شما در حال بازدید از صفحه ساده شده سایت کلمه می باشید. برای دیدن نسخه اصلی اینجا را کلیک کنید.

» سیلی سخت

شنبه, ۲۳ اردیبهشت, ۱۳۹۶

چکیده : رهبری در مراسمی نظامی به مسائلی اشاره کردند و آنچه برجسته تر و در پیشانی سخنان ایشان قرار داشت عوامل اقتدار نظام و امنیت بود و عوامل اقتدار بخش را «سپاه پاسدارن، علم و پیشرفت علمی، اقتصاد قوی و مستقل، قدرت نظامی، عناصر نظامی فداکار، مجموعه های حافظ امنیت از جمله نیروهای مسلح» دانستند و با بر شمردن این عوامل، امنیت ملی و آرامش کشور را بسیار مهم دانسته و نامزدهای انتخابات را توصیه و یا هشدار و یا دستور دادند که «به خاطر خطای در تشخیص، گسل های اعتقادی، جغرافیایی، زبانی و قومی را تحریک نکنند و در مسیر طراحی دشمن قرار نگیرند و اعلام کردند که «اگر کسی بخواهد بر خلاف امنیت کشور اقدام کند قطعاً با سیلی سختی مواجه خواهد شد.»


کلمه ـ علیرضا کفایی:

رهبری در مراسمی نظامی به مسائلی اشاره کردند و آنچه برجسته تر و در پیشانی سخنان ایشان قرار داشت عوامل اقتدار نظام و امنیت بود و عوامل اقتدار بخش را «سپاه پاسدارن، علم و پیشرفت علمی، اقتصاد قوی و مستقل، قدرت نظامی، عناصر نظامی فداکار، مجموعه های حافظ امنیت از جمله نیروهای مسلح» دانستند و با بر شمردن این عوامل، امنیت ملی و آرامش کشور را بسیار مهم دانسته و نامزدهای انتخابات را توصیه و یا هشدار و یا دستور دادند که «به خاطر خطای در تشخیص، گسل های اعتقادی، جغرافیایی، زبانی و قومی را تحریک نکنند و در مسیر طراحی دشمن قرار نگیرند و اعلام کردند که «اگر کسی بخواهد بر خلاف امنیت کشور اقدام کند قطعاً با سیلی سختی مواجه خواهد شد.»

بدون تردید امنیت کشور باید در راس همه فعالیتهای سیاسی و اجتماعی قرار گیرد و گروهها و جناح‌های سیاسی با حفظ چارچوب فکری و موضعگیری‌های سیاسی خود حرکت و فعالیت تشکیلاتی را بر اساس حفظ منافع ملی و امنیت کشور قرار دهند. بدیهی است در شرایط بحران، مانند جنگ و تخاصم دشمن، گاهی لازم است از منافع حزبی عبور کرد و به امنیت کشور و آرامش مردم توجه نمود.

پرداختن به بحث امنیت ملی از سوی رهبری تازگی ندارد و در موقعیتهای مختلف چه در کلام و چه در نوشتار امنیت ملی گوشزد شده است و مسئولان نظام و سیاسیون هم تاکید اول و بدیهی اشان بوده ولی در این مورد بخصوص، موقعیت زمانی و مجموعه ای که در آن، رهبری به عوامل اقتدار بخش و امنیت می پردازند مهم است.

آیت‌الله خامنه‌ای بعنوان رهبر نظام در مجموعه ای نظامی و در زمانی که در آستانه انتخابات مهم ریاست جمهوری قرار داریم و نامزدهای انتخابات برنامه ها و نقطه نظرات خود را معرفی می کنند و متینگها و همایشهای انتخاباتی در شهرهای گوناگون کشور با قومیتهای متنوع و همچنین اقلیتهای مذهبی در حال برگزاری است و مناظرات و گفتگوهای انتخاباتی میان کاندیداها و حامیان صورت می گیرد به این مسائل پرداختند و خود بخود ورای آنچه که در کلام اشاره داشتند، پیامهایی از سوی ایشان به مردم و گروههای سیاسی و نامزدها مخابره میشود، خاصه آنکه اعلام کردند «اگر کسی بخواهد بر خلاف امنیت کشور اقدام کند قطعاً با سیلی سختی مواجه خواهد شد.» البته هر کس در برداشت آزاد است و تحلیل خود را می تواند ارائه دهد، ممکن است برداشت و تحلیل درستی باشد و دیگران بپذیرند و یا نواقصی داشته باشد که با بحث و گفتگو اصلاح گردد.

وقتی در چنین زمانی و در میان یک مجموعه نظامی به عوامل اقتدار بخش و امنیت کشور می پردازند اولین پیام این است که اقتدار نظام و تامین امنیت به عوامل نظامی بر می گردد و در صورت تخطی نظامیان آماده برخورد هستند تا امنیت برقرار شود و حال آنکه این همه مطلب نیست، گرچه عوامل نظامی نقش بسزایی دارند اما نقشی را که مردم و حضورشان در صحنه های مختلف موجد امنیت و اقتدار نظام می شود کم رنگ می گردد، صحیح تر آن است که برقراری امنیت به حضور و هوشیاری مردم موکول شود و نیروهای نظامی و امنیتی و انتظامی به یاری مردم آمده و با پشتوانه مردمی در ایجاد امنیت نقش داشته باشند، بدون مردم، دخالت یکجانبه از سوی نظامیان شاید به سرکوب تعبیر شود. پس لازم است نقش مردم بارزتر بیان و تاکید شود.

در بیان رهبری نکته‌ای وجود دارد که به انتخابات و مناظره ها و سخنرانی های نامزدهای ریاست جمهوری در شهرهای گوناگون بر می گردد و تا حدودی می توان چنین استنباط کرد (البته قطع به یقین نیست) که این هشدار و حواله به سیلی سخت؛ شاید به بیانات دکتر روحانی توجه داده باشد زیرا قبل از ایشان و بخصوص سخنرانی در همدان و کرمانشاه، هشداری به این تندی داده نشده است. هر چه باشد باید منتظر رای مردم بود تا سیلی را تعبیر کنند.

اولین مولفه اقتدار نظام و تامین کننده امنیت کشور، حضور مردم و همراهی آنان با نظام است. از ابتدای انقلاب؛ مردم مدافع نظام و بازیگر اصلی صحنه های سیاسی و اجتماعی بودند و با هوشیاری با بیگانگان و ضد انقلاب برخورد قاطع کردند؛ از ماجرای منافقین گرفته تا حضور در جبهه های دفاع مقدس و تحمل دشواریها و بحرانهایی که تا کنون از سر گذرانده اند. رهبری عوامل اقتدار بخش نظام را بر شمردند و از مردم سخنی به میان نیامد و شاید این امر را از بدیهیات فرض کرده اند ولی در تحلیل نمی توان بدیهیات را بعهده مخاطب گذاشت بلکه باید بدیهی ترین بدیهیات را نیز گفت. همه اقتدار بدست مردم است و همه امنیت هم برای همین مردم که مردم ولی نعمتان ما هستند و اقتصاد و سیاست و فرهنگ و اخلاق و دین و مذهب و همه و همه برای مردم و بدست خود مردم است و در این موقعیت زمانی نزدیک به انتخابات ریاست جمهوری باز همین مردم هستند که باید نقش آفرینی کنند و با حضور گسترده خود در انتخابات نشان دهند که پای نظام و انقلاب ایستاده اند و با این حضور است که می توان اقتدار نظام را به جهانیان نشان داد و همین حضور است که امنیت بخش است و با این حساب این مردم هستند که سیلی سخت را خواهند نواخت کما اینکه پیش از این هم کسانی را که علیه اشان قد علم کرده بودند با سیلی های سختی مواجه کردند.

مردم در سالهایی که پشت سر گذاشته‌اند نشان داده‌اند که به انقلاب و نظام وفادارند و از کسانی که بر علیه منافع عمومی و امنیت کشور اقدام کرده و یا توطئه نموده اند برائت جسته و در انتخابات های گوناگون مجلس و ریاست جمهوری همان سیلی سخت را از طریق صندوق رای به شدت نواخته اند.

در سالهای اول انقلاب شهید رجایی را بر کشیدند و در توطئه منافقین با همبستگی بی نظیر، با آنکه دشمن مردم؛ مسلح بود و مردم دست خالی و در هر کوی و برزن بمبی منفجر می کردند و جانها می گرفتند، مردم استوار ماندند و سیلی خود را فرود آوردند و پیروز شدند. در جنگ همراه و همدل دولت دفاع مقدس شدند و رزمندگان را تنها نگذاشتند و خود رزمنده شدند تا با حضور در جبهه به دفاع از دین و میهن بپردازند. دولت مهندس موسوی را که عده ای دسیسه ها چیدند تا بر کنار کنند و با نهی و عتاب شدید امام روبرو شدند همراهی نموده و همان سیلی سخت را باز هم نواختند. در سال هفتاد وشش علیرغم سمپاشی ها و کارناوالهایی که علیه سید محمد خاتمی راه اندازی شد و بی اخلاقی های فراوان، با همبستگی و رای میلیونی با اصلاح طلبان همراه شدند و یک طیف فکری خاص را که امروز ماهیتش هویداتر شده است با سیلی سخت خود آشنا کردند و اجازه ندادند امنیت کشور در مخاطره قرار گیرد و مشخصاً از همین دوران بود که بغضها و کینه ها نسبت به کسانی که مورد حمایت مردم بودند یعنی اصلاح طلبان شدیدتر شد و در صدد بر آمدند تا آن سیلی را که از ملت خورده بودند انتقام گیرند. در هشتاد و هشت به هر روی اتفاقاتی رخ داد و کسانی سکان اداره کشور را بعهده گرفتند که شایستگی لازم را نداشتند و با بی مبالاتی و عدم تدبیر در اداره امور مهمه، امنیت کشور را در مخاطره قرار دادند و دشمنان این ملت را خرسند و آرامش مردم را سلب نموده بودند و مردم مترصد موقعیتی بودند تا به هنگام، همان سیلی ملی را بنوازند که در سال نود و دو با برملا شدن غارتهای بسیاری که صورت پذیرفته و بیت المال به یغما رفته و امنیت و آرامش سلب شده بود، عزم خود را جزم کردند و با شدت هر چه بیشتر سیلی سخت و محکمی را وارد آوردند و مدافع امنیت و منافع ملی شدند.

جرثومه‌های همان تفکر تاراج گرانه و دروغ بافانه امروز با رنگ و لعاب دیگری پای در میدان گذاشته و همان می‌کند که در آن هشت سال بر این ملت روا داشتند و این نزدیک النظران که هیچ عبرت از گذشته نگرفته اند اینبار هم قصد فریب مردم را دارند و در مسیری گام می نهند که از گذشته به ارث برده اند و سرانجام آن تباهی و فریب و یاس مردم و اخلال در امنیت کشور خواهد بود و با شناختی که در این سالها از مردم بدست آمده می توان دریافت که این ملت از سیاسیون جلوتر است و خطر را بخوبی احساس کرده فلذا در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم با جدیت بیشتر و عزمی راسخ تر با تمام توان سیلی سخت را خواهد زد و اجازه نخواهند داد یکبار دیگر آرامش مردم و امنیت کشور دستخوش فریبکاریها و دغل بازیها و رانت خواریها و فسادهای گسترده شود. البته نقش نیروهای مسلح و نظامی را نباید در حفاظت از سرحدات و حفظ امنیت فراموش کرد که آنها هم با تمام توان در کنار ملت به امنیت توجه ویژه دارند.

در هر حال آنچه بیشتر موجب اقتدار نظام و تامین امنیت است حضور گسترده و شاداب و آگاهانه مردم در صحنه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و حتی نظامی است که هر گاه احساس کنند آرامش ملت و امنیت در مخاطره است با جسارت و شجاعت در میدان حاضر می شوند و به دفاع می پردازند و این ملت است که سیلی سخت را زده است و باز هم هم خواهد زد.

انتخابات سال نود و شش اهمیت بسیاری دارد و مردم خواستار مطالبات خود را در زمینه های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی هستند، می خواهند اقتصاد فروپاشیده بدست دولتهای نهم و دهم را که در زمان دکتر روحانی تا اندازه ای به سامان یافتن نزدیک شده است رونق بیشتری بخشند و از دروغگویان و فریبکاران فاصله گرفته و به فرهنگ پاکی و صداقت منبعث از دین مبین و ایرانی اصیل خود باز گردند، می خواهند توسعه سیاسی را حمایت کرده و آزادیهای مصرح و مورد تائید قانون اساسی را لمس کنند. می خواهند به حصر بزرگان نظام پایان داده شود و محدودیتها و ممنوعیتها از کسانی که مورد اعتماد ملت هستند و مردم با تکرار آنها جان می گیرند و تکرار می کنند و رای می دهند؛ برداشته شود و می دانند که حصر و محدودیت و ممنوعیت و تک صدایی مخل امنیت است و برای آنکه خیالی آسوده و آرامشی در خور و امنیتی بیش از پیش داشته باشند به کسی رای می دهند که در این مسیر حرکت می کند و از کسانی که حصر و ممنوعیت را تجویز می کنند بیزارند.