سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » حضور ایران در نشست وین؛ ضرورت اصلاح سیاست منع مذاکره با آمریکا...
» هنوز برای جایگزینی نیروهای نظامی با دیپلمات‌های مدافع حرم، دیر نیست

حضور ایران در نشست وین؛ ضرورت اصلاح سیاست منع مذاکره با آمریکا

چکیده :حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در این نشست فرصت مناسبی برای تغییر نقش ایران در این مذاکرات است. ایران ما می تواند از این پس نقش دیپلماتیک فعالی در سوریه ایفا کند و نقش پیاده نظام روس ها که در هفته های اخیر به عهده گرفته بود را کنار بگذارد. حضور نظامی ایران در خاک سوریه تا کنون نتوانسته موقعیتی مثبت برای کشور ما ایجاد کند، اما قطعا با حضور فعال دیپلمات های مدافع حرم می توان جلوی ادامه خون ریزی ها را گرفت....


کلمه- گروه دیپلماسی: اتاق کنفرانس نه چندان بزرگ هتل امپریال، در وین، پایتخت اتریش، امروز جمعه ۸ آبان محل برگزاری نشستی تاریخی بوده است. برای اولین بار ایران در نشست مشترکی با غرب برای حل بحران سوریه شرکت کرده. این نشست با حضور وزیران خارجه ایران، لبنان، عراق، روسیه، آمریکا، فرانسه، انگلیس، آلمان، قطر، امارات متحده عربی، عربستان، اردن، عمان، ترکیه، مصر، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، قائم مقام وزیر خارجه چین و نماینده سازمان ملل در امور سوریه برگزار شد.

در همین باره در کلمه بخوانید:
اقتدارگرایان وطنی، ایران را “پیاده نظام روسیه” می پسندند؟
نیاز مبرم سوریه به حضور و ایفای نقش «دیپلمات‌های مدافع حرم»

سه سال از آغاز اعتراضات مردمی در سوریه می گذرد، اعتراضاتی که با برخورد های تند و خونین بشار اسد، رئیس جمهور این کشور به جنگی داخلی و تمام عیار تبدیل شد و به یاری دخالت های بیرونی، سوریه را به عرصه کارزار نیابتی قدرت های منطقه ای بدل کرد.

به گزارش کلمه، سوریه مانند بقیه کشورهای خاورمیانه، سرزمینی دارای اقوام مختلف و متنوع است، و شاید همین واقعیت بود که باعث شد جنگ داخلی در این کشور به عرصه ای برای رقابت های منطقه ای تبدیل شود. از یک سال و نیم پیش تا به امروز عملا جنگ سوریه به مردابی برای تمام طرف های درگیر تبدیل شده و این نخستین بار است که تمامی طرف های درگیر در مذاکراتی برای حل بحران سوریه شرکت می کنند.

نشست وین؛ نتیجه توفق هسته ای

برگزاری چنین نشستی از چندین جنبه اهمیتی خاص دارد؛ ایران و روسیه از ابتدای بحران طرفدار بشار اسد بوده اند، در آن سو آمریکا، ترکیه و عربستان سعودی در موضع حمایت و کمک از مخالفان بشار اسد قرار داشتند. تا کنون طرف های غربی چندین نشست برای برای حل بحران سوریه برگزار کرده اند اما هرگز حاضر نشده اند که ایران را به مذاکراتی این چنینی دعوت کنند.

به روشنی پیداست که این تغییر موضع غرب نتیجه توافق هسته ای میان ایران و کشور های ۵+۱ است. در این سو در داخل کشور مقامات حکومتی و به طور مشخص رهبری در صدر همه آنها، قبل و بعد از توافق هسته ای اعلام کرده اند که ایران بر سر هیچ میز مذاکره ای با آمریکا نخواهد نشست، اکنون شرکت ایران در نشست سوریه که آمریکا یکی از طرف های این مذاکره است نشان داد رهبری قصد اصلاح سیاست های غلط گذشته را دارد.

ظریف با تایید بالاترین مقام های عالی کشور به وین رفت

روز جمعه مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه کشور مان به روشنی اعلام کرد که ظریف با تایید بالاترین مقام های عالی کشور در مذاکرات حل بحران سوریه شرکت می کند. به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا در اولین ساعات سفر به وین ظریف در دیدارسی دو جانبه، با جان کری همتای آمریکایی خود درباره مسایل منطقه و تحولات سوریه دیدار و گفت و گو کرد. وزیر امورخارجه ایران پس از وزیر امور خارجه آمریکا با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز دیدار و گفت و گو کرد.

نشست های ژنو ۱ و ژنو ۲ که برای بررسی راهکارهای حل و فصل بحران سوریه در گذشته برگزار شده بود، هیچ دستاوردی به همراه نداشت. نشست چهارجانبه آمریکا، روسیه، عربستان و ترکیه برای بررسی بحران سوریه نیز هفته گذشته در وین و بدون حضور ایران و بدون نتیجه برگزار شد.

طرف های داخلی سوریه طی سال های اخیر آرام آرام از مواضع اولیه خود عقب نشسته‌اند. در آن سو مخالفان بشار اسد مانند گذشته بر برکناری فوری او تاکید نمی کنند و در این سو نیز اسد اعلام کرده که قدرت را واگذار خواهد کرد.

به نظر می رسد اکنون همه طرفهای درگیر پذیرفته اند که اسد می تواند در دوره انتقالی در قدرت باشد، اما بعد از آن نه. اگرچه زمان این دوره انتقالی محل مناقشه است، اما طرف‌های مختلف به نظر بر راهکار برگزاری انتخابات برای تعیین تکلیف آینده سوریه اتفاق نظر دارند. از این رو این نشست با هدف ارزیابی جدیت کشورهای موثر در بحث سوریه برگزار می‌شود.

گزارش رویترز درباره برنامه ایران درباره سوریه

خبرگزاری رویترز مدعی شده است: در آستانه کنفرانس بین‌المللی با هدف خاتمه دادن به جنگ داخلی ۴ ساله سوریه، ایران نشان داد که ممکن است تمایل داشته باشد تا از پافشاری در باقی ماندن بشار اسد رئیس جمهور سوریه در قدرت عقب‌نشینی کند. به گزارش ایسنا، یک مقام برجسته سیاسی در خاورمیانه آشنا به موضع ایران روز پنج شنبه به این خبرگزاری گفت: ایران ممکن است یک دوره انتقال شش ماهه که در پایان آن سرنوشت بشار اسد رئیس جمهور سوریه در انتخابات سراسری روشن شود را بپذیرد.

اهمیت حضور ایران

یکی از مهمترین ویژگی های شرکت ایران در این گفت و گوها این است که مقامات دولتی ما بدون هیچگونه پیش شرطی در این مذاکرات حضور یافته اند، همین امر باعث می شود دست ایران برای سیاست ورزی در این گفت و گو باز باشد.

طی هفته های اخیر روسیه با آغاز بمباران هوایی سوریه عملا تلاش کرد جای پای محکم و نقش تاثیرگذاری برای خود در این گفت و گوها دست و پا کند، در حالی که از ابتدای بحران سوریه تا کنون سوریه تنها به دولت اسد کمک مالی و نظامی می کرد.

در مقابل، در هفته های اخیر کشور ما با آنکه بارها اعلام کرده بود که در سوریه تنها مستشار نظامی دارد و نقشی جز تربیت نیروهای سوری ایفا نمی کند، ده ها شهید در سوریه داد که بسیاری از آنها فرماندهان سپاه بودند و افراد بسیاری نیز با عنوان مدافعان حرم در خاک سوریه شهید شدند.

ضرورت حضور و ایفای نقش «دیپلمات های مدافع حرم»

اگر چه کشور ما باید از ابتدا نیز دیپلمات ها را مدافعان حرم های شریفه در سوریه می کرد، اما اکنون نیز دیر نیست. حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در این نشست فرصت مناسبی برای تغییر نقش ایران در این مذاکرات است. ایران ما می تواند از این پس نقش دیپلماتیک فعالی در سوریه ایفا کند و نقش پیاده نظام روس ها که در هفته های اخیر به عهده گرفته بود را کنار بگذارد. حضور نظامی ایران در خاک سوریه تا کنون نتوانسته موقعیتی مثبت برای کشور ما ایجاد کند، اما قطعا با حضور فعال دیپلمات های مدافع حرم می توان جلوی ادامه خون ریزی ها را گرفت.

مسکو که همواره سیاست های چند گانه ای را در منطقه دنبال کرده است، در مورد سوریه نیز تا کنون بسیار پیچیده عمل کرده و مشخص نیست که در نهایت چه هدفی را دنبال می کند. لازم است مقامات دیپلماتیک کشورمان با مواضعی مستقل از روسیه و با خط قرمزهایی مشخص در این گفت و گوها شرکت کنند. نا گفته پیداست که ایفای چنین نقشی از سوی ایران همانند توافق هسته ای دشوار است، اما غیر ممکن نیست.

ضرورت موضع گیری مستقل ایران در مذاکرات

در جریان مذاکرات در مورد بحران سوریه لازم است ایران از موضعی مستقل از روسیه که طی سال های اخیر بارها نشان داده متحدی مورد اطمینان برای کشورمان نیست، وارد شود. اینکه دیپلمات های ما بتوانند بعد از سال ها حضور نظامیان ایر انی در سوریه و پس از هزینه های بسیار گزاف جانی و مالی، مواضع محکمی در مناطق شیعه نشین داشته باشد اهمیت ویژه ای دارد.

خلع سلاح گروه های تکفیری مرتبط به عربستان و درصدر آنها گروه داعش باید از محور های اصلی بحث های دیپلماتیک باشد. بی شک لازمه حفظ منافع ایران در این گفتگو ها، همراهی مقامات حکومتی و در صدر آنها رهبری است و ایجاد خط قرمز های بی دلیل و ایدئولوژیک تنها به نفع رقبای منطقه ای مانند عربستان خواهد بود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.