سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » ورود سامانه بارشی به کشور؛ از فردا...

ورود سامانه بارشی به کشور؛ از فردا

چکیده :مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی از ورود سامانه بارشی جدید از سمت مرزهای غربی کشور از روز چهارشنبه خبر داد و افزود: این سامانه در روزهای پنجشنبه و جمعه در نقاط سردسیر و کوهستانی سبب بارش برف خواهد شد....


مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی از ورود سامانه بارشی جدید از سمت مرزهای غربی کشور از روز چهارشنبه خبر داد و افزود: این سامانه در روزهای پنجشنبه و جمعه در نقاط سردسیر و کوهستانی سبب بارش برف خواهد شد.

احد وظیفه در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: بر اساس تحلیل آخرین نقشه‌های هواشناسی، در روز سه‌شنبه ۹ آذر، در مناطق جنوبی و شرقی کشور آسمانی نیمه ابری پیش‌بینی می‌شود که به تدریج از میزان ابرناکی در این مناطق کاسته می‌شود.

افزایش آلاینده‌ها در برخی نقاط کشور

وی افزود: در سایر نقاط کشور در دو روز آینده جوی آرام همراه با افزایش نسبی دما خواهیم داشت که در شهرهای صنعتی با افزایش غلظت آلاینده‌های جوی مواجه خواهیم بود.

مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی با بیان اینکه از اواخر روز چهارشنبه ۱۰ آذر، سامانه بارشی از سمت مرزهای غربی وارد کشور خواهد شد، گفت: این سامانه در روز پنجشنبه ۱۱ آذر در شمال غرب، غرب، جنوب غرب، بخش‌هایی از مرکز، دامنه‌های البرز غربی و مرکزی و سواحل غربی و مرکزی خزر سبب رگبار باران، وزش باد، در مناطق جنوبی رعد و برق، و در نقاط سردسیر و کوهستانی سبب بارش برف خواهد شد. در روز جمعه نیز علاوه بر این نواحی در بخش‌هایی از دامنه‌های البرز شرقی و شمال شرق نیز این شرایط رخ خواهد داد.

وزش باد در تهران

وظیفه در مورد وضعیت هوای استان تهران در دو روز آینده اظهار کرد: آسمان تهران در روز چهارشنبه ۱۰ آذر، صاف تا کمی ابری، همراه با غبار محلی با حداکثر و حداقل دمای ۱۲ و یک درجه سانتیگراد و در روز پنجشنبه ۱۱ آذر، کمی ابری، همراه با غبار محلی، به تدریج افزایش ابر، در پاره‌ای نقاط رگبار و رعد و برق و وزش باد با حداکثر و حداقل دمای ۱۰ و ۳ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

هشدار هواشناسی در مورد سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها

مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی در ادامه با اشاره به اخطاریه امروز این سازمان اظهار کرد: تحلیل الگوهای پیش‌یابی هواشناسی، بیانگر ورود سامانه بارشی از اواخر وقت چهارشنبه به نوار غربی کشور است که تا روز جمعه دامنه فعالیت آن به دامنه‌های زاگرس، نواحی مرکزی و دامنه‌های جنوبی البرز نیز گسترش خواهد یافت. پیامد فعالیت این سامانه بارش باران، رگبار باران همراه با رعد و برق، وزش باد شدید و سیلابی شدن مسیل‌ها و بالا آمدن رودخانه‌ها خواهد بود.

وی افزود: از اواخر وقت چهارشنبه ۱۰ آذر،   بارش باران و در مناطق مرتفع، بارش برف، گاهی با وزش باد شدید در غرب کردستان، جنوب آذربایجان غربی و کرمانشاه رخ خواهد داد؛ همچنین در روز پنجشنبه ۱۱ آذر، بارش باران همراه با رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید در استان‌های کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان (بویژه شمال و شرق استان)، لرستان، مرکزی و جنوب آذربایجان غربی که در مناطق مرتفع در کردستان و آذربایجان غربی با بارش برف خواهد بود و از بعدازظهر بارش باران، گاهی با رگبار و رعد و برق در دامنه‌های البرز در استان‌های زنجان، جنوب آذربایجان شرقی، همدان، قزوین، البرز و تهران پیش‌بینی می‌شود.

به گفته وظیفه، در روز جمعه ۱۲ آذر، بارش باران همراه با رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید در استان‌های کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان (بویژه شمال و شرق استان)، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، شمال غرب فارس، غرب اصفهان، مرکزی و جنوب آذربایجان غربی که در مناطق مرتفع در کردستان و آذربایجان غربی با بارش برف خواهد بود. همچنین بارش باران گاهی با رگبار و رعد و برق در استان‌های زنجان، جنوب آذربایجان شرقی، همدان، قزوین، البرز و تهران برقرار خواهد بود.

این کارشناس سازمان هواشناسی تاکید کرد: به سبب بارش شدید همراه با رگبار و رعد و برق، آبگرفتگی معابر و احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها در روزهای پنجشنبه و جمعه ۱۱ و ۱۲ آذر در مناطق یاد شده بویژه در جنوب غرب و غرب کشور پیش‌بینی می‌شود. همچنین احتمال وقوع تگرگ در استان‌های واقع در دامنه های زاگرس وجود دارد. بر این اساس توصیه می‌شود تمهیدات لازم در حمل و نقل و تردد در جاده‌ها به سبب بارش و رگبار و رعد و برق بکار گرفته شود.

وی افزود: به سبب احتمال قابل توجه وقوع صاعقه و تگرگ، از تردد در مناطق کوهستانی در غرب و جنوب غرب کشور اجتناب شود و یا با احتیاط لازم انجام شود. همچنین از برپایی چادر در دره‌ها، مسیل‌ها و حاشیه رودخانه‌ها خودداری شود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.