سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » طرح مطالبه رفع حصر از سوی دانشجویان در سخنرانی عارف در قزوین + عکس...
» "نگاه قیم مآبانه با تفکر و ارزش های انقلاب سازگار نیست"

طرح مطالبه رفع حصر از سوی دانشجویان در سخنرانی عارف در قزوین + عکس

چکیده : محمدرضا عارف معتقد است که واکنش های مردم در انتخابات سال ۸۸ باعث شد که سال ۹۲ انتخاباتی سالم برگزار شود. حال و هوای دانشگاه‌های کشورمان هنوز متاثر از ۱۶ آذر امسال سبز است و دانشجویان پیگیر یکی از اصلی‌ترین مطالبات خود یعنی رفع حصر از میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد و همچنین آزادی زندانیان سیاسی هستند. پوسترهای حاوی عکس میرحسین موسوی هنوز در دستان آنان است و پلاکاردهایی که تکرار می‌کند پیام دانشجویان روشن است و حصر باید بشکند....


کلمه – گروه خبر: محمدرضا عارف معتقد است که واکنش های مردم در انتخابات سال ۸۸ باعث شد که سال ۹۲ انتخاباتی سالم برگزار شود.

حال و هوای دانشگاه‌های کشورمان هنوز متاثر از ۱۶ آذر امسال سبز است و دانشجویان پیگیر یکی از اصلی‌ترین مطالبات خود یعنی رفع حصر از میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد و همچنین آزادی زندانیان سیاسی هستند. پوسترهای حاوی عکس میرحسین موسوی هنوز در دستان آنان است و پلاکاردهایی که تکرار می‌کند پیام دانشجویان روشن است و حصر باید بشکند.

به گزارش کلمه، دانشجویان دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین دیروز در حالی که میزبان محمدرضا عارف بودند با شعارها و عکس ها و کاغذنوشته‌های خود تاکید کردند که خواستار رفع حصرند. هر چند دلواپسان و افرادی که خود را منسوب به بسیج دانشجویی می‌نامیدند نیز بیکار ننشسته و علیه دانشجویان شعار سر می‌دادند و نظم جلسه را مختل می‌کردند.

محمدرضا عارف در واکنش به اخلال جلسه توسط عده‌ای که طی هفته‌های گذشته به طور سازماندهی شده در جلسات دانشجویان شرکت کرده و جو را متشنج می‌کردند گفت: حوادث سال ۸۸ نه در شان انقلاب اسلامی بود و نه با ارزش های ما سازگاری داشت و موجب تفرقه دو گروه در برابر یکدیگر شد.

وی ادامه داد: ما باید اختلاف نظر را بپذیریم اما در ارزش ها و اصول هیچ اختلافی نداریم از این رو انتظار داریم در جلسات، این ظرفیت را از خود نشان بدهیم و شعارهای خود را نه به برادران خود بلکه علیه دشمنان سر دهیم.

عارف همچنین افزود: ما از تمام اتفاقات سال ۸۸ درس گرفتیم و چهار سال بعد انتخاباتی برگزار شد که با اتکا به آرای بالای مردم به روی کار آمدن تدبیر و عقلانیت در کشور انجامید.

وی خاطرنشان کرد: انتظار می رود در محیط های دانشگاهی موضوعات مربوط به حوادث سال ۸۸ و تمام عوامل پیش و پس از آن به خوبی و در فضایی آرام در محافل مختلفی مانند کرسی های آزاداندیشی، مناظره و هر ساز و کار دیگری بررسی و ریشه یابی شود.

به گزارش ایرنا عارف عصر دوشنبه در همایش بزرگداشت هفته پیوند حوزه و دانشگاه که در دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) قزوین برگزار شد، گفت: هیچ گاه از هدف خود که همان ادای مسوولیت و وظیفه است در هر منصبی که باشم منصرف نمی شوم اما معتقد به خرد جمعی هستم و در سال ۹۲ نیز بر همین اساس و برای پیروزی این گفتمان کناره گرفتم و اثر مثبت این کناره گیری را با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید دیدیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود جبنش دانشجویی با نشاط و پویا را از ضرورت های نظام دانست چرا که جوانان سرمایه اصلی کشور هستند و نام دانشجو همواره توام با عزت بوده است.

به گفته‌ی عارف اشتغال از مهم ترین موضوع ها و مسایل جوانان کشور است و تشکل های دانشجویی نیز باید به آن بپردازند و در این رابطه برای خود رسالت قائل باشند.

محمدرضا عارف در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان که پرسید آرمان اصلی در تفکر اصلاح طلبی چیست؟ گفت: گفتمان اصلاحات همان گفتمان انقلاب اسلامی است که توسط امام خمینی(ره) به پیروزی رسید و ما نیز به تمام اصول و ارزش ها و بندهای قانون اساسی به عنوان میثاق با نظام پای بند هستیم اما با منش اصلاح طلبانه و پذیرفتن ضرورت اصلاح که امروز بهتر از دیروز باشد.

وی افزود: مقایسه ای بین برنامه سوم توسعه کشور در دوران اصلاحات با سایر برنامه های پیش و پس از آن ثابت می کند اصلاحات براین باور است نگاه قیم مآبانه اصلا با تفکر و ارزش های انقلاب سازگار نیست و افراد را نمی توان به زور به بهشت برد.

عارف همچنین گفت: گرچه ما نباید در گذشته متوقف بمانیم و هردولتی پس از روی کارآمدن تغییراتی را اعمال می کند و سیاست های کلی جابه جا می شوند اما در۸ سال گذشته خصوصا در آموزش عالی اصرار بر این بود که نگاه خاصی که متاسفانه امنیتی بود حاکم شود.

وی تاکید کرد: دست اندرکاران دانشگاه ها نیز باید بدانند برخوردهای امنیتی با تشکل های دانشجویی اصلاح طلب منطقی و عاقلانه نیست و اجازه دهند که دانشجو در فضای آرام و آزاد فعالیت کند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.