سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » زیباکلام: در ۶سال مذاکره، مجلس از جلیلی توضیحی نخواست...

زیباکلام: در ۶سال مذاکره، مجلس از جلیلی توضیحی نخواست

چکیده : دولت سابق سیاست دو سال پایانی دولت اصلاحات را کنار زد و اعتقاد بر کنار زدن غرب و آژانس هسته‌ای در پیشبرد فعالیت‌های هسته‌ای ایران داشت...


کلمه – گروه خبر: در حالی که این روزها مجلس سرگرم بررسی برجام است و مجلسیون معتقدند تیم مذاکره کننده باید برای بند بند این توافق پاسخگو باشند، بسیاری به یاد دارند که تیم مذاکره کننده قبلی با همراهی رییس دولت نهم و دهم چطور کشور را تا بحران بردند و همان زمان هیچ نماینده مجلسی نبود سوالی از تیم مذاکره کند. در آن آشفته بازار هر گروه و جناح سیاسی اهداف سیاسی خود را دنبال می کرد.

صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران نشست گفت و گوی تمدن ها توسط انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی اصفهان درست به همین نکته اشاره کرده و گفته است: “در شرایط کنونی اصولگرایان مطرح می‌کنند که ظریف و عراقچی باید بند به بند توافق هسته‌ای را توضیح دهند اما در شش سال مذاکرات زمان آقای جلیلی ،‌او یک بار هم برای ارائه توضیحات به مجلس نیامد و مجلس نیز از او هیچ توضیحی نخواست.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران گفت : تفاوت مهم و اساسی دولت یازدهم با دولت دهم این است که دولت یازدهم به خود اجازه نداد که از پرونده هسته ای بهره برداری سیاسی کند.

به گزارش ایرنا، دکتر صادق زیبا کلام شامگاه دوشنبه در نشست گفت و گوی تمدن ها در دانشگاه صنعتی اصفهان افزود: دولت یازدهم همه تلاش خود را به کار گرفت که با کمترین خسارت بتواند کشور از چالشهای ایجاد شده عبور کند .

وی با اشاره به روند تاریخی پرونده هسته ای ایران اظهار کرد: مساله توافق هسته ای از گفت وگوی تمدن ها پیچیده تر است زیرا توافق هسته ای در برگیرنده مسائل زیادی است.

وی سیاست دولت اصلاحات در دو سال پایانی آن درباره برنامه هسته ای را کج دار و مریز خواند و گفت: این سیاست برای این در پیش گرفته شد تا دنیا در مقابل کشور ایران قرار نگیرد اما دولت نهم سیاست کج دار و مریز دولت قبل را کنار گذاشت و بر این عقیده بود که ما بدون توجه به غرب و آژانس انرژی اتمی، فعالیت های هسته ای را با تمام توان پیش می بریم.

زیبا کلام گفت : از طرفی در قبال این سیاست ؛ غربی ها پرونده هسته ای ایران را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع دادند و در نتیجه اصول گرایان و دولت احمدی نژاد از پرونده هسته ای در پیشبرد اهداف آمریکاستیزی و غرب ستیزی استفاده کردند.
وی با بیان اینکه اصولگرایان در این دوران از موضوع هسته ای بهره برداری سیاسی کردند افزود: دولت احمدی نژاد از پرونده هسته ای در پیشبرد اهداف آمریکاستیزی و غرب ستیزی استفاده کرد.

زیبا کلام در خصوص توافق هسته ای و اهمیت آن در ابعاد بین المللی گفت : این توافق در برگیرنده موضوعات و مسایل مهم و متعدد و از نظر فراگیری تداعی کننده گفتگوی تمدنها است .

وی با یاداوری موضوع گفت وگوی تمدن ها از سوی رئیس جمهور وقت ایران در سال ۱۳۷۸ و در نهایت سال نامگذاری سال ۲۰۰۰ به نام سال گفت وگوی تمدن ها از سوی سازمان ملل گفت : در دوران اصلاحات سیاست تنش زدایی در پیش گرفته شده و پس از بحث های زیاد موضوع گفت وگوی تمدن ها در مقابل نظریه برخورد تمدن ها مطرح شد .

زیبا کلام اضافه کرد : موضوع گفت وگوی تمدن ها در سال ۸۴ و در دوره نهم و دهم ریاست جمهوری مرکز گفت وگوی تمدن ها در تهران و شهرستان ها تعطیل شد .
وی درباره اینکه آیا ادامه یافتن گفت وگوی تمدن ها می توانست جلوی شکل گیری گروه های تروریستی مانند داعش بگیرد توضیح داد: گروههای تکفیری مانند داعش، القاعده و طالبان اعتقادی به گفت وگوی تمدن ها ندارند و در صورت ادامه روند گفت وگوی تمدن ها هم جلوی اتفاقاتی مانند حادثه ۱۱ سپتامبر گرفته نمی شد.

زیباکلام اضافه کرد: اما با ادامه گفت وگوی تمدن ها دستکم تصویر ساخته شده از مسلمانان تعدیل می شد.
وی درباره انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال جاری افزود: وظیفه اصلاح طلبان این است که با اعتدالیون و طرفداران دولت متحد باشند و برای مجلس شورای اسلامی یک فهرست مشترک ارائه کنند.

به گزارش تابناک، بخش‌های از سخنان وی از این قرار است:

*موضوع گفتگوی تمدن‌ها در سال ۷۸ و از سوی رئیس جمهور وقت مطرح شده است. خاتمی در این سال با پیگیری‌های مستمر خود موفق شد تا سازمان ملل سال ۲۰۰۰ را به نام سال گفتگوی تمدن‌ها نامگذاری کند.

*خاتمی نخستین رئیس جمهوری بود که در سخنرانی‌های بین‌المللی و در صحنه‌های بین‌المللی خواستار نابودی و مرگ کسی نبود و در سیاست خارجی‌اش تنش زدایی را در دستور کار قرار داده بود. وی برقراری ارتباطات سازنده با دیگر کشورهای دنیا را خواستار بود و از این رو از ایجاد زمینه هر گونه تنش خودداری می‌کرد.

*اما در سال ۸۴ مراکز گفتگوی تمدن‌های کشور با روی کار آمدن احمدی نژاد بسته شد. این در حالی بود که این مرکز اقدامات خوبی را در طول‌ سال‌های ۷۸ تا ۸۴ انجام داده بود.

* مسئله توافق هسته‌ای از گفتگوی تمدن‌ها پیچیده‌تر است.

* توافق هسته‌ای شامل مسائل مختلفی است و از این رو اظهار نظر در خصوص آن باید با در نظر گرفتن تمام جوانب صورت گیرد.

* در دو سال پایانی دولت اصلاحات سیاست دولت بر مبنای کج‌دار و مریض پیش بردن برنامه‌ هسته‌ای ایران بود.

* این سیاست به منظور جلوگیری از مقابله کشورها با برنامه هسته‌ای ایران پیاده شده است.

* دولت سابق سیاست دو سال پایانی دولت اصلاحات را کنار زد و اعتقاد بر کنار زدن غرب و آژانس هسته‌ای در پیشبرد فعالیت‌های هسته‌ای ایران داشت.

* در همین دوران غربی‌ها پرونده هسته‌ای ایران را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع کرده بودند.

* اصولگرایان از موضوع هسته‌ای در دولت قبل استفاده سیاسی کردند.

* دولت نیز در آن زمان از پرونده هسته‌ای ایران در راستای آمریکا ستیزی و غرب ستیزی بهره‌برداری کرد.

* دولت یازدهم به خود اجازه نداد از پرونده هسته‌ای ایران بهره‌برداری سیاسی کند.

* دولت یازدهم تمام تلاش خود را به کار بست تا با حداقل وارد ساختن خسارت کشور را از چاهی که توسط برخی اصولگرایان در پرونده‌ هسته‌ای و بهره برداری از آن در آن افتاده بود خارج کند.

*گفتگوی تمدن‌ها نمی‌توانست جلوی داعش، القاعده، طالبان، حادثه ۱۱ سپتامبر را بگیرد و حداقل مزیت فعالیت مرکز گفتگوی تمدن‌ها می‌توانست تعدیل سازی چهره مسلمانان در سطح جهان باشد.

* شورای نگهبان به صورت رگباری اصلاح‌طلبان را رد صلاحیت می‌کند.

* در انتخابات پیش رو، اصلاح طلبان باید با ارائه لیستی با اعتدالیون و طرفداران دولت متحد شوند و لیستی واحد را برای انتخاب مجلس دهم ارائه کنند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.