سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آسمان دیکتاتورها همه جا یک رنگ است؛ البرادعی: به ما گفتند برای حفظ جان مرسی بازداشت...

آسمان دیکتاتورها همه جا یک رنگ است؛ البرادعی: به ما گفتند برای حفظ جان مرسی بازداشتش کردیم

چکیده : این داستان تکراری حکومت دیکتاتوری است که اقدام خود را چنان توجیه می‌کند که عمل غیرقانونی خود را وارونه جلوه دهد. پیش از این شاه هم در توجیه حصر مصدق به روزنامه‌نگاری فرانسوی گفته بود مصدق بابت امنیت خودش توی ملکی که دارد حبس است، چون «اگر برگردد به خانه‌اش در تهران، مردم توی خیابان دارش خواهند زد… او همان جایی که هست، راضی و خوشحال است.». شش سال پیش هم وقتی دیوارهای حصر خانگی رهبران جنبش سبز بالا رفتند، تندروهای وطنی نیز همین توجیه را آوردند: حصر موسوی و کروبی برای حفظ جان آنهاست...


کلمه – نرگس نامدار:

البرادعی در گفت‌وگوی اخیر خود به صراحت درباره اتفاقات مصر پس از مرسی اعتراف کرده که ما را فریب دادند. او در مصاحبه با شبکه العربی گفته است که «نمی‌دانستم که محمد مرسی بازداشت شده است. فقط پس از اینکه به نشست سوم ژوئیه رفتم، متوجه بازداشت وی شدم. زمانی که در مورد وضعیت وی پرسیدیم، به ما گفته شد که وی برای حفظ جانش در مقابل میلیون‌ها تن فرد خشمگین در خیابان‌ها بازداشت شده است. بازداشت وی مساله‌ای غافلگیرکننده بود.»

این داستان تکراری حکومت دیکتاتوری است که اقدام خود را چنان توجیه می‌کند که عمل غیرقانونی خود را وارونه جلوه دهد. پیش از این شاه هم در توجیه حصر مصدق به روزنامه‌نگاری فرانسوی گفته بود مصدق بابت امنیت خودش توی ملکی که دارد حبس است، چون «اگر برگردد به خانه‌اش در تهران، مردم توی خیابان دارش خواهند زد… او همان جایی که هست، راضی و خوشحال است.»

شش سال پیش هم وقتی دیوارهای حصر خانگی رهبران جنبش سبز بالا رفتند، تندروهای وطنی نیز همین توجیه را آوردند که:

* اسدالله بادامچیان با اشاره به قتل‌های زنجیره‌ای: این واقعه تجربه‌ای بود تا نظام تصمیم بگیرد از جان آقایان کروبی و موسوی در مقابل سوءقصدهایی که برای آنها در خارج از مرزهای کشور برنامه‌ر‌یزی شده است، جلوگیری کند تا مبادا قتل آنها به پای حزب‌اللهی‌ها گذاشته شود.

* کدخدایی: نظام برای حفظ جان این افراد اقدام تأمینی حصر را انجام داده و ظاهرا این افراد در جایی خوب و خوش زندگی می‌کنند.

* مهدی طائب، فرمانده قرارگاه «عمار»: ادامه حصر موسوی و کروبی برای حفظ جان آنهاست.

* احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد: این حصر خانگی زندان نیست بلکه برای قطع رابطه با آمریکا و حفظ جان خودشان است. چون ممکن است مردم به‌پا خاسته آن‌ها را تکه تکه کنند.

اما این داستانی نبود که مردم آن را باور کنند. همانطور که حجت‌الاسلام هادی خامنه‌ای هم سال ۹۲ در سخنانی گفت: « اوایل در نماز جمعه برای توجیه کردن، گفتند چون مردم با این افراد مخالف و ممکن است آسیبی به آن ها وارد شود، از آنها نگهداری می‌شود. بعدها دیدند که این حرف ها را کسی قبول نمی‌کند بنابراین حرف‌های دیگری زدند.»


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.