سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نعمت احمدی: مرتضوی در پرونده کهریزک فقط ۲۰۰ هزار تومان جریمه شده؛ چرا فرار کند؟...
» او با این سفر می‌خواست بگوید خیلی مذهبی‌ام و جرمم کوچک است

نعمت احمدی: مرتضوی در پرونده کهریزک فقط ۲۰۰ هزار تومان جریمه شده؛ چرا فرار کند؟

چکیده :احمدی که نگرانی از بابت عدم بازگشت مرتضوی به کشور ندارد می‌گوید حتی اگر بر فرض محال هم ایشان به کشور بازنگردد وثیقه ۹ میلیارد تومانی او ضبط می‌شود و می‌توان از طریق پلیس اینترپل او را به کشور بازگرداند. او برای نمونه، جریمه ۲۰۰ هزار تومانی مرتضوی در پرونده کهریزک را یادآور می‌‌شود و تاکید می‌کند به همین دلیل مرتضوی انگیزه‌ای برای فرار ندارد....


عصرقانون در گزارشی نوشت: خروج سعید مرتضوی، آقای دادستان پیشین از کشور، که این روزها برای سه پرونده کهریزک، سازمان تامین اجتماعی و شکایت فاضل لاریجانی در مسیر دادگاه در رفت‌وآمد است، برای بسیاری تعجب‌برانگیز بود و به همین دلیل به محض انتشار خبر خروجش از کشور به مقصد کربلا اعترض‌ها بالا گرفت. اما نعمت احمدی، وکیل پایه یک دادگستری این اتفاق را طبیعی می‌داند و آن را سناریوی مرتضوی برای بی‌گناه جلوه دادنش ارزیابی می‌کند.

خبر خروجش ابتدا در گروه‌های تلگرامی در حد شایعه مطرح شد اما خبر درست بود. در فرودگاه امام خمینی دیده شده و به خبرنگار سایت ناطقان گفته بود برای زیارت اربعین راهی کربلاست. در حالی از کشور خارج شده بود که سال ۹۲ غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی دستگاه قضا از ممنوع‌الخروجی‌اش خبر داده بود و حالا که بعد از دو سال برای اولین بار قصد خروج از کشور داشت مثل توپ صدا کرد.

بعد از واکنش وکیل سازمان تامین اجتماعی به خروج سعید مرتضوی از کشور با وجودی که متهم است و پرونده‌اش در قوه قضائیه در حال رسیدگی است، نمایندگان مجلس هم به جمع اعتراض‌کنندگان پیوستند. اعتراضاتی که یک وجه مشترک دارد و همه ضمن تاکید بر ممنوع‌الخروجی آقای دادستان سابق، سناریوی فرار و عدم بازگشت به کشور را تحلیل می‌کنند.

اما نعمت احمدی، حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری تحلیل دیگری دارد. او برخلاف مصطفی ترک‌همدانی، یکی از وکلای سازمان تامین اجتماعی و محمدعلی اسفنانی، سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی و همچنین سیدحسین دهدشتی، نماینده آبادن در مجلس که معتقدند احتمال عدم بازگشت مرتضوی به کشور بالاست، با اطمینان خاطر تاکید می‌کند که سعید مرتضوی صد درصد به کشور بازخواهد گشت.

در حالی که سخنگوی قوه قضائیه سال ۹۲ ممنوع‌‌الخروجی متهم پرونده سازمان تامین اجتماعی را تایید کرده بود اما احمدی در گفت‌وگو با «ندای ایرانیان» خروج مرتضوی از کشور را قانونی می‌خواند و توضیح می‌دهد که طبق قانون قرار ممنوع‌الخروجی برای مدت زمان معین (طبق قانون ۶ ماه) تعیین می‌‌‌شود و از آنجا که از زمان ممنوع‌الخروجی ایشان بیش از ۶ ماه می‌گذرد و قاضی دستور تمدید آن را صادر نکرده، پس منع قانونی برای خروج وجود نداشته است.

ترک‌همدانی هم در گفت‌وگو با «ندای ایرانیان» احتمال عدم تمدید ممنوع‌الخروجی مرتضوی بعد از شش ماه را داده بود.

احمدی که نگرانی از بابت عدم بازگشت مرتضوی به کشور ندارد می‌گوید حتی اگر بر فرض محال هم ایشان به کشور بازنگردد وثیقه ۹ میلیارد تومانی او که مربوط به آپارتمان همسرش در سعادت‌آباد است ضبط می‌شود و می‌توان از طریق پلیس اینترپل او را به کشور بازگرداند.

این حقوقدان اما همچنان تاکید دارد که مرتضوی ۱۰۰ درصد به کشور بازخواهد گشت و دلیلی برای فرار ندارد. او برای نمونه، جریمه ۲۰۰ هزار تومانی مرتضوی در پرونده کهریزک را یادآور می‌‌شود و تاکید می‌کند به همین دلیل مرتضوی انگیزه‌ای برای فرار ندارد.

این وکیل پایه یک دادگستری که سابقه بازداشت از سوی مرتضوی را نیز دارد، درباره پشت پرده سفر آقای دادستان به کربلا هم نکاتی دارد. احمدی، مرتضوی را فردی «رند» توصیف می‌کند و می‌گوید او با سفر به کربلا می‌خواست دو پیام به افکار عمومی بدهد: «یکی اینکه فردی مذهبی است و به اهل بیت‌ ارادت دارد و دیگری سبک شمردن اتهاماتش که باعث نشده است ممنوع‌الخروج شود.»

احمدی با بیان اینکه «اولا آقای مرتضوی با این سفر می‌خواهد بگوید من مذهبی‌ام و ارادت خاصی به سیدالشهدا دارم» خاطره‌ای از چند مورد برخوردش با مرتضوی را نقل کرد و گفت: «او مهری داشت و همیشه آن را عمیق بو می‌کشید و می‌خواست علاقه‌اش به امام حسین را وانمود کند، این سفر هم به نوعی در همان جهت است.»

او سپس درباره پیام دوم که آن را مهم‌تر خواند توضیح داد. به گفته این حقوقدان مرتضوی با سفر به کربلا در زمانی که پرونده‌‌هایش در قوه قضائیه در حال رسیدگی است می‌خواست این پیام را منتقل کند که جرمی مرتکب نشده است و جرمش در حدی کوچک و بی‌ارزش است که ممنوع‌‌الخروج نیست.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.