سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نامه یک فرمانده سابق سپاه به رهبری: با دنیا سر میز مذاکره نشستید؛ انتخابات آزاد هم ...
» تاکید بر اعلام آشتی ملی و رفع حصر از کروبی، موسوی و رهنورد

نامه یک فرمانده سابق سپاه به رهبری: با دنیا سر میز مذاکره نشستید؛ انتخابات آزاد هم برگزار کنید

چکیده :حبیب الله امیری در نامه ای به رهبری با تشریح اصل 37 قانون اساسی و اینکه این اصل برگرفته از دستورات اسلام است، از وی خواسته است: دستور فرمائید قبل از دادگاه کسی در حصر و یا زندان نباشد و با اعلام آشتی ملی از حجة الاسلام والمسلمین کروبی، جناب آقای میرحسین موسوی و سرکار خانم زهرا رهنورد رفع حصر گردد....


حبیب الله امیری از مبارزین قبل از انقلاب در نامه ای به رهبری با تشریح اصل 37 قانون اساسی و اینکه این اصل برگرفته از دستورات اسلام است، از وی خواسته است: دستور فرمائید قبل از دادگاه کسی در حصر و یا زندان نباشد و با اعلام آشتی ملی از حجة الاسلام والمسلمین کروبی، جناب آقای میرحسین موسوی و سرکار خانم زهرا رهنورد رفع حصر گردد.

به گزارش کلمه، وی که از فرماندهان سپاه پاسداران پس از انقلاب است در نامه ی خود همچنین نوشته است: همانگونه که نظام جمهوری اسلامی توانست با 1+5 و بعضی از کشورها که سابقۀ خوبی با ایران نداشتند بر سر میز مذاکره بنشیند و مشکل هسته ای را تا این مرحله به جلو برد و پیشرفت داشته باشد و ملت را شاد کند به مسئولین دستور فرمائید تا انتخاباتی آزاد با حضور همۀ دیدگاه ها و سلیقه های مختلف جامعه برگزار گردد.

حبیب الله امیری با تاکید بر اینکه ولایت فقیه مافوق قانون نیست، خاطرنشان می کند که پیامبر گرامی اسلام در حفظ حقوق و امانت مردم دقت داشت و امین مردم بود.

متن نامه ی این سردار سپاه و مبارز دوران ستمشاهی که در اختیار کلمه قرار گرفته به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

حضور محترم رهبر جمهوری اسلامی ایران حضرت آیت الله خامنه ای

سلام علیکم

پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) پیش از بعثت به علت اینکه در حقوق و نگهداری امانت های افراد و مردم از هر طایفه و قبیله بی نهایت دقت می فرمودند تا جائی که لقب امین به وی داده شد؛ و هم او پس از برگزیده شدن به مقام پیامبری، خداوند در وصف وی فرمود: «به رحمت خدا با مردم نیکخو شدی و اگر سخت دل بودی از اطرافت پراکنده می شدند … پس در کارها با آنان مشورت نما.» (سوره آل عمران/159)، با توجّه به آیۀ مبارکۀ مذکور، در دنیای امروز و با گسترش جمعیّت بهترین روش مشورت با مردم، قانون اساسی کشور است که حاصل تلاش خبرگان منتخب ملت است؛ پس نباید اجازه داده شود به هیچ وجه اصلی از اصول آن نقض گردد.

حضرت آقای خامنه ای؛ جریان هایی و کسانی ادعا می کنند ولایت فقیه فوق قانون است. آقایان باید توجّه داشته باشند به آن همه دلایل محکم و مستدل و خدشه ناپذیری که وجود دارد، انسان غیرممکن و محال است که فوق قانون باشد، که به بعضی از آن دلائل اشاره می کنم.

1- پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) با توجّه به آیۀ «النبی اولی من مؤمنین من انفسهم»، (سوره احزاب/5) به حقوق همۀ شهروندان بی نهایت احترام می گذاشتند.

2- انسان همواره در معرض سقوط است و خداوند متعال از قول حضرت یوسف صدیق فرموده است: «و ما ابرء نفسی انّ النفس لامارة بالسوء …»، (سوره یوسف/53)

3- حضرت آیت الله شهید مرتضی مطهری (ره) نقل به مضمون فرموده اند که ام سلمه می گوید: «پیامبراکرم (صلی الله علیه وآله) در دل شب با خدای خود مناجات می کرد و می فرمود: الهی لاتکلنی الی نفسی طرفة عین ابداً.» (سیری در سیرۀ نبوی، ص 135) و هم ایشان دربارۀ تسویل و زیبا جلوه دادن نفس و توجیه خویش در کتاب انسان کامل به طور مشروح مطالبی را در این باره دارند.

4- حضرت امام خمینی (ره) فرمودند: «میزان رأی ملت است» و نیز فرمودند: «هر فردی از افراد ملت حق دارد که مستقیماً در برابر سایرین، زمامدار مسلمین را استیضاح کند و به او انتقاد کند و او باید جواب قانع کننده دهد.»، (صحیفۀ نور، ج 4، ص 283)

5- و همچنین در پاسخ به جمعی از نمایندگان مرقوم فرمودند: «ان شاء الله تصمیم دارم در تمام زمینه ها وضع به صورتی درآید که همه طبق قانون اساسی حرکت کنیم.»، (صحیفۀ نور، ج 21، ص 57) با توجّه به شناختی که از حضرت ایشان داریم مثل دیگر زمامداران دنیا اهل بازی های سیاسی نبودند.

6- اکثریت و یا اکثریت قریب به اتفاق فقها در زمان غیبت اختیارات فقها را محدود می دانند و چنانچه فقیهی بخواهد بر خلاف سیرۀ فقها فتوا و یا نظری دهد باید از چنان استدلال و برهان قاطعی برخوردار باشد که هرگز کسی نتواند خدشه ای به آن وارد کند، به ویژه آنکه حق الناس در آن دخل و تصرّف داشته باشد. در صورتی که شاهدیم حضرت آیت الله العظمی منتظری (ره) 26 دلیل که مستند به آن همه آیات و روایات و قضاوت عقل و سیرۀ عقلا، برای مشروعیّت انتخاب مردم و دخالت در سرنوشت شان بیان فرمودند. (جلد دوم مبانی فقهی حکومت اسلامی، ص 213)

حضرت آقای خامنه ای؛

اینجانب یکی از افرادی هستم که در رژیم گذشته چند سال فراری و یا زندان بودم و در نظام جمهوری اسلامی چند سال در جبهۀ جنگ حضور داشتم دو پیشنهاد ارائه می دهم:

1- همانگونه که نظام جمهوری اسلامی توانست با 1+5 و بعضی از کشورها که سابقۀ خوبی با ایران نداشتند بر سر میز مذاکره بنشیند و مشکل هسته ای را تا این مرحله به جلو برد و پیشرفت داشته باشد و ملت را شاد کند به مسئولین دستور فرمائید تا انتخاباتی آزاد با حضور همۀ دیدگاه ها و سلیقه های مختلف جامعه برگزار گردد.

2- با ملاک قرار دادن اصل 37 قانون اساسی «اصل، برائت است هیچ کس از نظر قانون مجرم شناخته نمی شود مگر اینکه جرم او در دادگاه ثابت گردد». با توجّه به اینکه این اصل برگرفته از دستورات اسلام است دستور فرمائید قبل از دادگاه کسی در حصر و یا زندان نباشد و با اعلام آشتی ملی از حجة الاسلام والمسلمین کروبی و جناب آقای مهندس میرحسین موسوی و سرکار خانم زهرا رهنورد رفع حصر گردد.

قم – حبیب الله امیری

19/6/1394


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.