سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اجرای حبس یک هنرمند؛‌ کیوان کریمی به زندان اوین رفت...

اجرای حبس یک هنرمند؛‌ کیوان کریمی به زندان اوین رفت

چکیده :کیوان کریمی، مستندکار و فیلمسازی که پیش از این به ۶ سال زندان و ۲۲۳ ضربه شلاق محکوم شده بود، امروز برای اجرای حکم خود به زندان رفت....


کیوان کریمی، مستندکار و فیلمسازی که پیش از این به ۶ سال زندان و ۲۲۳ ضربه شلاق محکوم شده بود، امروز برای اجرای حکم خود به زندان رفت.

به گزارش کلمه، شش سال حکم حبس کیوان کریمی، مستند و فیلمساز کشورمان از امروز در زندان اوین اجرا شد. او بابت فیلمی متهم به توهین به مقدسات شده که هیچ وقت ساخته نشده است.

کیوان کریمی هرچند متهم به توهین به مقدسات شده اما فیلم مستند وی با عنوان نوشته در شهر که در دادنامه به عنوان فیلم بودار نوشته شده راجع به دیوارنویسی های توی شهر بوده و هیچ ارتباطی به توهین به مقدسات ندارد. مورد دیگر هم کلیپی است که به وی سفارش داده شده بود و اصلا درباره محتوایش به توافق نرسیده بودند و اصلا تولید نشد.

شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب و قاضی مقیسه، رئیس این شعبه اما برای کیوان کریمی حکم ۲۲۳ ضربه شلاق داده است.

کیوان کریمی، فیلم ساز ۳۰ ساله اهل کردستان است. این مستند ساز «فیلم نوشتن بر شهر» را در آذر ماه ۱۳۹۲ ساخت که به دلیل ساخت این فیلم مدتی بازداشت و با قرار وثیقه آزاد شد. این فیلم که هرگز اجازه اکران پیدا نکرد درباره تاریخ دیوار نویسی‌ها و گرافیتی‌های سیاسی و اجتماعی پس از انقلاب اسلامی است. فیلم‌های دیگر این فیلم ساز «مرز شکسته» و «زندگی زن و شوهر» برنده جوایز متعدد بین المللی شده‌اند.

علاوه بر کیوان کریمی، دادگاه انقلاب تهران دوشاعر، فاطمه اختصاری و مهدی موسوی را به دلیل دیدگاههای انتقادی در اشعارشان به ترتیب به نه سال و شش ماه و ۹۹ ضربه شلاق و ۱۱ سال و ۹۹ ضربه شلاق به اتهام “توهین به مقدسات” محکوم کرده است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.