سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اتصال ۹ بانک ایرانی به سوئیفت تا پایان امروز/ سودی به بدهی‌های معوق ایران تعلق نمی...

اتصال ۹ بانک ایرانی به سوئیفت تا پایان امروز/ سودی به بدهی‌های معوق ایران تعلق نمی‌گیرد

چکیده :رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: ۹ بانکی که قبلا تحریم شده بودند تا پایان امروز به سوئیفت متصل می‌شوند....


رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: ۹ بانکی که قبلا تحریم شده بودند تا پایان امروز به سوئیفت متصل می‌شوند.

ولی الله سیف در برنامه تلویزیونی گفت: همانطور که پیش از سفر به ایتالیا در گفتگو با صدا و سیما گفته بودم سوئیفت تا روز یکشنبه می تواند برقرار شود، اعلام می کنم که اتصال سوئیفت از فردا حاصل می شود، البته بانکها یکی دو روز برای نصب نرم افزار آن کار لازم دارند.

وی گفت: ۹ بانک ما سوئیفت نداشت که به این ترتیب اتصال سوئیفت آنها حاصل می شود اما بانک‌های غیر تحریمی ما سوئیفت داشتند و از روز اجرای برجام از آن استفاده می کردند.

ولی الله سیف افزود: از فردای روز برجام گشایش‌های ال سی انجام می شد و رئیس کل بانک مرکزی گفت: با توجه به وضع سوئیفت هیچ بانک ایرانی در گشایش ال سی مشکلی ندارد.

وی گفت: البته برخی می‌گفتند که چطور در روز یکشنبه که در اروپا تعطیل است ال سی‌ها انجام شده که باید گفت: در روز یکشنبه ال سی‌های ما در بانک‌های منطقه حاشیه خلیج فارس که همه بانک‌ها باز هستند انجام شد و بخشی از ال سی ها فردای آن‌روز در بانک‌های کشورهای اروپایی دریافت شد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به همراهی خود با رئیس جمهور در سفر به ایتالیا و فرانسه گفت:‌ در این سفر یک مسئولیت و ماموریت خاص را پیگیری می کردم.

ولی اله سیف افزود: حل و فصل مسائل بدهی بانک های ایرانی و موسسات بیمه صادراتی این دو کشور، اصلی ترین موضوع این ماموریت بود.

وی گفت: با توجه به شرایط پس از برجام و رفع تحریم ها و شروع عملیات بازرگانی و بانکی با کشورهای اروپایی باید تکلیف بدهی های بانک های ایرانی با شرکت های بیمه صادراتی ساچه ایتالیا و کوفس فرانسه تعیین تکلیف و رفع ابهام می شد.

سیف گفت: طی تماس با این دو موسسه بدهی های بانک‌های ایرانی رفع مغایرت شد و تفاهم نامه تسویه حساب آنها نهایی شد.

وی با بیان اینکه در مذاکرات خود با این دو شرکت بیمه ای آنها اصرار داشتند که به خاطر دیرکرد بازپرداخت بدهی های بانک های ایران و اقساط معوق ، بهره و سود گرفت شود، گفت: طرف ایرانی به هیچ وجه قبول نمی کرد که سود محاسبه شود زیرا عدم پرداخت بدهی ها به دلیل قصور بدهکار نبود بلکه به خاطر تحریم ها بود.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: باوجود فشار طرف مقابل آنها مجاب شدند که هیچ نوع سودی محاسبه نشود و از زمان سررسید تا زمان بازپرداخت که قرار است در سال ۲۰۱۶ طی سه قسط پرداخت شود، هیچ سودی به بدهی های معوق بانک های ایرانی تعلق نگیرد.

وی گفت‌: با این اقدام فضا برای انجام قراردادهای جدید محیاست.

سیف افزود‌: بعد از این اقدام امیدواریم در جلسه فوریه که موسسات بیمه صادراتی دنیا در آن گردهم می‌آیند و معروف به کمیته برن است رتبه جدید ایران مشخص شود.

وی گفت: تعیین تکلیف جدید رتبه ایران می تواند بر اساس شرایط رو به رشد کشور تعیین شود و هرچه رتبه کشوری بهتر باشد، در سود فاینانس های خارجی موثر خواهد بود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.