سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » وصیت‌نامه علی شریعتی در هفتمین روز اعتصاب غذای خشک از زندان: شرافتم را به قیمت کمت...

وصیت‌نامه علی شریعتی در هفتمین روز اعتصاب غذای خشک از زندان: شرافتم را به قیمت کمتر از جانم نمی‌فروشم

چکیده :امروز که در پانزدهمین روز اعتصاب غذا و هفتمین روز اعتصاب غذای خشک خود به سر می‌برم مرگ را بسیار نزدیک می‌بینم هفت بار بیهوش شده و ایستاده سقوط کردم یک بار ایست تنفسی داشتم. اینها همه کافی‌ست تا انسان عاقل بداند که مرگ نزدیک‌تر از همیشه است. در زندگی آموخته‌ام آنچه ارزش جنگیدن تا پای جان را دارد شرف و آزادگی است. ...


علی شریعتی، زندانی سبز حامی دولت که از دهم آبان ماه در اعتراض به بازداشت مجدد خود دست به اعتصاب غذا زده و از هفته پیش نیز وارد اعتصاب خشک شده است در وضعیت بحرانی به سر می‌برد.

به گزارش کلمه، این زندانی سیاسی محبوس در بند ۸ زندان اوین که روز گذشته پس از بیهوشی برای لحظاتی تنفسش قطع شده، با تنظیم وصیت‌نامه‌ای نوشته است: امروز که در پانزدهمین روز اعتصاب غذا و هفتمین روز اعتصاب غذای خشک خود به سر می‌برم مرگ را بسیار نزدیک می‌بینم هفت بار بیهوش شده و ایستاده سقوط کردم یک بار ایست تنفسی داشتم. اینها همه کافی‌ست تا انسان عاقل بداند که مرگ نزدیک‌تر از همیشه است.

روز گذشته خانواده شریعتی که با حضور در دادسرا پیگیر وضع فرزند خود بودند با این پاسخ که «کاری از دست ما برنمی‌آید و حتی اگر بمیرد که به ما مربوط نیست» از سوی حاجیلو دادیار ناظر بر زندان مواجه شدند.

در همین شرایط پزشک بهداری به حاجیلو زنگ زده و هشدار داده است که ما نمی‌توانیم او را زنده نگه داربم و آقای حاجیلو هم گفته است که فقط در بهداری نگهش دارید.

بر اساس این گزارش، پس از اصرارهای خانوادگی مبنی بر نگرانی از شرایط بحرانی علی شریعتی، خواهر وی برای چند ساعت بازدداشت شده است اما همچنان کسی پاسخگو نیست.

روز شنبه همسر علی شریعتی با ابراز نگرانی از وضعیت این زندانی سیاسی به خبرنگار کلمه گفته بود: حال علی خیلی وخیم و خطرناک شده و  فشارش آنقدر پایین آمده و نبضش ضعیف می‌زند که دکترها نمی‌توانند مینیموم فشارش را بگیرند.

مادر علی شریعتی: پسرم به دلیل اعتراض به اسیدپاشی‌ها، به پنج سال زندان محکوم شده

نامه علی شریعتی از زندان به فراکسیون امید مجلس

بیهوشی علی شریعتی در چهارمین روز اعتصاب غذای خشک در زندان اوین

علی شریعتی «در اعتراض به بازگشت به زندان برای گذراندن حکمی که مصداق قانونی ندارد دست به اعتصاب غذا زده و گفته است تا زمانیکه از این حکم غیرعادلانه و غیرقانونی تبرئه نشود دست از اعتصاب خود برنمی دارد.»

تجمع علیه «اسیدپاشی به زنان» که اکنون علی شریعتی به دلیل شرکت در آن به پنج سال زندان محکوم و زندانی شده، تجمعی بود در اعتراض به اسیدپاشی های سریالی علیه زنان در اصفهان که در فاصله شهریور تا ۲۴ مهرماه سال ۱۳۹۳ در اصفهان رخ داد.

پس از انتشار خبر این اسیدپاشی های سریالی بر زنان، چندین تجمع مردمی در اصفهان، مشهد و تهران در اعتراض به این اسیدپاشی های برگزار شد که تجمع ۳۰ مهر ماه سال ۱۳۹۳ مقابل مجلس شورای اسلامی از جمله این تجمعات بود. مقام های قضایی و فرماندهان نیروی انتظامی و وزارت کشور با گذشت دو سال از آن اسیدپاشی ها اعلام می‌کنند که هنوز قادر به شناسایی عوامل این اقدام نیستند اما معترضان به آن از جمله علی شریعتی بازداشت و زندانی شده اند.

حالا علی شریعتی با اشاره با وضعیت خود در وصیت‌نامه‌ای که برای خانواده خود ارسال کرده، نوشته است: زندگی به من آموخته است تحمل ظلم و ستم از سوی مظلوم کمتر از روا داشتن آن به دیگران نیست و هیچ ظلمی بالاتر از گرفتن آزادی نیست، تاریخ به من آموخته که تنها مرگ است که دروغ نمی‌گوید و همه را بلاخره دیر یا زود فرا خواهد گرفت، چه درخت چنار باشیم چه بر اریکه قدرت تکیه زده باشیم.

متن این نوشته تاثربرانگیز که برای انتشار در اختیار کلمه قرار گرفته، به شرح زیر است:

انا لله و انا الیه راجعون

امروز که در پانزدهمین روز اعتصاب غذا و هفتمین روز اعتصاب غذای خشک خود به سر می‌برم مرگ را بسیار نزدیک می‌بینم هفت بار بیهوش شده و ایستاده سقوط کردم یک بار ایست تنفسی داشتم. اینها همه کافی‌ست تا انسان عاقل بداند که مرگ نزدیک‌تر از همیشه است.

از تاریخ آموخته‌ام که آنچه می‌ماند نام نیک است و آنچه رفتنی‌ست ظلم ظالم. در زندگی آموخته‌ام آنچه ارزش جنگیدن تا پای جان را دارد شرف و آزادگی است. و انسانی که شرف ندارد پس چه دارد؟

زندگی به من آموخته است تحمل ظلم و ستم از سوی مظلوم کمتر از روا داشتن آن به دیگران نیست و هیچ ظلمی بالاتر از گرفتن آزادی نیست، تاریخ به من آموخته که تنها مرگ است که دروغ نمی‌گوید و همه را بلاخره دیر یا زود فرا خواهد گرفت، چه درخت چنار باشیم چه بر اریکه قدرت تکیه زده باشیم.

من از همت‌ها و زین‌الدین‌ها، از باکری‌ها و جهان‌آراها آموخته‌ام که زیستن را جز در سایه آزادی و آزادگی نشاید. پس از مادر و خواهرم خواهش می‌کنم که در سوگ من حد اعتدال را رعایت کرده و دشمن شاد نباشند، که این مرگ مرا گواراتر از شیر و شیرین‌تر از عسل است، به همسرم توصیه می‌کنم که شرافت خود را ارزان‌تر از جانت نفروش در زمانه‌ای که ظالمان شرافت را ارزان‌تر از همیشه کرده و دروغ و اختلاس‌ها و تهمت‌ها و بگم‌بگم‌ها را رواج داده‌اند. و در این وا نفسای زر و زور و تزویر جیب آنها از بیت‌المال و حق‌الناس سر سیری ندارد.

و فراموش کردن که حتی عمر نور نبی را داشته باشند بلاخره خواهند مرد، همان‌ها اینک به همدستی سیستم فاسد قضایی صدها صدا را در گلو خفه کرده و هر که سر مخالفت داشته باشد را فاسد، فتنه‌گر، عامل نفوذ و صهیونیستی … می‌نامند.

همان جابران و ظالمان، همان چپاولگران و حامیانشان، من را که عاشق ایران و ایرانی هستم مخل امنیت ملی دانسته و برایم ظالمانه ۱۳ سال حبس و ۵ سال حبس تعیین شده صادر کرده‌اند، در این زمانه‌ای که چپاولگران سنگ‌ها را بسته و سگ‌ها را باز کرده‌اند من شرافتم را در این بازار مکاره به قیمت کمتر از جانم نمی‌فروشم و سر تسلیم به این حبس و این ظلم فرو نخواهم آورد.

از کلیه دوستان و آشنایان و بستگان طلب حلالیت کرده و به سوی حضرت حق می‌روم.

علی شریعتی زندان اوین

۲۵/۸/۱۳۹۵


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.