سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » باز هم بخاری غیر استاندارد مدارس حادثه‌ساز شد؛ نجات دانش‌آموزان با فداکاری معلم...
» آموزش و پرورش می‌خواسته این حادثه رسانه‌ای نشود

باز هم بخاری غیر استاندارد مدارس حادثه‌ساز شد؛ نجات دانش‌آموزان با فداکاری معلم

چکیده : در حالی که مسوولان آموزش و پرورش خبر از جمع آوری بخاری های نفتی از ۴۰ هزار کلاس درس می دهند و اعلام می کنند مدارس حق استفاده از این وسیله گرمایشی را ندارند، هفته گذشته مدرسه شش کلاسه روستای قوپوز از توابع بخش مرکزی شهرستان هشترود طعمه حریق شد. خبر این حادثه در حالی پس از یک هفته به رسانه ها رسید که به گفته بخشدار مرکزی، اداره آموزش و پرورش هشترود از مسوولان محلی خواسته بود که قضیه آتش سوزی مدرسه روستای قوپوز رسانه ای نشود...


کلمه – گروه اجتماعی: در حالی که مسوولان آموزش و پرورش خبر از جمع آوری بخاری های نفتی از ۴۰ هزار کلاس درس می دهند و اعلام می کنند مدارس حق استفاده از این وسیله گرمایشی را ندارند، هفته گذشته مدرسه شش کلاسه روستای قوپوز از توابع بخش مرکزی شهرستان هشترود طعمه حریق شد.

معلم مدرسه در اقدامی سریع دانش آموزان را از کلاس ها خارج کرده اما خود در آتش گرفتار و از ناحیه دست دچار سوختگی شد.

خبر این حادثه در حالی پس از یک هفته به رسانه ها رسید که به گفته بخشدار مرکزی، اداره آموزش و پرورش هشترود از مسوولان محلی خواسته بود که قضیه آتش سوزی مدرسه روستای قوپوز رسانه ای نشود.

اما بخشدار مرکزی هشترود با تایید این خبر به ایسنا گفت: هفته پیش آتش سوزی مدرسه روستای قوپوز توسط دهیار به بخشداری گزارش شد و این گزارش به آموزش و پرورش ارجاع داده شد اما تا به امروز جوابی از این اداره به فرمانداری فرستاده نشده است.

محمدرضا سلیم پور افزود: آموزش و پرورش هشترود در این حادثه مقصر است زیرا رئیس این اداره در حضور مدیر کل نوسازی مدارس استان اعلام کرده بود که در منطقه هشترود هیچ گونه بخاری غیر استانداردی وجود ندارد.

بخاری های نفتی و غیراستاندارد مدارس تبدیل به کابوس مناطق محروم و دور از مرکز کشور شده اند که خطر را در کمین دانش آموزان نگه می دارند.

هنوز قربانیان آتش سوزی در مدرسه شین آباد پس از گذشت سه سال درگیر درمان بوده و همچنان نتوانستند به حق و حقوق خود کامل برسند. هرچند که هر از چندگاهی خبری از برقراری بیمه و پرداخت دیه به رسانه ها می رسد.

پنج ماه پس از حادثه تلخ آتش سوزی در مدرسه شین آباد که منجر به فوت دو دانش آموز و آسیب دیدن ۲۷ نفر دیگر شد، رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفته بود برای جمع آوری بخاری های نفتی مدارس به اعتبار یک هزار میلیارد تومانی نیاز داریم در این صورت در طول دو سال تمام کلاس‌های فاقد سامانه حرارت استاندارد به سیستم استاندارد مجهز می‌شوند.

این رقم در سالهای تحریم و رکود اقتصادی تامین نشد و فقط در سال گذشته ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار به سامانه سرمایشی و گرمایشی مدارس کشور اختصاص یافت. این در شرایطی بود که وزارت آموزش و پرورش جزو وزارتخانه هایی در دولت بود که سال خود را با کسری بودجه به پایان برد.

اما واقعا چند درصد بخاری های مدارس استاندارد لازم را دارند.

نیره پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد مهرماه امسال و در آغاز فصل سرما گفته بود: ” نیمی از بخاری‌های مدارس باید اصلاح و تعویض شود؛ زیرا فقط نیمی از آنها قابل استفاده است. سال گذشته با بررسی بخاری‌های مدارس در برخی استان‌ها به این جمع‌بندی رسیدیم و گزارش خود را به وزارت آموزش و پرورش ارسال کردیم.”

جام جم آنلاین در گزارشی نوشته بود: “علی شهری، مدیرکل برنامه‌ریزی این سازمان درباره تعداد کلاس های درس و بخاری هایشان گفته تا قبل از سال ۹۲، ۲۱۱ هزار کلاس درس در کشور سیستم گرمایشی غیراستاندارد داشت که ازآن سال تا امروز سیستم گرمایشی حدود صد هزار کلاس اصلاح شده و از بخاری به سیستم گرمایش مرکزی تغییر ماهیت داده است.

یک محاسبه سرانگشتی نشان می‌دهد که هنوز بیش از ۱۱۰ هزار کلاس درس مشکل گرمایش دارد و بعید نیست روزی در یکی از آنها حادثه‌ای رخ دهد. با این حال علی شهری می‌گوید: امسال ۴۵ هزار کلاس درس از آمار کلاس‌های در معرض آسیب خارج می‌شود و تعداد کلاس‌های باقیمانده به حدود ۷۰ هزار می‌رسد.

طبق این آمارها روند اصلاح سیستم گرمایشی مدارس روندی با سرعت معقول است؛ اما وقتی میانگین جمعیت دانش‌آموزی در کلاس‌های درس را در تعداد کلاس‌های ناایمن ضرب کنیم، ضرورت نگرانی در زمستان بهتر به چشم می‌آید. اگر میانگین دانش‌آموزان در هر کلاس درس را ۳۰ نفر و تعداد کلاس‌هایی را که امسال نوبت اصلاح سیستم گرمایشی‌شان نمی‌شود، ۷۰ هزار کلاس در نظر بگیریم، نتیجه این است که حدود دو میلیون و صد هزار دانش‌آموز در معرض آسیب قرار دارند و ۷۰ هزار کلاس درس قابلیت تبدیل به کانون بحران را دارد.”


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.