شما در حال بازدید از صفحه ساده شده سایت کلمه می باشید. برای دیدن نسخه اصلی اینجا را کلیک کنید.
» واکنش تند علی جنتی به انتقادها از اپرای عاشورا: ظلم می‌کنند

» وزیر ارشاد: تکذیب می‌کنم؛ خواننده‌ای نداریم که فعالیتش ممنوع باشد

سه شنبه, ۲۸ مهر, ۱۳۹۴

چکیده : ما چیزی به عنوان ممنوع الکار نداریم البته باید توجه داشته باشیم که این عبارت، عبارت غلطی است و بهتر است دیگر از این واژه استفاده نکنیم. به هر ترتیب ما کسی را نداریم که نامش را به طور رسمی در جای خاصی اعلام کنیم و بگوییم فعالیت فلان خواننده به طور کلی ممنوعیت دارد


کلمه – گروه خبر: وزیر ارشاد با اعلام نظر صریح درباره ممنوعیت فعالیت تعدادی از خوانندگان کشور پرونده اخبار منتشر شده در برخی از سایت ها را بست. او به صراحت گفت: “ما چیزی به عنوان ممنوع الکار نداریم البته باید توجه داشته باشیم که این عبارت، عبارت غلطی است و بهتر است دیگر از این واژه استفاده نکنیم. به هر ترتیب ما کسی را نداریم که نامش را به طور رسمی در جای خاصی اعلام کنیم و بگوییم فعالیت فلان خواننده به طور کلی ممنوعیت دارد.”

این در حالی بود که در روزهای گذشته فهرستی از اسامی خوانندگان در برخی سایت ها و خبرگزاری ها منتشر شد که به علت اینکه برخی از ترانه ها و قطعه های موسیقی شان از سایت رادیو جوان منتشر شده است، ممنوع الکار شده اند.

این فهرست از همایون شجریان تا خوانندگانی که نام شان برای اولین بار برده می شد، در برمی گرفت. این زمانی منتشر شد که برخی سایت ها نوشتند که ادمین‌های سایت موسیقی رادیو جوان در تهران دستگیر شدند.

اما بلافاصله مسوولان موسیقی وزارت ارشاد و همچنین معاونت هنری این وزارتخانه خبر را تکذیب کردند.
حال وزیر ارشاد هم گفته همکاران خود را تایید کرده و کفت: “ما در همه حوزه ها از جمله نشر، کتاب و بخش های دیگر معمولا به محتوای کار نگاه می کنیم که اگر محتوای آن کار مورد پذیرش قرار گیرد به آن اثر مجوز می دهیم. البته ممکن است اثر فرد خاصی به دلیل خاصی مورد پذیرش ما نباشد و کار او به نحوی بوده که احیانا با برخی از شبکه های معاند نظام همکاری جدی داشته باشد، در این حالت هم با بررسی تمامی جوانب به تولیدکننده اثر اعلام می کنیم که کار شما مورد پذیرش نیست و ما مجوز آن اثر را صادر نمی کنیم اما اینکه ما طی این چند روز فهرستی از ممنوع الفعالیت‌ها را اعلام کرده باشیم و بگوییم اینها از نظر ما اجازه فعالیت ندارند، اصلا درست نیست و ما فهرستی را منتشر نکرده ایم و آن را تایید هم نمی‌کنیم.”

عده‌ای در حق «اپرای عاشورا» جفا می‌کنند
علی جنتی همچنین در اعلام نظر اخیر خود به اجرای اپرای عاشورا هم پرداخته است.

“جای تاسف است که یک سری عناصری که فقط و فقط به سیاست‌بازی فکر می‌کنند بیایند یک چنین کاری را خدشه‌دار کنند و زحمات کسانی که برای این کار زحمت کشیدند را در طول سالیان دراز تا این را به نتیجه برسانند از آهنگساز و کسانی که اشعار آن را سرودند و خواننده‌هایی که به صورت زیبا خواندند، همه‌ی این‌ها را زیر سوال ببرند.” این آخرین اظهار نظر علی جنتی وزیر ارشاد است درباره اپرای عاشورا.
او که شب گذشته شاهد اجرای این اپرا بوده، همچنین گفت: ” با دیدن «اپرای عاشورا» سفری ذهنی به تاریخ داشتم و زمانی که گفتند حضرت امیر المونین (ع) در محراب کشته شده، اما برخی گفتند مگر علی(ع) نماز می خواند! وقتی امشب این کار را دیدم به آنچه که در طول این چند روز روی خروجی سایت های خبری و برخی از وبلاگ ها مطالعه کردم، فکر کردم و متوجه شدم واقعا چه ظلم و جفایی نسبت به این کار می‌شود.”
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه تصریح کرد: «یک گروه حدود ۱۳۰ نفره این کنسرت را اجرا می‌کنند، آن وقت یک عده‌ای پیدا می‌شوند و می‌گویند که این‌ها تاریخ عاشورا را بازیچه گرفتند و ابتذال و تک خوانی اینجا راه انداخته‌اند.»

در روزهای اخیر یک بار دیگر سیاست گریبان فرهنگ را گرفت و دلواپسان که این روزها ناکامی هایی را پشت سر گذاشته اند نوک حمله خود را به سوی وزارت ارشاد نشانه رفتند.

سایت ها و خبرگراری های نزدیک به سپاه هجمه ای را اغاز کردن به کار ارزشمند “اپرا عاشورا” به بهانه تکخوانی یک زن در آن. ادعایی که بلافاصله توسط مسوولان ارکستر سمفونیک تکذیب شد.
اما جریانی که بخواهد افکار عده ای را رهبری و نمایندگی کند و دلواپس باشد که وامصیبتا دین بر باد رفت، کاری به واقعیت ندارد و کار خود را پیش می برد.
دلواپسان شبانه مقابل تالار وحدت محل برگزاری اپرای عاشورا تجمع کردند.

سایت شهدای ایران نوشت که در پی انتشار فیلم تک خوانی زن در اپرای عاشورا در تالار وحدت عزاداران حسینی با راه اندازی دسته سینه زنی به سمت تالار وحدت حرکت کردند و در مقابل این تالار متعلق به وزارت ارشاد که محل برپایی اپرای عاشوراست به عزاداری پرداختند.

مردم عزادار که از وهن صورت گرفته به ساحت امام حسین (ع) و قیام عاشورا اندوهناک هستند ضمن قرائت زیارت عاشورا به سینه زنی پرداخته و در پایان بیانیه ای را نیز قرائت کردند.

در بخشی از بیانیه عزاداران آمده است:

۱- این شب ها، تالار وحدت محفل گروهی شده است که حرمت عاشورا و مقدسات دینی مردم را شکسته اند و وزارت ارشاد در حالی به این بی حرمتی و تک خوانی مجوز داده است که حتی پیروان دیگر ادیان الهی هم به عزاداری امام حسین (ع) و یارانش می پردازند.

۲- ما دسته جات و هیئت های مذهبی تهران، توهین به عاشورای حسینی و سکوت و حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از خوانندگان زن و هتاکان به ارزش های اسلامی را محکوم کرده و اعلام می داریم: دیگر زمان توهین روزنامه های زنجیره ای به اهل بیت (ع) و سکوت مسئولان ارشاد به سر رسیده است. دیگر دوره تکذیب ها و ادعاهای خلاف واقع وزارت ارشاد گذشته است. دیگر زمان ادعای اینکه به مراجع و مردم گزارش های غلط داده می شود سپری شده است و امروز مردم به چشم خود دیده و به گوش خود شنیده اند که چگونه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت تدبیر و امید مجوز تک خوانی و وهن مقدسات را به اسم اپرای عاشورا صادر کرده است.

۳-ما به قوه قضائیه اعلام می کنیم که بدون شک در این توهین صورت گرفته به ساحت امام حسین (ع) شما نیز مقصرید. کوتاهی آشکار شما در برخورد با خوانندگان زن و تبرئه ایشان یکی پس از دیگری منجر به فعالیت دوباره این هتاکان و توهین به اهل بیت (ع) آن هم در عزای امام حسین (ع) گردید. ما از حضرت آیت الله آملی لاریجانی خواستار برخورد قاطعانه با تبرئه کنندگان زنان حرمت شکن هستیم.

۴-ما ضمن عزاداری برای تحریف عاشورا و بلایی که امروز بر قیام امام حسین(ع) آورده اند از نیروی انتظامی برخورد آنی و قاطعانه با توهین کنندگان و متخلفان را خواستاریم.

ار طرف دیگر نهادهای دیگر هم برای همراهی بسیج شدند. شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل در پی حرمت شکنی در اپرای عاشورا خواستار رسیدگی فوری مسئولین کشور بخصوص نمایندگان مجلس در این زمینه شد. آنها یک قدم فراتر گذاشته و از مجلس شورای اسلامی خواستند که وزیر ارشاد را استیضاح کند.

اما سید رمضان شجاعی کیاسری نماینده مردم ساری در مجلس و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر اینکه ایجاد شائبه تکخوانی زن در “اپرای عاشورا” بداخلاقی رسانه ای است، درباره نحو ورود و حساسیت کمیسیون فرهنگی مجلس نسبت به مسائل هنری، توضیح داد: “کمیسیون فرهنگی به شائبات رسانه ای اکتفا نمی کند و بر اساس مستدلاتی که از سوی دستگاه های مسئول ارائه می شود، اظهارنظر خواهد کرد.”

او در گفت و گو با خانه ملت گفت: “فیلمی که از سوی برخی رسانه ها مبنی بر تکخوانی زن در جریان اجرای رسمی “اپرای عاشورا” در فضای مجازی منتشر می شود پایه و اساس نداشته و این فیلم در جریان تمرین گرفته شده است.”
نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: “این در حالی است که در زمان تمرین هم تکخوانی وجود نداشته و به صورت همخوانی بوده است که حتی اگر در آن زمان نیز تکخوانی صورت می گرفت رسانه ای اجازه انتشار فیلم را نداشت.”
وی در ادامه با تأکید بر اینکه بداخلاقی های رسانه ای در عرصه هنر پسندیده نیست، عنوان کرد: “جای تأسف دارد که برخی رسانه ها در جهت تخریب هنر، اقدام به نشر فیلمی کند که در جامعه ایجاد شائبه کند لذا باید دید این رسانه ها واقعا دنبال چه هدفی هستند.”

بهرام جمالی مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی هم در جمع خبرنگاران با بیان این نکته که بخش هایی از فیلم اجرای «اپرای عاشورا» به زودی در سایت بنیاد رودکی منتشر می شود، توضیح داد: “با توجه به اتفاقات پیش آمده درباره «اپرای عاشورا» تصمیم گرفتیم بخش هایی که باعث ایجاد شائبه و حاشیه شده در سایت بنیاد رودکی بارگذاری کنیم تا اذهان عمومی متوجه جزییات فضای پیش آمده شود.”

وی ادامه داد: “بنیاد فرهنگی هنری رودکی آمادگی کامل دارد تا با کسانی که درباره «اپرای عاشورا» نظر کارشناسی دارند گفتگو کند. همچنین با بارگذاری بخش هایی از فیلم «اپرای عاشورا» بنا داریم آنهایی که فرصت دیدن اجرا را نداشتند به حقیقت ماجرا پی ببرند.”

اما همه می دانند این تنها بهانه ای است در دستان سیاست زده دلواپسان تا اهداف سیاسی خود را جلو ببرند.
این اولین بار نیست، سال گذشته مساله مجوز دادن به آلبومی که به گفته دلواپسان تکخوان زن داشت، یک بار دیگر وزارت ارشاد و سیاست های فرهنگی دولت را مورد تهاجم قرار دادند. آلبومی که هیچ کس آن را نشنیده بود اما وزیر ارشاد را تا تهدید به استیضاح پیش برد.

این بار علی جنتی ابراز تاسف می کند از این همه بدفهمی و سیاستی کاری. او گفته است: “من فقط چیزی که می‌توانم بگویم این است که یاد تاریخ افتادم که یک وقتی بعضی‌ها گفتند که امیرالمومنین (ع) را در محراب کشتند گفتند مگر حضرت علی (ع) نماز می‌خواند؟”

جنتی افزود: «من واقعا این کار را که دیدم، دیدم که یک کار بسیار بسیار برجسته، قابل عرضه در سطح جهانی و بسیاری از اشعارش برگرفته از تعزیه است که در طول سالیان دراز به آن عادت داشتیم و فکر نمی‌کنم کسی این کار را ببیند و متاثر نشود و گریه نکند و جای تاسف است که یک سری عناصری که فقط و فقط به سیاست‌بازی فکر می‌کنند بیایند یک چنین کاری را خدشه‌دار کنند و زحمات کسانی که برای این کار زحمت کشیدند را در طول سالیان دراز تا این را به نتیجه برسانند از آهنگساز و کسانی که اشعار آن را سرودند و خواننده‌هایی که به صورت زیبا خواندند، همه‌ی این‌ها را زیر سوال ببرند.»