سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » پوستین وارونه، دنیای وارونه: این سعید و آن سعید...
» مسئولان قضایی! به کجا چنین شتابان؟

پوستین وارونه، دنیای وارونه: این سعید و آن سعید

چکیده :همزمانی سفر قاضی معزول، همکار جنایت کهریزک و صادر کننده احکام ناعادلانه سعید مرتضوی به زیارت کربلا با ضرب و شتم زندانیان سیاسی بی گناه و بی پناه زندان رجایی شهر توسط تعدادی از زندانیان با سابقه شرارت، این تضاد و تبعیض آشکار قوه قضاییه را بیش از پیش در برابر چشم همگان به نمایش گذاشت....


کلمه – گروه سیاسی: بحث حبس و حصر فعالان سیاسی و مدنی، استادان دانشگاه و دانشجویان، روزنامه نگاران و پژوهشگران، کهنه روایتی است که از هر از گاهی باز افکار عمومی از خود می پرسد چرا چنین افرادی که جز کلمه و قلم ابزار دیگری ندارند، باید در تنگنا و محدودیت باشند و غاصبان مال و جان مردم و برهم زنندگان امنیت ملی و متعرضان به منافع ملی این چنین آزادانه در رفت و شد باشند و این آخری ها بار سفر ببندند و راهی زیارت هم شوند.

اما همزمانی سفر قاضی معزول، همکار جنایت کهریزک و صادر کننده احکام ناعادلانه سعید مرتضوی به زیارت کربلا با ضرب و شتم زندانیان سیاسی بی گناه و بی پناه زندان رجایی شهر توسط تعدادی از زندانیان با سابقه شرارت، این تضاد و تبعیض آشکار قوه قضاییه را بیش از پیش در برابر چشم همگان به نمایش گذاشت.

دیگر مدت‌هاست که کسی از مسئولان قضایی نمی پرسد که آیا جای استاد دانشگاه، پژوهشگر علوم انسانی و روزنامه نگار در زندان و ندامتگاه است، اما از زمانی که مسئولان قوه قضاییه به طور غیرقانونی اقدام به انتقال زندانیان سیاسی به زندان رجایی‌شهر کرج را کردند و آنان را در میان زندانیان باسابقه شرارت و جنایت قرار دادند، همواره در گفت و شنودهای خانواده زندانیان این نگرانی وجود داشته نکند روزی این زندانیان شرور برای آنان مشکلی ایجاد کنند. نگرانی که بی سابقه هم نبوده و تعدادی از زندانیان سیاسی هم آن را تجربه کرده بودند.

با آمدن دولت روحانی، هر چند امید به آزادی زندانیان سیاسی به ناامیدی کشیده شد، اما بدیهی ترین انتظار این بود که وزیر دادگستری به عنوان رابط قوه قضاییه و مجریه در خصوص امنیت جانی و امکانات رفاهی زندانیان سیاسی اقدامی انجام دهد که متاسفانه این انتظار حداقلی هم به جایی نرسید و امروز شاهد این هستیم که زندانیان بی گناه و بی پناه برای حفظ جان خود اقدام به اعتصاب غذای نامحدود کرده اند به این امید که شاید جانشان در زندان در امان باشد!

روز گذشته در حالی که خانواده های نگران اعتصاب کنندگان امید آن داشتند که مسئولی از مسئولان همیشه آماده به جواب قوه قضاییه در خصوص حمله با چاقو به زندانیان سیاسی پاسخی دهد، دادستانی تهران در میان بهت و تعجب همگان با تایید گفته های سعید مرتضوی اعلام کرد که از مدت ها پیش ممنوع الخروجی سعید مرتضوی رفع شده است!

ممنوع الخروجی سعید مرتضوی در حالی رفع شده است که در حال حاضر دادگاه های او در جریان است و بر اساس اخبار رسمی منتشر شده در رسانه های رسمی  پرونده جنایت کهریزک، فروش سوالات کنکور، حقوق معوقه کارکنان سازمان تامین اجتماعی و …. از جمله اتهامات و جرم های سعید مرتضوی است. به راحتی از کشور خارج می شود و هیچ هم دلواپس نمی شود.

سعید مرتضوی کیست؟

سعید مرتضوی، یک بسیجی نوجوان است که به جای سربازی پایش به قوه قضاییه باز شد و با عنوان ضابط قضایی مشغول به کار شد. فقط نوزده ساله بود که بدون داشتن هیچ تحصیلات و سابقه ای حکم دادیاری گرفت. به سرعت مراتب قضا را طی کرد و همزمان مقاطع تحصیلی را. از قاضی دادگاه مطبوعات و دادستانی تا رییس سازمان تامین اجتماعی و رییس ستاد مبارزه با قاچاق را در پرونده خود دارد و این در حالی است که در سال ۱۳۸۸ در میان آتش و خون، در آن زمان که حکم اعزام جوانان به کهریزک را می داد موفق به دفاع از رساله دکترای خود شد.

هنوز به ۵۰ سالگی نرسیده بود که علاوه بر تخلفات متعدد قضایی، رد پایش در پرونده قتل زهرا کاظمی خبرنگار ایرانی کانادایی و جنایت کهریزک عیان شد. در سه دوره ششم، هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی دارای پرونده مفتوح است و در قوه قضاییه هم پرونده ای گشوده. هنوز حتی رسیدگی ظاهری و صوری به پرونده اش هم به پایان نرسیده و هر چند از خبرسازترین مقامات قضایی و اجرایی کشور بوده، اما با خیالی آسوده با هواپیما عازم عتبات می شود تا زیارت امامی را به جا آورد که برای اقامه دین جدش به میدان نبرد رفته بود و حتی در شب عاشورا هم نمی تواند از حق الناسی که ممکن است برگردن یکی از یارانش باشد صرف نظر کند.

اما در این سوی شهر، همزمان با عزیمت قاضی معزولی که پیش ترها حکم به زندانی شدن تعداد قابل توجهی از روزنامه نگاران و فعالان سیاسی داده بود، سعید مدنی مورد ضرب و شتم قرار می گیرد و بر چهره اش زخم چاقو دیده می شود.

سعید مدنی کیست؟

سعید مدنی، جامعه‌شناس، روزنامه نگار، پژوهشگر ارشد علوم اجتماعی و استاد دانشگاه است. او در همین حال، عضو گروه مسائل و آسیب‌های اجتماعی انجمن جامعه‌شناسی و استاد و عضو گروه پژوهشی رفاه اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و سردبیر «فصلنامه علمی-پژوهشی رفاه اجتماعی» است.

سعید مدنی سالهاست که زندگی خود را وقف تحقیق و پژوهش در مورد مسایل اجتماعی و آسیب های اجتماعی کرده است. به گفته همکارانش شاید بتوان گفت نوع جامعه‌شناسی مورد نظر سعید مدنی، جامعه‌شناسی مردم‌مدار و یا جامعه‌شناسی است که در وهله اول به مشکلات جامعه توجه دارد اما در ‌‌نهایت برای حل این مشکلات به مسائل تئوریک و نظری هم نزدیک می شود.

تهیه گزارشی از وضعیت اجتماعی ایران از سال ۸۰ تا ۸۸ یکی از کارهای ماندگار سعید مدنی است که دو سال صرف آن کرد و همزمان با انتشارش راهی زندان شد.

به گفته همسر سعید مدنی هر چه نامه و بیانیه امضاء کرده یا مصاحبه با رسانه ها انجام داده و یا کتاب، مقاله و سخنرانی داشته در پرونده اش گذاشته و آنها را جزء جرم هایشان تلقی کرده اند. یعنی هر کاری در طول زندگیش انجام داده سند جرم هایش شده است!

سعید مدنی هم چند سالی است که پنجاه سالگی را پشت سر گذاشته است و بیش از سه دهه از زندگی خود را وقف تحصیل و پژوهش و علم کرده تا شاید بتواند برای معضلاتی که به گفته مسئولان عالی رتبه نظام گریبان کشور را گرفته است، راه حلی پیدا کند. همان کتاب ها و پژوهش هایی که سعید مدنی به خاطرش و به جرم سیاه نمایی مسایل اجتماعی به شش زندان محکوم شده است، آمارش هر روز از سوی مسئولی در رسانه ها و تریبون های رسمی منتشر می شود.

پوستین وارونه

در این نوشتار بنا بر این نیست که بگوییم در زمان حضرت علی که اینک به نامش حکومت برپا کرده و حکم قضایی صادر می کنند، آیا زندانی سیاسی بود یا نبود. کسی نمی خواهد مقایسه کند که در زمان کوتاه زمامداری حضرت علی (ع) نه تنها خوارج فتنه گری می کردند بلکه فرزندان آل سفیان هم دستی بر شرارت و ناامنی داشتند و در این میان برخی از صحابه پیامبر نیز کار را از تبلیغ لسانی به جنگ مسلحانه با امیرالمومنین رسانده بودند و در این میان نه تنها اجتماعاتی علیه زمامداران مسلمین تشکیل می دادند بلکه در مسجد کوفه با اخلال در خطبه های حضرت علی، نطق های داغ علیه خلافت امیرالمومنین ایراد می شد و خوارج هم قسم می شدند که خون حضرت علی بر زمین بریزند و آن حضرت می فرمودند: برای کسی که هنوز مرتکب جرمی نشده چگونه می توان مجازات تعیین کرد.

در آن زمانه پر آشوب و فتنه زمامداری حضرت علی، به رغم همه کارشکنی هایی که از سوی مخالفان انجام می شد، نامی از زندانیان سیاسی به چشم نمی خورد اما در مقابل وقتی عقیل برادر حضرت علی برای کمکی به نزد حاکم مسلمین می آید با برخوردی رو به رو می شود که هنوز پس از صدها سال داستانش زبانزد خاص و عام است. وقتی نگاهی به نهج البلاغه می اندازیم و امر و نهی هایی که به والیان و حاکمان می شود به این مهم پی می بریم که از نظر امیرالمومنین آنچه اهمیت دارد، به زیر ذره بین بردن مسئولان و دقت در عمل آنان است. عدالت در تقسیم بیت المال، نظارت بر مهمانی های کارگزاران و ..*.

حال در این میانه است آنکه بیت المال بر ذمه دارد و پرونده گشوده در دادگاه راهی زیارت امامی می شود که برای احیای دین جدش قیام کرده بود. علیه آنان که سنت های پیامبر را از بین برده بود و بدعت گذاری کرده بودند. قیام علیه کسانی که در زمین فساد را وسعت داده و دارایى هاى فقیران و بیچارگان را ویژه خود ساخته بودند …

و آن سوتر، زندانیانی که به ناحق محروم از ابتدایی ترین حقوق اولیه یک زندانی، مورد ضرب و شتم قرار می گیرند و استاد و پژوهشگری که باید قلم و دانشش را ارج نهاد و از تجربه و تخصصش برای حل معضلات اجتماعی بهره برد، با چاقو مورد حمله قرار می گیرد و برای دفاع از جانش، تنها حربه ای که برایش می ماند اعتصاب غذاست. فاین تذهبون.

«*حضرت علی: و بؤسی لمن خصمه عند الله الفقراء و المساکین و السائلون و المدفوعون و الغارمون وابن السبیل….. و ان اعظم الخیانه خیانه الامه و افظع الغش غش الائمه؛ وای به حال آن کس که مخاصم و جلوگیرش در نزد خدا فقرا و ضعفا و بیچارگان و قرض داران و راه ماندگان باشند. بالاترین اقسام خیانت، خیانت به اجتماع است و بدترین اقسام دغل بازی دغل بازی با پیشوایان است.»


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.