سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » داغ شدن بی‌سابقه یک هشتگ از داخل ایران در توئیتر جهانی: امید مردم در زندان...
» واکنش گسترده ایرانیان به موقعیت مظلومانه نخبه زندانی

داغ شدن بی‌سابقه یک هشتگ از داخل ایران در توئیتر جهانی: امید مردم در زندان

چکیده : امید کوکبی، "فیزیکدان نخبه محکوم به حبس" که روز گذشته به علت ابتلا به سرطان، کلیه خود را از دست داد، در شبکه اجتماعی توییتر برای مقطعی از زمان به مقام اول ترند جهانی رسید. کاربران شبکه اجتماعی توییتر از صبح امروز که مزین به نام "روز مرد" است با به راه انداختن طوفانی توییتری با دو هشتگ "امید کوکبی" و "free omid" از کسی یاد کردند که به گفته آنان مردانه بر سر شرافت و آزادگی‌اش تا به امروز ایستاده و در این راه سلامتی خود را از دست داده است...


کلمه – گروه خبر: امید کوکبی، “فیزیکدان نخبه محکوم به حبس” که روز گذشته به علت ابتلا به سرطان، کلیه خود را از دست داد، در شبکه اجتماعی توییتر برای مقطعی از زمان به مقام اول ترند جهانی رسید.

به گزارش کلمه، کاربران شبکه اجتماعی توییتر از صبح امروز که مزین به نام “روز مرد” است با به راه انداختن طوفانی توییتری با دو هشتگ “امید کوکبی” و “free omid” از کسی یاد کردند که به گفته آنان مردانه بر سر شرافت و آزادگی‌اش تا به امروز ایستاده و در این راه سلامتی خود را از دست داده است.

امید کوکبی، دانشجوی دکترای فیزیک با تخصص لیزر در دانشگاه آستین تگزاس، بهمن ماه سال ۱۳۸۹ هنگام خروج از ایران در فرودگاه بازداشت و بعد از چند ماه به اتهام “ارتباط با دولت متخاصم” و “کسب مال نامشروع” به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

آنچه از پرونده این نخبه فیزیک به بیرون درز کرد این بود که برخی نهادهای امنیتی از او برای اهداف نظامی و تحقیقاتی خود از او خواسته بودند با ایشان همکاری کند که با مخالفت او رو به رو می‌شوند و از همین رو جزای چنین برخوردی ممانعت از کشور و تحمل ۱۰ سال حبس در زندان اوین بود. از همین رو حکم ۱۰ سال حبس امید کوکبی در دی ماه ۱۳۹۳ مجددا تایید شد.

در سال ۹۳ هجده برنده جایزه نوبل فیزیک در نامه‌ای سرگشاده به آیت الله خامنه‌ای خواستار آزادی امید کوکبی شدند.

آرنو الن‌ پنزیاس برنده جایزه نوبل فیزیک در سال ۱۹۷۸، نیکولاس بلومبرگن برنده نوبل فیزیک ۱۹۸۱، دیوید پولیتزر برنده جایزه نوبل فیزیک ۲۰۰۴ و کونستانتین نووسلف برنده نوبل فیزیک ۲۰۱۰ از امضاکنندگان این نامه بودند. درخواستی که هیچ توجهی به آن نشد.

او از ۵ سال و ۳ ماه پیش بدون مرخصی در زندان به سر می‌برد. او از سال گذشته مشکلات کلیوی شد و چندین بار با دفع سنگ کلیه و خونریزی داخلی ناشی از آن دست و پنجه نرم کرد.

درخواست‌های او و خانواده‌اش برای انتقال او به خارج از بیمارستان برای درمان مورد پذیرش قرار نگرفت تا هفته گذشته که دکتر زندان تشخیص به سرطان کلیه داد و او به بیمارستان سینا منتقل شد.

اما زمان طلایی درمان چنان از دست رفت که پزشکان مجبور شدند کلیه راست امید کوکبی را خارج کنند.

این اتفاق دوباره کاربران شبکه‌های اجتماعی را نسبت به اطلاع‌رسانی اخبار درباره این نخبه فیزیک حساس کرد و سونامی توییتری به راه افتاد.

دو هشتگ “امید کوکبی” و “free omid” چند ساعت پس این اطلاع‌رسانی، امید کوکبی را تبدیل به اولین ترند جهانی کرد و نکته قابل تامل این که برای اولین بار از داخل ایران هشتگ ترند جهانی می‌شود.

ترند شدن به این معناست که موضوعاتی یا توییت‌هایی که درباره یک موضوع باشند، دارای بیشترین مشارکت کننده در واحد زمانی روز را دارا باشند. ترند شدن از آن جهت اهمیت دارد که ترندها در سرتیتر خبرها قرار می‌گیرند و در جست‌و‌جوی گوگل به طور اختصاصی نمایش داده می‌شوند.

همین امر باعث شد ساعاتی پس از فعالیت آغاز به کار دو هشتگ، دانشجویان خارجی و کاربران در سراسر دنیا در این اطلاع‌رسانی شرکت کردند و تعدادی از آنان عکس‌های خود را با نوشته‌های مبنی بر اینکه امید را آزاد کنید، توییت کردند.

آنچه در ترند شدن امید کوکبی میان کاربران توییتر اهمیت داشت این بود که هر کاربر بدون توجه به گرایش‌های سیاسی نسبت به جهانی شدن نخبه فیزیک در بند فعالیت کرد.

عمده موضوعات توییت‌ها درباره این بود که جای نخبه فیزیک در زندان نیست. کاربران با نام “امید” به استعاره نیز بسیار استفاده کردند.

نوک حمله بسیاری از کاربران به وزیران و مردان دولت نهم و دهم بود که با وجود دزدی‌ها و فسادها و اختلاس‌ها همچنان آزادند و حتی اشاره‌های مستقیمی به محمدرضا رحیمی شده بود که بیشتر مدت حبس خود را در مرخصی می‌گذراند در حالی که امید کوکبی با تن رنجور و بیماری بدون رسیدگی پزشکی در زندان نگهداری می‌شود.

تعدادی از توییت‌های امروز را می‌خوانید: “امید کوکبی حتی اگر در فیزیک نخبه نباشه در تعهد به آرمان‌های انسانی و تعهد به گزاره”علم در خدمت به بشر” ثابت کرد که نخبه است” ، رژیم نشون داد مشکلش با کسی نیست که جیبش رو پر کرده(یاران احمدی‌نژاد) مشکلش با کسیه که مغزش رو پر کرده”، از ۸۸ به این سمت اینقدر نت بوی امید نمیداد که امروز میده”، “اگر گزاره‌ای بخ نام ثواب وجود داشته باشه، تلاش برای رهایی یک انسان وارسته و یک نخبه علمی ثوابه نه حج رفتن”، در سرزمین من جای اندیشه در زندان است”، “شما گفتید ایران برای همه ایرانیا هست و نحبگان رو دعوت کردید به کشور امید کوکبی هم نخبه این مملکت بوده و هست”، “جریان امید کوکبی منو یاد کتاب کوه پنجک میندازه که چطور رهبرها از ذهن پر بار و آگاهی میترسن تا دزد و دشمن”، ” مملکتی که قاضی‌پور نماینده مجلسش باشه و شریعتمداری ها بر مسند قدرت، زندانی بودن امید کوکبیعا تعجبی ندارد”، “امید آزاد شد؟ نه ترند شد. کاش آزادیش، کاش آزادی همه‌شون”، “بر آی ای آفتاب صبح امید”، ” گروگانگیری یعنی چه؟ برای درک دقیق مفهوم گروگانگیری سرگذشت امید کوکبی رو مطالعه کنید” و…..


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.