سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » واکنش اژه‌ای به بازداشت مدیرمسئول معماری‌نیوز: گزارش‌ بازرسی از واگذاری املاک‌ ...

واکنش اژه‌ای به بازداشت مدیرمسئول معماری‌نیوز: گزارش‌ بازرسی از واگذاری املاک‌ نجومی نباید منتشر می‌شد

چکیده :اژه‌ای با پاسخ‌های سربالا به تمام سوال‌ها و پرونده‌های قضایی که در واقع تنها دستگاه قضا می‌تواند پاسخگویی داشته باشد در ادامه روند غیرشفاف بودن قوه قضاییه از وضعیت پرونده مرتضوی، حجت‌الاسلام منتظری، برادران رجبی، نیلوفر زاغری، محمدرضا خاتمی و ... اظهار بی‌اطلاعی کرد و درباره‌ی مدیرمسئول سایت معماری‌نیوز که رانت‌خواری شهرداری و واگذاری‌های خاص املاک توسط شهرداری را افشا کرده بود، گفت که گزارش سازمان بازرسی نباید منتشر می‌شد. ...


کلمه – گروه خبر: پاسخ غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در یکصد و دومین نشست خبری با اهالی رسانه به همه‌ی آن بخش از سوال‌های خبرنگاران که پرسش‌های واقعی افکار عمومی بود «از جزئیات خبر ندارم» و یا «جزئیات محرمانه است» بود.

او با پاسخ‌های سربالا به تمام سوال‌ها و پرونده‌های قضایی که در واقع تنها دستگاه قضا می‌تواند پاسخگویی داشته باشد در ادامه روند غیرشفاف بودن قوه قضاییه از وضعیت پرونده مرتضوی، حجت‌الاسلام منتظری، برادران رجبی، نیلوفر زاغری، محمدرضا خاتمی و … اظهار بی‌اطلاعی کرد و درباره‌ی مدیرمسئول سایت معماری‌نیوز که رانت‌خواری شهرداری و واگذاری‌های خاص املاک توسط شهرداری را افشا کرده بود، گفت که گزارش سازمان بازرسی نباید منتشر می‌شد. او البته دلیلی برای این مخفی‌کاری نمی‌آورد و در مقابل خبرنگاری که می‌پرسد پس چرا اخبار فیش‌های نجومی باید منتشر می‌شد پاسخی ندارد.

حجت الاسلام محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه سعید مرتضوی در نامه خود در خصوص واقعه کهریزک عذرخواهی کرده و نظرات متفاوتی در این باره مطرح شد، گفت: ما منتظریم که دادگاه نظر دهد، در رابطه با این نوشته و قصد و نیت ایشان و برداشت از این نامه ما ملتزم به نظر کسی نیستیم، فقط ملتزم به نظر دادگاه هستیم. دادگاه باید نظر دهد که دادستان سابق در این باره مقصر بوده است و یا به چه میزان مقصر بوده است.

سخنگوی دستگاه قضا همچنین اظهار عقیده کرد: افراد نباید امروز به بهانه‌های مختلف مجرمین سال ۸۸ را تطهیر کنند.

در بخشی دیگر از نشست خبری، خبرنگاری عنوان کرد که دو برادر در زندان اوین که یکی از آنها آهنگساز و دیگری فیلمساز است حضور دارند. یکی از آنها به بیماری ام اس مبتلاست و مسئولین زندان از انتقال وی به بیمارستان جلوگیری کردند و این امر موجب اعتصاب غذای برادر دیگر شده است که سخنگوی قوه قضاییه در جواب گفت: در رابطه با ادعای شما نمی دانم ولی باز هم گفته‌ام افرادی که به زندان می‌روند اگر مریضی داشته‌اند و یا داخل زندان مریض شده‌اند تا آنجا که ممکن است از امکانات زندان استفاده شود و مورد درمان قرار گیرند و اگر نه این امکان وجود ندارد به بیمارستان‌ها منتقل شوند. در قانون هم پیش‌بینی شده چه زمان افراد به بیمارستان منتقل شوند که پزشکی قانونی باید تشخیص دهد فرد به بیمارستان منتقل شود یا خیر.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه همه متهمان امنیتی محکوم می شوند مانند نازنین زاغری که به ۵ سال حبس محکوم شده که از نوع اتهام وی و جزئیات پرونده وی خبری منتشر نشده است؟ مدعی شد: همه متهمان امنیتی محکوم نشده‌اند. به تمام این پرونده‌ها با حضور وکیل رسیدگی می‌شود و وکیل پرونده را مطالعه می‌کند و در این صورت است که لایحه را می‌دهد، مگر می‌شود آن‌ها در جریان نباشند.

وی یادآور می‌شود: اینکه ما از جزئیات خبر نداریم را باید از وکیل و متهم بپرسد. اگر جزئیات حکم منتشر نشده به این دلیل است که تا حکم قطعیت پیدا نکند، حق انتشار آن را نداریم.

محسنی اژه‌ای ادامه داد: برای برخی از متهمان حکم صادر شده که دادگاه بدوی آن را صادر کرده است و بنده از جزئیات موضوع خبر ندارم.

محسنی اژه‌ای درباره موضوع واگذاری املاک شهرداری به برخی از افراد نیز گفت: دادستان کل کشور هیاتی را تعیین کردند تا این موضوع را بررسی کنند. اگر در میان این موضوع نشریه ای وارد شود و تخلفی کند با آن برخورد می‌شود. این موضوع که هر کسی به خود اجازه دهد مطالب راست و دروغی را منتشر کند صحیح نیست.

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شما در نشست قبلی گفته بودید که انتشار فیش‌های حقوقی جرم نیست، در این رابطه توضیحاتی را ارائه دهید، گفت: فیش های حقوقی دو دسته‌اند؛ یک دسته طبقه بندی نشده است و دسته دیگر به این صورت است که اگر محرمانه باشد قابل انتشار نیست و اگر چنانچه به حیثیت فرد لطمه ای وارد نشود، ایرادی ندارد.

وی ‌در پاسخ به سوال خبرنگار مذکور که گفت اسناد واگذاری املاک شهرداری باعث بازداشت مدیر مسئول شد، اظهار کرد: نامه بازرسی در این رابطه وجود داشت که از ضمائم طبقه‌بندی شده است.

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه اخیرا هفت تن از اصلاح‌طلبان از جمله آقای محمدرضا خاتمی به دادگاه احضار شدند، اتهام‌شان چیست و شامل قانون جرم سیاسی می‌شود یا خیر؟ پاسخ داد: تعدادشان را نمی‌دانم ولی عده‌ای احضار شدند چون هنوز در مراحل ابتدایی است. در پاسخ به سوال شما معذورم.

وی در پایان در پاسخ به سوال خبرنگار دیگر مبنی بر اینکه علی‌اکبر حیدری‌فر به اتهامات مربوط به کهریزک در زندان است یا خیر؟ پاسخ داد: نمی‌دانم اکنون در زندان است یا خیر، ولی مدتی در زندان بود؛ محکومیتی هم پیدا کرده ولی حکمش قطعی نشده است.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تحقیق و تفحص از پرونده‌های مربوط به مجلس نهم مانند بنیاد شهید به کجا رسید؟ گفت‌: بنیاد شهید هنوز در مجلس نهایی نشده و به قوه قضاییه هم فرستاده نشده است. باید بدانیم که تحقیق و تفحص سیری را در مجلس دارد.

وی درباره رفت و آمد احمد منتظری به دادگاه ویژه روحانیت که مورد سوال یکی دیگر از خبرنگاران بود؟ گفت:‌ آقای منتظری از ناحیه دادسرای ویژه روحانیت تحت تعقیب است و احضار شده ولی از جزئیات موضوع خبر ندارم.

 


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.