سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » غلامعلی رجایی: برداشتن حصر از آرزوهای هاشمی بود، اما نگذاشتند...

غلامعلی رجایی: برداشتن حصر از آرزوهای هاشمی بود، اما نگذاشتند

چکیده :آقای هاشمی در مورد برطرف شدن حصر به رهبری گفته بود که این‌ها مسن هستند و اگر اتفاقی برای آنها بیافتد پای نظام نوشته می‌شود که باید تصمیمی گرفته شود. یک ماه پیش خصوصی به ایشان گفتم آقای هاشمی حصر هفت‌ساله شد. نمی‌خواهید فکری بکنید؟ گفتند من مکرر در این مورد صحبت کردم. سال ۹۲ که برای خداحافظی تعطیلات عید خدمتشان رسیدم گفتند پس از عید خبر خوشی به شما می‌دهم. بعد از تعطیلات گفت بنا بود راجع به رفع حصر اتفاقاتی بیافتد، ولی افرادی نگذاشتند....


کلمه – گروه خبر: غلامعلی رجایی مشاور آیت‌الله هاشمی از گفت‌وگوهای خود با آیت‌الله درباره حصر گفته و می‌گوید ایشان در مورد برطرف شدن حصر به رهبری گفته بود که این‌ها مسن هستند و اگر اتفاقی برای آنها بیافتد پای نظام نوشته می‌شود که باید تصمیمی گرفته شود و اطلاعات بیشتری هم درباره وضعیت سلامتی این‌ها به رهبری داده بودند.

وی در ادامه می‌افزاید: یک ماه پیش خصوصی به ایشان گفتم آقای هاشمی حصر هفت‌ساله شد. نمی‌خواهید فکری بکنید؟ گفتند من مکرر در این مورد صحبت کردم.

رجایی همچنین با ذکر خاطره‌ای از سال ۹۲ می‌گوید: سال ۹۲ که برای خداحافظی تعطیلات عید خدمتشان رسیدم گفتم خبر خوشی دارید که عیدی ما باشد؟ گفتند پس از عید خبر خوشی به شما می‌دهم. بعد از تعطیلات پرسیدم نفرمودید خبر خوش چیست. گفت بنا بود راجع به رفع حصر اتفاقاتی بیافتد، ولی افرادی نگذاشتند.

به گفته وی از آرزوهای آیت‌الله هاشمی این بود که حصر برداشته بشود.

این استاد رشته تاریخ در دانشگاه، در بخشی دیگر از گفت‌وگوی خود با جماران با اشاره به مواضع آقای هاشمی طی سال‌های گذشته می‌گوید: ایشان در چند سال اخیر به‌خصوص بعد از وقایع سال ۸۸ بیانش صریح‌تر شده بود و در حد یک منتقد صادق نسبت به‌نظام -با اینکه جایگاه رسمی در نظام داشتند و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بودند- حرف می‌زدند. تصور این بود گاهی به این‌طرف میز و به‌طرف مردم آمده و دارد وضع موجود را مصلحانه و خیر‌خواهانه نقد می‌کند.

رجایی خاطرنشان می‌کند: به جد معتقد بود در این چند سال به دلیل رشد فضای مجازی، سطح آگاهی مردم بیشتر شده و این آگاهی غیرقابل‌برگشت است. شاهد بودم در مصاحبه‌ای درباره منافع گسترش فضای مجازی گفت: فضای مبارک فیس‌بوک! و این در حالی است که هنوز هم عده‌ای با فیس‌بوک مخالف هستند. ما نباید فراموش کنیم که آقای هاشمی ازنظر دین‌شناسان یک فقیه مجتهد قطعی و مسلم است؛ یعنی از موضع یک فقیه و مفسر می‌گوید «فضای مبارک فیس‌بوک»، ایشان معتقد بود به مدد این فضای مبارک مجازی مردم رشد پیدا کرده‌اند. تعبیر ایشان این بود که من حالا راحت می‌میرم چون مردم آگاه شدند و این آگاهی برگشت ندارد، یعنی رو به‌شتاب و پیش است.

وی با تاکید بر اینکه «این‌یک حقیقت مسلم است که ایشان در بیان نظرات‌شان صریح‌تر از قبل شده بود و این به مذاق بعضی دلواپسان خوش نمی‌آمد.» می‌گوید: با توجه به تجربه‌ای که در مدیریت کشور داشت می‌توانست به‌راحتی مشکلات را تشخیص و برای برطرف کردن آن‌ها، راه‌حل ارائه نماید. مثلاً وقتی انحراف احمدی‌نژاد توسط کسانی که در سابق از ایشان حمایت می‌کردند، مطرح شد می‌گفت من به نایب‌رئیس خودم در خبرگان گفتم شما آن‌قدر از این آدم حمایت کردید و حالا می‌گویید مشایی او را منحرف کرده درصورتی‌که اصل انحراف خود احمدی‌نژاد است. هاشمی از اولین کسانی بود که می‌گفت احمدی‌نژاد سرمنشأ جریان انحرافی است و ناراحت بود از اینکه بخشی از روحانیت این مسئله را متوجه نیست.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.