سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » حمله به دفتر آیت‌الله صانعی در نجف‌آباد؛ مهاجمان بخشی از ساختمان را به آتش کشیدند...
» تاوان روشنگری و دفاع از حقوق مردم

حمله به دفتر آیت‌الله صانعی در نجف‌آباد؛ مهاجمان بخشی از ساختمان را به آتش کشیدند

چکیده :نیمه شب گذشته افراد ناشناس با حمله به دفتر آیت الله العظمی صانعی از مراجع تقلید در شهرستان نجف آباد اصفهان ضمن به آتش کشیدن بخشی از ساختمان دفتر این مرجع تقلید شیعه خواستار تعطیلی دفتر وی در نجف آباد اصفهان شدند. از چند ماه گذشته کارکنان دفتر این مرجع تقلید بارها از طرف برخی افراد تندرو تهدید شده بودند. ...


کلمه – گروه خبر: دفتر آیت الله العظمی صانعی در نجف آباد مورد حمله ی نقابداران ناشناس قرار گرفت تا بار دیگر در تاریخ کشور عریان شود که حق طلبان برای دفاع از حق مردم هزینه های زیادی پرداخته اند اما از مسیر حقیقت و روشنگری خارج نشده اند. این مرجع عالیقدر پس از حمایت های صریح از جنبش سبز مردم ایران و همراهان در حصر و زندانیان سیاسی همواره تحت فشارهای گروه های تندرو قرار گرفته است.

پایگاه اطلاع رسانی بازتاب امروز گزارش داده که نیمه شب گذشته افراد ناشناس با حمله به دفتر آیت الله العظمی صانعی از مراجع تقلید در شهرستان نجف آباد اصفهان ضمن به آتش کشیدن بخشی از ساختمان دفتر این مرجع تقلید شیعه خواستار تعطیلی دفتر وی در نجف آباد اصفهان شدند.

بر اساس این گزارش از چند ماه گذشته کارکنان دفتر این مرجع تقلید بارها از طرف برخی افراد تندرو تهدید شده بودند.

در همین باره یکی از مسئولان دفتر آیت‌الله صانعی به دویچه‌وله فارسی گفت که این حمله ساعت ۳ بامداد صورت گرفته و به بخشی از اموال دفتر آسیب جزئی وارد شده است. مهاجمان همچنین روی دیوارها و درب این دفتر شعار “مرگ بر منافق” را نوشته‌اند.

او با اشاره به اینکه در زمان حادثه کسی در دفتر حضور نداشته، تصریح کرد که هویت مهاجمان مشخص نیست و از نیروی انتظامی خواسته شده تا عوامل این حادثه را شناسایی کند.

این اولین بار نیست که آیت الله صانعی به دلیل مواضع حق طلبی و روشنگر خود مورد اعتراض تندروها و انحصارطلبان قرار می گیرد. پیش از این نیز دفاتر آیت‌الله صانعی در تبریز و گرگان با حمله نیروهای لباس شخصی و با دستور مقامات قضایی برای مدتی پلمپ شده بودند.

به گزارش کلمه، پس از حمایت صریح این مرجع عالیقدر از جنبش سبز مردم ایران و انتقاد از عملکرد محمود احمدی‌نژاد، موج حمله ها و هجمه علیه وی شدت گرفت.

این مرجع تقلید در مراسم احیای شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان سال گذشته از زندانی و گرفتار کردن پدران در شرایط فعلی انتقاد کرد و به مقایسه آن با رفتار امام علی با یتیمان پرداخت. آیت‌الله صانعی تصریح کرد که علی(ع) گفت بگذارید مخالف حرفش را بزند، ما می‌گوییم نفس هم نکشد!

وی همچنین در خطبه‌های نماز عید سعید فطر با بیان این که همه مظلومان تاریخ با دروغ مظلوم واقع شده‌اند، گفت: این یک معصیت بزرگ است که به دروغ بگوییم، فلانی اهل فلان کار است؛ این ها مسائلی است که اگر خدایی ناکرده از سوی هر انسانی انجام شد، با استغفرالله گفتن و درخواست بخشش از سوی خداوند هم درست نمی شود، چون استغفرالله گفتن بدون لحاظ کردن حقوق مردم فایده ندارد.

این مرجع مقیم قم افزود: در تاریخ می‌بینیم که امام موسی کاظم(ع) امام هفتم شیعیان را به زندان انداخته و به دروغ گفتند آشوبگر است؛ حضرت اباعبدالله الحسین(ع) امام سوم شیعیان را شهید کردند و به دروغ گفتند آشوبگر است؛ حضرت امام علی النقی(ع) امام دهم شیعیان را با دروغ هایی که در مورد ایشان مطرح می کردند، آن قدر در محاصره گذاشتند که نگذاشتند در قبرستان مسلمین دفن شود و لذا ایشان در خانه شان دفن شدند.

بخشی از عصبانیت مدعیان اصولگرایی و تندروهای افراطی از آیت الله صانعی به حمایت صریح وی از همراهان در حصر جنبش سبز نیز مرتبط است.

آیت‌الله صانعی پیش از این در نامه ای به علی مطهری از وی به خاطر نامه اش به رئیس جمهور در دفاع از محصوران تشکر کرده و با تاکید بر اینکه دفاع از محصوران پاک و بی‌دفاع، باقیات‌الصالحاتی کم‌نظیر است، ابراز امیدواری کرده بود که “با تدابیر متخذه توسط مسئولین ذیربط زمینه رفع این حصر ناعادلانه و غیر شرعی فراهم گردد.”

او همچنین در خطبه‌های نماز عید فطر امسال خواستار آزادی و نجات همه آنهایی شد که به خاطر ملت و برای دفاع از ملت گرفتار زندان و حصر شده اند، و آرزو کرد که سال آینده این بزرگان را در نماز عید ببینیم و از محضرشان استفاده کنیم.

وی میرحسین موسوی را رفیق متعهد و ذریه حضرت زهرا(س)، مهدی کروبی را پیر عارف و رفیق و دوست قدیمی، و زهرا رهنورد را مفسره قرآن نامید و دعا کرد که خدا هرچه زودتر مقدمات آزادی و خلاصی آنها را فراهم سازد….

آیت‌الله صانعی تصریح می کند که معتقدان به فرمان هشت ماده‌ای امام، یا شهید شده‌اند و یا زندانی و خانه‌نشین.

این مرجع تقلید حوزه علمیه قم، معتقد است که اجرای فرمان هشت ماده ای امام خمینی(س) می تواند رعایت حقوق بشر و به ویژه حریم خصوصی افراد را تضمین می کند. او در گفت و گو با نشریه صفیر حیات ضمن تبیین و تفسیر فرمان هشت ماده ای حضرت امام، به بازکاوی مفاهیمی چون: حریم خصوصی، حقوق بشر، گزینش و … می پردازد و با تکیه بر بند ۶ این فرمان، تاکید می کند که هیچ کس، حتی قوه ی قضاییه نیز حق ورود به حریم خصوصی افراد را ندارد.

آیت الله صانعی که ۲۵ روز بعد از صدور فرمان هشت ماده ای، از طرف حضرت امام به دادستانی کل کشور منصوب شد؛ صدور فرمان هشت ماده ای در آن مقطع را رستاخیز قضایی نظام نوپایی می داند که محور حرکت خود را بر اساس عدالت و دفاع از ستم دیدگان قرار داده بود.

توجه به نیازهای جامعه و همراهی با مردم در زندگی روزمره این مرجع عالیقدر را نزد آنان که مشروعیت خود را در خطر می بینند غیرقابل تحمل می کند.

این مرجع تقلید نواندیش حوزه، پیش از این در فتوایی اعلام کرده است که ایجاد محدودیت برای ابزارهای ارتباطی همچون اینترنت، دخالت در سلطه مردم و تضییع حقوق آنهاست ونمی توان به بهانه ی احتمال استفاده نامطلوب برخی، چنین دخالت هایی را مجاز دانست.

عید غدیر امسال نیز دفتر آیت الله صانعی با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که به دلیل بروز فاجعه منا و جانباختن تعدادی از هموطنان در این حادثه ناگوار جشن های عید غدیر تعطیل خواهد بود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.