سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

نفت و گاز و گردش آزاد اطلاعات

چکیده :موسسه شفافیت بین‌الملل چند روز پیش (۶ بهمن) گزارشی در مورد میزان فساد بخش دولتی در کشورهای مختلف جهان از جمله ایران منتشر کرد که بسیار تاسف آور بود. در این گزارش، کشورهای مختلف جهان با توجه به محاسبه شاخص فساد، در رتبه‌های ۱ تا ۱۶۷ طبقه‌بندی شدند و کشورمان با شاخص ۲۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز، در رتبه ۱۳۰ قرار گرفت. بدون تردید اگر در جهت حاکمیت قانون و شفاف‌سازی امور از مسیر قانونی اقدامات عملی صورت نپذیرد در آینده وضع‌مان از این‌هم بدتر خواهد شد....


محمدتقی کروبی

این روزها پیرامون قراردادهای آتی نفت و گاز ایران حرف و حدیث‌های فراوانی مطرح است. برداشته شدن تحریم‌ها همراه شده با علاقه وافر شرکت‌های بزرگ نفت و گاز در مشارکت پروژه‌های آتی ایران. در این راستا مقرر گشته بود در سمیناری در لندن از قراردادهای جدید نفتی ایران همچون سمینار پیشین تهران رونمایی گردد تا سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در میادین نفتی کشور تشویق گردند که این سمینار به بهانه‌ی مشکلات مربوط به صدور ویزای بریتانیا به تعویق افتاد.

واکنش‌هایی در داخل نسبت به این موضوع صورت گرفت که در باب آن قضاوتی ندارم اما می‌دانم دولت فعلی در عمل متاسفانه رویکردی روشن نسبت به گردش آزاد اطلاعات در این حوزه تاکنون از خود نشان نداده و ظاهرا بناست درب نفت همچنان بر همان پاشنه قدیم بگردد. فقط تعدادی از بازیگران (دلالان) جایگزین قبلی‌ها یا با آنان همراه شدند که چنین شرایطی صد البته شایسته این دولت و به خصوص مهندس زنگنه وزیر محترم نفت که به باور من بهترین وزیر نفت جمهوری اسلامی بوده و هست، نیست.

چند روز پیش رپرتاژ اگهی در یکی از رسانه‌ای خارجی در باب نقش اختصاصی فردی در تنظیم قراردادهای نفتی کشور منتشر شد که رویکرد تجاری آن – ترغیب سرمایه‌گذاران غربی در مسیر سرمایه‌گذاری‌شان- بسیار پر رنگ بود. تعدادی از رسانه‌ها و برخی از افراد صاحب خبرهم از پشت پرده‌های این ماجرای اقتصادی سخن گفتند که به دلیل عدم اطلاعات دقیق از ورود و قضاوت نسبت به آن پرهیز می‌کنم.

موسسه شفافیت بین‌الملل چند روز پیش (۶ بهمن) گزارشی در مورد میزان فساد بخش دولتی در کشورهای مختلف جهان از جمله ایران منتشر کرد که بسیار تاسف آور بود. در این گزارش، کشورهای مختلف جهان با توجه به محاسبه شاخص فساد، در رتبه‌های ۱ تا ۱۶۷ طبقه‌بندی شدند و کشورمان با شاخص ۲۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز، در رتبه ۱۳۰ قرار گرفت. بدون تردید اگر در جهت حاکمیت قانون و شفاف‌سازی امور از مسیر قانونی اقدامات عملی صورت نپذیرد در آینده وضع‌مان از این‌هم بدتر خواهد شد.

متاسفانه نفت این میراث ملی ایرانیان همیشه یک نامحرم داشته و آن مردم بوده‌اند. عدم شفافیت در این حوزه زمینه فساد و رانت را برای عده‌ای خاص به وجود آورده و خواهد آورد. تجربه ارزشمند کشورهای پیشرفته به ما می‌آموزد که مبارزه با فساد و رانت تنها در پرتو گردش آزاد اطلاعات و به رسمیت شناختن حق رقابت برای آحاد مختلف مردم تحقق پیدا خواهد کرد. فقدان شفافیت و به کارگیری نیروهای خاص در گذشته خسارت‌های جبران ناپذیری بر کشور تحمیل کرد که اوج آن در دولت گذشته به نام واگذاری فروش نفت به بخش خصوصی منتهی به غارت بخشی از اموال کشور شد. انتظار است مجموعه جدید با بهره‌گیری از متخصصان صاحب دانش و تجربه این حوزه در جهت شفاف‌سازی امور قدم بردارند. سخن در این باب بسیار است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.