عین حال از دو خواسته دیگر کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه برای به رسمیت شناخته شدن سندیکا و بازگرداندن این شرکت به بخش دولتی حمایت کرده بود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.