شما در حال بازدید از صفحه ساده شده سایت کلمه می باشید. برای دیدن نسخه اصلی اینجا را کلیک کنید.
» تندروها می‌خواهند با ابزارهای نامشروع حرف خود را به کرسی بنشانند

» واکنش‌های گسترده به یکشنبه سیاه مجلس: ظریف را هم تهدید کرده بودند

دوشنبه, ۲۰ مهر, ۱۳۹۴

چکیده : علی مطهری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، در صفحه اینستاگرام خود نوشت: اتفاقات امروز مجلس برای همه ناگوار بود. اینکه عده‌ای برای نیل به هدف‌شان حتی از تهدید یک مقام عالی رتبه کشور به مرگ دریغ نمی کنند تا در روحیه و نطق او اثر بگذارند مایه تاسف است. خصوصا زمانی که آن تهدیدکننده فردی با لباس روحانیت باشد


کلمه – گروه خبر: این سخن رییس سازمان انرژی اتمی کافی بود که جرقه اعتراض ها به فضای پر تنش مجلس را شعله ور کند. فضایی که روز گذشته مجلس شورای اسلامی تجربه کرد، از فریادها و بی قانونی بود تا تهدید به مرگ نمایندگان دولت.

صالحی در حالی که صدایش به شدت می لرزید پشت تریبون مجلس گفت: “الان یک برادر عزیزی آمده اینجا و با قسم جلاله می گوید که شما را می‌کشیم و در رآکتور اراک رویتان سیمان می ریزیم. آیا این نحوه صحبت برای کسانی است که می‌خواهند خدمت به نظام بکنند و بگویند سیمان روی شما می‌ریزیم و در قلب راکتور اراک دفنتان می‌کنیم؟”

مخالفان بر جام و دلواپسان هرچه در چنته داشتند رو کردند تا شاید “برجام” تصویب نشود. طرحی که اولین مزیت آن رفع تحریم هاست و خروج از بن بست اقتصادی است.
اما کاسبان تحریم همه تلاش شان را کردند تا شاید آخرین روزنه های امید را برای ادامه کاسبی اقتصادی و سیاسی خود باز نگه دارند. اما کلیات با موافقت نمایندگان مردم به تصویب رسید. در نهایت آنچه بر پیشانی نمایندگان مخالف زده شد مهر یکشنبه سیاه مجلس بود.
یکشنبه ای که نمایندگان دلواپسی که در نبود انتخابات آزاد و به کمک نظارت استصوابی راه به مجلس باز کرده بودند رقم بزنند تا در آن نمایندگان دولت مردمی را تهدید به مرگ کنند.

اتفاقات دیروز مجلس مورد اعتراض و واکنش مردم و سیاسیون قرار گرفت.

علی مطهری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، در صفحه اینستاگرام خود نوشت: “اتفاقات امروز مجلس برای همه ناگوار بود. اینکه عده‌ای برای نیل به هدف‌شان حتی از تهدید یک مقام عالی رتبه کشور به مرگ دریغ نمی کنند تا در روحیه و نطق او اثر بگذارند مایه تاسف است. خصوصا زمانی که آن تهدیدکننده فردی با لباس روحانیت باشد.”

غلامرضا تاجگردون نماینده مردم گچساران در صفحه اینستاگرام خود در این زمینه نوشته است: “شیخ روح الله حسینیان آقای دکتر صالحی را تهدید کرد: تو را بتون می گیریم. تهدیدی که صالحی را عصبانی کرد. از حسینیان سوال کردم چرا این حرف را زدی؟ گفت می خواستم عصبانیش کنم که موفق شدم! به نظرم دکتر صالحی جزء شخصیت های بسیار ممتاز و امین کشور است که این رفتار با ایشان خیلی دور از اخلاق بود. همین کار را هم با ظریف کردند. فقط خدا را شکر ظریف فرصت نکرد صحبت کند.”

بهروز نعمتی عضو شورای مرکزی فراکسیون رهروان ولایت هم در گفت و گو با ایلنا گفت: “گویا آقای حسینیان به ایشان گفته که رویتان سیمان می‌ریزیم و شما را در اراک دفن می‌کنیم. این اتفاق بسیار بدی بود و آنچه ما از زبان آقای صالحی در توضیح توهینی که به ایشان شنیدیم٬ بسیار ناراحت‌کننده بود.”
او در ادامه اضافه کرد: ” روز تصویب کلیات برجام شاهد بودیم مخالفان طرح برجام از تمام ابزارهای مشروع و غیرمشروع برای اعمال‌نظر‌هایشان استفاده کردند٬ اما در عین حال این مجلس است که بر اساس عقلانیت رای خود را می‌دهد.”

مسعود پزشکیان نماینده مردم تبریز و اسکو هم در واکنش به توهین خشونت‌آمیز روح‌الله حسینیان به علی‌اکبر صالحی، گفت: “گویا به ایشان گفته‌اند که زیر سیمان دفن‌تان می‌کنیم. البته مدعی شده‌اند که این حرف را به شوخی گفته‌اند اما مسئله اینجاست که چه به شوخی و چه جدی، چنین ادبیاتی در شأن مجلس نبوده و درست نیست. به‌هر حال بعضی‌ اوقات، عده‌ای حرف‌های جدی را به شوخی می‌گویند. یعنی حرف‌شان را می‌زنند و بعد می‌گویند، شوخی کردم و این کار بسیار نادرستی است.”

پزشکیان با بیان این‌که هیچ‌نگرانی خاصی از بررسی جزئیات برجام در مجلس وجود ندارد، تصریح کرد: “اینکه در مملکت تفرقه ایجاد کنیم، قطعاً به ضرر همه ماست و چه جزئیات برجام رای بیاورد و چه اینگونه نشود، مردم از وضعیتی که ما در کشور ایجاد کرده‌ایم، شکایت دارند. تصور من بر این است که تصویب برجام و مهم‌تر از آن اجرای آن توسط دولت تا حدودی نارضایتی مردم را کاهش می‌دهد اما نمی‌توان با قطعیت گفت، برجام تمام نارضایتی و مشکلات مردم را حل خواهد کرد.”

در این میان برخی هنرمندان هم با انتشار نظرات و عکس هایی آنچه روز گذشته در مجلس روی داد را مورد نقد کشیدند اما به شیوه خود.
امیر جعفری با اشتراک گذاشتن طرحی در صفحه اینستاگرام خود نسبت به سخنان روح الله حسینیان درباره دکتر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی واکنش نشان داد.
او عکس مکعب سیمانی را منتشر کرد که نوشته ای بالای آن بود با این مضمون: “منو اینطوری نبینید یه روز رییس سازمان انرژی اتمی بودم.”
او همچنین نوشته: «متاسفانه اسم طراح این اثر را نمی‌دونم کی هست ولی دیدنیه. زنده باد دکتر صالحی.»

روزنامه های امروز هم نسبت به گرایش سیاسی نسبت به اتفاقات دیروز مجلس واکنش داشتند.
به گزارش خبرآنلاین، کیهان طرح برجامی مجلس را «کلیات ابوالبقاء» خوانده که با «جنجال مهندسی شده، رای آورد!». مطلع این گزارش از این قرار است «روز گذشته کلیات طرح اجرای برجام که بیشتر شبیه کلیات ابوالبقاست تا یک طرح سیاسی و عملیاتی، در سایه حاشیه‌سازی‌های قابل تامل و با آرایی لرزان در مجلس شورای اسلامی تصویب شد». گزارش با حواشی ای از کاسب خواندن مخالفان تحریم، عدم دفاع لاریجانی از کمیسیون ویژه بررسی برجام، اظهارات زاکانی درباره لغو نشدنی بودن تحریم ها و …. ادامه یافته و سخنان صالحی که به تهدید شدنش اشاره داشت را عامل متشنج شدن فضای مجلس خوانده است. کیهان در این گزارش به حواشی پس از آن و معرفی حسینیان به عنوان نماینده تهدید کننده اشاره ای نکرده و در عوض طرح سوال کرده که چرا ظریف شخصا به دفاع از طرح مجلس نپرداخته و انتخاب صالحی برای دفاع از برجام را «حاشیه سازی عجیب و غریب» قلمداد کرده است.

«یکشنبه سرکاری» تیتر روزنامه وطن امروز است که از «رای شکننده مجلس» به کلیات «طرحی بی خاصیت» که تهدیدات برجام را رفع نمی کند، نوشته است. این روزنامه مدعی است که این طرح برخلاف توافق لاریجانی با شمخانی و زاکانی به صحن آمده بوده است و مصداق واقعی چشم پوشی بر واقعیات برجام بوده است. وطن امروز، از «رفتار نامتعادل صالحی» نوشته و سخنان وی را احساسی و مظلوم نمایی و حتی «فیلم هندی با حالت گریه» قلمداد کرده است. رای نهایی مجلس به کلیات این طرح از نظر این روزنامه «به نتیجه رسیدن سناریوی بی خیالان» نگاشته شده است.

روزنامه رسالت تنها گزارشی خنثی از تصویب کلیات طرح برجام و مواضع مخالفان و موافقان نوشته و نه از تهدید حسینیان در آن ردپایی هست و نه واکنش علی اکبر صالحی به آن. در این گزارش به هیچ یک از حواشی روز گذشته مجلس اشاره نشده و تنها نقل قول های کم حاشیه نمایندگان روایت شده بود.

روزنامه جوان با تیتر «غوغای تصویب برجام» جلسه دیروز مجلس را «پرتنش» خوانده و رای ۱۰۰ نفره مخالفان را پررنگ نشان داده است. در پایان این گزارش دو حاشیه جلسه دیروز هم بازخوانی شده. یکی رای مخالف نمایندگان به علنی بودن رای گیری و دوم «سیمان و صالحی». بخش هایی از نطق صالحی و اینکه به روایت پیرموذن، نماینده تهدید کننده حسینیان بوده است، در میان تیتر آخر این گزارش آمده است.

«باز شدن معبر مین‌گذاری شده برجام؟!» عنوانی است که روزنامه سیاست روز برای خود برگزیده است. این گزارش به سبک تاریخچه ای همراه با لید نوشته شده و گزیده ای از سخنان تک تک نمایندگانی که دیروز در مجلس درباره برجام اظهار نظر کرده اند را درج کرده است. در این گزارش سخنان صالحی در انتقاد از تهدیدی که شده بوده، در آخرین سطور آمده اما اشاره ای نشده که چه کسی این تهدید را عنوان کرده است.

روزنامه اطلاعات همچون همیشه مشی ای خنثی و صرفا اطلاع رسان در پیش گرفته است. «با ۱۳۹ رای موافق، مجلس کلیات طرح برجام را تصویب کرد». این گزارش با سخنان رئیس مجلس در پاسخ به مخالفان آغاز شده است.

روزنامه جمهوری اسلامی هم نوشته است که «پس از جلسه ای پرتنش و پرحاشیه مجلس کلیات طرح اجرای برجام را تصویب کرد». سبک گزارش این روزنامه شبیه روزنامه اطلاعات است. اما با شرح و تفصیل بیشتری به موضوع پرداخته است.

«روز سخت برجام در خانه ملت» و «ریل گذاری مجلس برای برجام» تیترهای روزنامه های جام جم و همشهری است. گزارش جام جم گزارش کوتاهی ای از «جلسه پرالتهاب و نفس گیر» با تاکید بر رایزنی مجلس و شورای عالی امنیت ملی درباره برجام نوشته است.

شرق تیتر «جنجال ناکام» و رای اکثریت مجلس به برجام علی رغم تلاش تندروها را انتخاب کرده است. این روزنامه تصاویر متعددی از نمایندگان مخالف برجام و چهره عصبانی صالحی را نیز در صفحه نخست خود منتشر کرده است. این روزنامه گزارش دیگری در باره بازتاب تهدید صالحی در صحن علنی مجلس دارد و به نقل از عراقچی نوشته است که لحن حسینیان در این تهدید، جدی بود.

روزنامه اعتماد با تیتر «یکشنبه تلخ» و تصویری از تهدید برخی نمایندگان دلواپس علیه ظریف و صالحی، تمام یادداشت های صفحه نخست خود را نیز به این موضوع اختصاص داده است. تلخی این روز مجلس از نگاه روزنامه اعتماد به دلیل آغاز بررسی برجام با تذکر و تشنج و پایانش با تهدید به قتل و بغض مذاکره کننده ها بوده است. به نوشته این روزنامه، تعداد مخالفان برجام برای آبستراکسیون کم بوده و به همین دلیل مشی تنش در مجلس را در پیش گرفته اند.

روزنامه آرمان با دو گزارش با عناوین «کمدی تراژیک پایداری در صحن علنی» و «شوک ۱۳۰ رایی مجلس به دلواپسان» به ماجرای دیروز مجلس پرداخته است. آفتاب یزد هم جلسه دیروز مجلس را «یکشنبه تهدید» خوانده و با رویکرد ره به جلو از اجرای برجام از دوشنبه هفته آینده به نقل از عراقچی نوشته است.