سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » علی شکوری راد: بخش اعظم اصولگرایان هم نسبت به ادامه حصر توجیه نیستند...

علی شکوری راد: بخش اعظم اصولگرایان هم نسبت به ادامه حصر توجیه نیستند

چکیده :علی شکوری راد، دبیرکل حزب اتحاد ملت با تاکید بر اینکه رفع حصر یک مطالبه ی ملی است می گوید: بخش اعظمی از نیروهای اصول‌گرا هم توجیه نیستند که چرا این حصر ادامه پیدا می‌کند و فکر می‌کنند هزینه بی‌موردی به‌لحاظ حیثیتی و افکار عمومی به کشور تحمیل شده است. امنیتی‌بودن شرایط صحبت‌کردن از این موضوع را دشوار کرده است. حزب ما در راستای این مطالبه ملی هرکاری که از دستش برآید انجام می‌دهد، ولی ابزار قانونی چندانی برای این منظور ندارد....


کلمه – گروه خبر: علی شکوری راد، دبیرکل حزب اتحاد ملت با تاکید بر اینکه رفع حصر یک مطالبه ی ملی است می گوید: بخش اعظمی از نیروهای اصول‌گرا هم توجیه نیستند که چرا این حصر ادامه پیدا می‌کند و فکر می‌کنند هزینه بی‌موردی به‌لحاظ حیثیتی و افکار عمومی به کشور تحمیل شده است.

این فعال سیاسی در گفت و گو با روزنامه بهار تصریح می کند: رفع حصر، به‌عنوان یک مطالبه فراگیر ملی، فقط منحصر به اصلاح‌طلب‌ها نیست، بلکه بخش اعظمی از نیروهای اصول‌گرا هم توجیه نیستند که چرا این حصر ادامه پیدا می‌کند و فکر می‌کنند هزینه بی‌موردی به‌لحاظ حیثیتی و افکار عمومی به کشور تحمیل شده است. بخشی از اصول‌گرایان هم به‌دلیل تداوم حصر در رنج هستند، با اینکه ممکن است از نظر سیاسی با محصوران هم جهت نباشند، ولی توجیهی برای این حصر نمی‌بینند و با مرحوم عسگر اولادی هم نظر هستند؛ بنابراین مطالبه رفع حصر اختصاص به اصلاح‌طلب‌ها ندارد و اصول‌گراها، از جمله شاخص‌ترین آن‌ها مانند آقای علی مطهری و آقای روحانی و برخی از مراجع تقلید که در دسته‌بندی‌های اصلاح‌طلب و اصول‌گراها نمی‌گنجند، نسبت به تداوم حصر توجیه نیستند یا معترض هستند؛ بنابراین رفع حصر یک مطالبه ملی است، اما امکان ابراز آن برای امنیتی قلمداد‌کردن آن وجود ندارد.

شکوری راد در ادامه می گوید: امنیتی‌بودن شرایط صحبت‌کردن از این موضوع را دشوار کرده است. حزب ما در راستای این مطالبه ملی هرکاری که از دستش برآید انجام می‌دهد، ولی ابزار قانونی چندانی برای این منظور ندارد. بنابراین با طرح موضوع درجایی که امکان تاثیر وجود داشته باشد این پیگیری را انجام می‌دهد؛ بنابراین نیازی نیست ما این مطالبه را ترجیع‌بند همه گفتارها و موضع‌گیری‌های سیاسی خود قرار دهیم. یک حزب سیاسی برای دل‌خوش‌کنک مردم حرف نمی‌زند و موضع‌گیری نمی‌کند. ما در جایی که احتمال تاثیر وجود داشته باشد حتما این موضوع را پیگیری می‌کنیم.

این فعال اصلاح طلب معتقد است: در روند رفع حصر به‌نظر می‌رسد که آقای روحانی با وجود اینکه بخشی از منتقدان را نمایندگی می‌کند، اما نتیجه‌ای حتی در گفت‌وگوهای محرمانه کسب نکرده است، چون فیصله‌بخشی در روند گفت‌وگوها اتفاق نمی‌افتد. ممکن است به‌طور موقت چالش و تنش کم شود یا شرایط کمی بهبود یابد، اما فیصله‌بخش نیست و درنتیجه مسائل مسکوت و منتقدان هم ناراضی باقی می‌مانند که این اصلا درست نیست.

او همچنین با تاکید بر اینکه سیاست‌داخلی و سیاست‌خارجی در امتداد هم هستند می گوید: نمی‌توان این‌ها را از هم منفک دید و طبیعتا روی یکدیگر تاثیر می‌گذارند و معیارهایشان باید در امتداد هم باشد. نمی‌توان از معیارهای دوگانه استفاده کرد. برای نمونه در سیاست‌داخلی یک معیار را استفاده کرد و در سیاست‌خارجی یک معیار دیگر را. نه اینکه بگوییم نمی‌توان، بلکه در حقیقت درست نیست و اگر معیارهای دوگانه به کار برده شود، نشان‌دهنده گسستگی فکر و اخلاق دراین دو عرصه است و ما برای نشان‌دادن یگانگی درفکر و اخلاق باید معیارهایمان در سیاست‌داخلی و خارجی یا منطبق یا خیلی نزدیک به هم باشد.

شکوری راد با ابراز تاسف از اینکه در داخل کشور از این گفت‌وگوها تجربه خوبی نداشته‌ایم، می گوید: این گفت‌وگوها نوعا بعد از حوادث سال ۸۸ بین بازداشت‌شدگان سیاسی و بازجوها در داخل زندان انجام شده است. بیرون از زندان این گفت‌وگوها در یک شرایط برابر و محترمانه ممکن نبوده و شکل نگرفته است. برای نمونه آیت‌الله جنتی در طی این مدت با کسی گفت‌وگو نکرده، یعنی فرصتی ایجاد نشده که آقای جنتی در یک طرف میز بنشیند و عده‌ای مدعی هم طرف دیگر بنشینند و با هم گفت‌وگو کنند. فرمانده سپاه به‌عنوان یک نیروی دارای قدرت که یک طرف منازعات بوده به گفت‌وگویی به‌صورت محترمانه با مخالفان و معترضان ننشسته و شرایط گفت‌وگو شکل نگرفته است.

وی در ادامه ی این گفت و گو با بیان اینکه آقای روحانی همان‌طور که هنر خود را در پیشبرد مذاکرات بین‌المللی نشان داد باید بتواند هنر خود را در شکل‌دادن مذاکرات داخل کشور و بین جناح‌های سیاسی، بین احزاب مختلف، بین نیروهای سیاسی و شخصیت‌های سیاسی نشان دهد، تصریح می کند: دراین مورد نمی‌توانم بگویم که دولت برای این منظور چقدر اراده کرده است، اما به‌نظر می‌رسد که آقای روحانی بیش از آنکه به‌دنبال ایجاد یک فرایند گفت‌وگو در داخل کشور بین جناح‌های سیاسی و صاحبان قدرت و منتقدان باشد، خودش اراده کرده که برنامه‌ها را پیش ببرد و خودش این موضوع را، یعنی بخشی از منتقدان را، درقبال بخشی از صاحبان قدرت نمایندگی می‌کند.

شکوری راد همچنین می افزاید: اگرچه این کار مثبت است ولی لزوما پایدار نیست. کمااینکه در چالش اخیر که بین آقای روحانی و شورای نگهبان در رابطه با بحث نظارت استصوابی و مسئله تایید صلاحیت‌ها پیش آمد که البته آن‌هم رسانه‌ای بود و درنتیجه در روند گفت‌وگو‌ها فیصله‌بخشی به وجود نیامد. باید به‌این نکته توجه کنیم که این نوع فیصله‌بخشی فراتر از روند گفت‌وگو صورت می‌گیرد و لزوما مسائل را حل نمی‌کند بلکه مسائل را مسکوت می‌گذارد.

به اعتقاد وی، تقریبا تا به‌ امروز هیچ‌وقت گفت‌وگوی برابری درداخل کشور بین صاحبان قدرت و منتقدان امکان‌پذیر نشده است.

علی شکوری راد می گوید: همگرایی به‌دست نمی‌آید مگر آنکه گفت‌وگوهای ملی شکل گیرد و سوءتفاهم‌ها برطرف شود و این ممکن نمی‌شود مگر آنکه منافع ملی به‌گونه‌ای ترسیم شود که همه آن را درک کنند و بپذیرند. اگر قانون‌اساسی درست اجرا شود دیگر به دست‌بردن در آن نیازی نیست. در قانون‌اساسی صراحتا ذکر شده است که هرگز نمی‌شود به‌دلیل داشتن استقلال، آزادی را نادیده گرفت یا برای داشتن آزادی، استقلال و تمامیت ارضی را نادیده گرفت. قانون‌اساسی این‌ها را لازم‌و‌ملزوم هم دانسته است؛ بنابراین ما حق نداریم چون دربرابر تهدیدات خارجی هستیم آزادی‌های داخلی را محدود کنیم.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.