شما در حال بازدید از صفحه ساده شده سایت کلمه می باشید. برای دیدن نسخه اصلی اینجا را کلیک کنید.

» سه سال تعلیقی، سه سال تعزیری و جریمه نقدی برای دو موسیقی‌دان و یک فیلم ساز

سه شنبه, ۱۱ اسفند, ۱۳۹۴

چکیده : شعبه ۵۴ دادگاه انقلاب استان تهران مهدی رجبیان موسیقی‌دان و مدیر سایت برگ موزیک، حسین رجبیان فیلمساز و یوسف عمادی موسیقی‌دان، را طی حکمی هر یک به ۳ سال زندان تعزیری و ۳ سال زندان تعلیقی محکوم کرد. این سه نفر همچنین محکوم به پرداخت جریمه نقدی بیست میلیون تومانی شده‌اند. حکم صادره قطعی بوده و پرونده آن‌ها برای گذراندن دوره زندان و اجرای حکم به دایره اجرای احکام انتقال داده شده است.


شعبه ۵۴ دادگاه انقلاب استان تهران مهدی رجبیان موسیقی‌دان و مدیر سایت برگ موزیک، حسین رجبیان فیلمساز و یوسف عمادی موسیقی‌دان، را طی حکمی هر یک به ۳ سال زندان تعزیری و ۳ سال زندان تعلیقی محکوم کرد. یک منبع آگاه با ارائه این جزئیات به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت این سه نفر همچنین محکوم به پرداخت جریمه نقدی بیست میلیون تومانی شده‌اند. به گفته منبع یاد شده حکم صادره قطعی بوده و پرونده آن‌ها برای گذراندن دوره زندان و اجرای حکم به دایره اجرای احکام انتقال داده شده است.

اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ این سه هنرمند توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، به اتهام “توهین به مقدسات” و “تبلیغ علیه نظام” به شش سال حبس محکوم شدند. دادگاه تجدیدنظرآنها در روز اول دی ماه برگزار شد. همان زمان یک منبع مطلع گفت این جلسه به ریاست قاضی بابایی و با حضور نماینده دادستانی در سپاه، در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران برگزار و ۴۵ دقیقه به طول انجامیده است. به گفته این منبع آگاه از این سه هنرمند در خصوص فعالیت‌های وب سایت برگ موزیک و فیلمی که حسین رجبیان مشغول تهیه آن بوده سوال شده و گفته شده که این وب سایت “منبع فساد بوده است” و با انتشار موسیقی جامعه را “فاسد” می‌کرده است.

منبع یاد شده گفت قاضی دادگاه تجدید نظر به مهدی رجبیان، موسس برگ موزیک گفته است که با آگاهی از مجوز نداشتن خواننده‌ها موسیقی آن‌ها را منتشر کرده و همچنین صدا و کارهای خواننده‌های زن نیز در وب سایت موجود بوده است. قاضی همچنین ادعا کرده است که این وب سایت با آنچه «خواننده‌های سیاسی و ضد انقلاب» خوانده، رابطه داشته است. به گفته منبع یاد شده، قاضی با ذکر این نکته که ۹۰ بار به این سایت هشدار داده شده و فیلتر هم شده است گفته که با این وجود این سایت به به فعالیت خود ادامه داده تا مدیر آن دستگیر شده است. قاضی به این سه هنرمند گفته است که حکم آن‌ها در روزهای آتی به آنها ابلاغ می‌شود.

یک منبع مطلع از پرونده این سه هنرمند ۱۹ آذر ماه با اشاره به اینکه این سه هنرمند هر یک با قید وثیقه دویست میلیون تومانی به صورت مشروط آزاد هستند، گفت: “کل زمان دادگاه که به ریاست قاضی مقیسه برگزار شد ۱۵ دقیقه بوده است و ادعا شده که «برگ موزیک» “قصد ترویج بی‌اعتنایی به مقدسات با انتشار موسیقی‌های زیر زمینی” داشته و در «امور سینمایی هم فعالیت داشته“ است.» وی دلیل یکی بودن پرونده این سه هنرمند را “همکاری هنری” عنوان کرد.

منبع مطلع از پرونده این سه هنرمند در ادامه گفت: «مهدی رجبیان در همان سال در حال ضبط پروژه پژوهشی تاریخ ایران به روایت سه تار بود که تمامی آن پروژه با توقیف استودیوی شخصی و هاردهای محتوی صداهای ضبط شده متوقف شد. حسین رجبیان هم پس از اتمام اولین فیلم سینمایی اش دستگیر شد که پس از آن تمام مواد مربوط به فیلم مذکور که دارای مجوز ساخت هم بود توقیف و هنوز هم تصاویر و صداهای نهایی شده فیلم به او بازگردانده نشده است.»

این سه تن در مهر ماه سال ۱۳۹۲ بازداشت شدند. آن‌ها بیش از دو ماه در سلول‌های انفرادی در بند ۲ الف سازمان اطلاعات سپاه زندانی و تحت بازجویی‌هایی فشرده سپری کردند. آن‌ها همچنین برای مصاحبه تلویزیونی و اعتراف علیه خود نیز تحت فشار قرار داشته‌اند. ‌‌‌‌ همان زمان کمپین‌های مختلفی در شبکه‌های اجتماعی راه افتاد که خواستار آزادی گردانندگان “برگ موزیک” شدند.

یک افراد نزدیک به این سه تن هم در آذرماه سال ۹۲ و پس از دستگیری مدیران برگ موزیک به کمپین گفته بود این وب سایت فقط در حوزه موسیقی زیرزمینی فعالیت می‌کرد و کاملا غیر سیاسی بوده است: «برگ موزیک به عنوان یک رسانه برای پخش موسیقی بار‌ها تقاضای مجوز از مسؤلین و حتی از پلیس فتا تقاضای رفع فیلتر شدن کرده بود.»

منبع یاد شده در خصوص سوابق این گروه گفت: «برگ موزیک در سال ۲۰۰۹ توسط مهدی رجبیان تاسیس شد. پس از انتخابات ۸۸ این وب سایت جز معدود سایت‌هایی بود که به صورت جدی آثار موسیقی زیر زمینی را در ایران پخش و تکثیر می‌کرد. تمرکز این سایت فقط روی موسیقی آلترناتیو بود و پخش وسیع اینترنتی کارهای هنرمندان داخل و خارج از ایران را دنبال می‌کرد.»

این سه تن پیش از این در دادگاه بدوی در شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب به اتهام توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام هر کدام به شش سال زندان و جریمه نقدی محکوم شده بودندـ حکم صادره قطعی بوده و پرونده آنها برای گذراندن دوره زندان و اجرای حکم به دایره اجرای احکام انتقال داده شدـ