سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » عصبانیت لاریجانی از نمایندگانی که متن برجام را نخواندند/ رئیس مجلس خطاب به نمایندگ...

عصبانیت لاریجانی از نمایندگانی که متن برجام را نخواندند/ رئیس مجلس خطاب به نمایندگان: با این وضعیت چطور می‌خواهید برجام را بررسی کنید؟

چکیده : چطور وقتی بعد از گذشت بیش از دو هفته از توافق هسته‌ای هنوز حتی یک نفر از شما متن برجام را نخوانده، انتظار دارید تا بررسی‌های مجلس دقیق و کارشناسی باشد؟ او همچنین می‌گوید با این وضعیت چطور می‌خواهید برجام را بررسی کنید؟...


 

بررسی توافق هسته‌ای در مجلس در حالی پیگیری می‌شود که عدم تسلط برخی نمایندگان بر متن برجام در جلسات کمیسیون ویژه مشهود شده است. از جمله جایی که مهدی کوچک‌زاده برای بیان انتقادات خود متن برجام را با متن قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل اشتباه گرفته بود. این موضوع اما گویا پیشتر در جلسات داخلی فراکسیون رهروان به عنوان طیف اکثریت مجلس حاشیه‌هایی به دنبال داشته و باعث اعتراض علی لاریجانی، رئیس مجلس نیز شده است.

به گزارش خرداد؛ تا اینجای کار گارد مخالفت تعداد زیادی از نمایندگان مجلس در برابر برجام آشکار شده است. نمایندگانی که بعد از 23 تیر، یعنی زمان توافق ایران و کشوزهای 1+5 اصرار زیادی بر آنچه که «بررسی دقیق برجام در مجلس» می‌خوانند، دارند. اما این عده واقعا چقدر با دقت مهمترین اتفاق دیپلماتیک تاریخ ایران را رصد و بررسی می‌کنند؟ شاید روایت یکی از اعضای شورای مرکزی فراکسیون رهروان از جلسات هسته‌ای این مجموعه بتواند موضوع را روشن‌تر از قبل کند.

یک عضو شورای مرکزی فراکسیون رهروان که نخواست نامش منتشر شود در گفت و گو با «خرداد» توضیح داد که چگونه بی‌توجهی نمایندگان به اصل موضوع برجام در ماه گذشته باعث ناراحتی و اعتراض رئیس مجلس شده است.

به گفته این نماینده مجلس، بعد از توافق هسته‌ای و زمانی که بهارستان نشینان نشان دادند برای بررسی برجام اصرار دارند، فراکسیون‌های سیاسی مجلس جلسات خود را با دو هدف تشکیل دادند؛ اول رایزنی‌های ابتدایی برای تعیین نامزدهای عضویت در کمیسیون ویژه برجام و دوم بررسی‌های ابتدایی روی متن توافق. بر اساس گفته‌های این نماینده مجلس در اولی جلسه فراکسیون رهروان که با حضور علی لاریجانی تشکیل شده بود، رئیس مجلس از حضار که تعداد آنها بالای صد نفر بوده سوال می‌کند که چه کسی ازاین جمع متن برجام را مطالعه کرده است؟ با کمال تعجب هیچ یک از حضار پاسخی مثبت به سوال علی لاریجانی نمی‌دهد. بدین ترتیب معلوم می‌شود که هیچکدام از اعضا متن برجام را مطالعه نکرده‌اند.

بعد از این وضعیت علی لاریجانی توصیه می‌کند که اعضا تاجلسه بعدی حداقل مروری بر روی متن برجام داشته باشند تا قابلیت بررسی آن در فراکسیون وجود داشته باشد.

اما در جلسه دوم هم وقتی علی لاریجانی از حدود 120 نماینده حاضر می‌پرسد که چه کسانی در روزهای گذشته متن برجام را مطالعه کرده‌اند تا امکان آغاز کار بررسی‌ها وجود داشته باشد، باز هم هیچکس جواب مثبتی نمی‌دهد و معلوم می‌شود که از آن جمع هیچ فردی این کار را انجام نداده است.

این وضعیت موجب اعتراض شدید علی لاریجانی به اعضای فراکسیون رهروان می‌شود. او خطاب به حضار با لحنی گلایه آمز می‌گوید چطور وقتی بعد از گذشت بیش از دو هفته از توافق هسته‌ای هنوز حتی یک نفر از شما متن برجام را نخوانده، انتظار دارید تا بررسی‌های مجلس دقیق و کارشناسی باشد؟ او همچنین می‌گوید با این وضعیت چطور می‌خواهید برجام را بررسی کنید؟
عضو شورای مرکزی فراکسیون رهروان که این موضوع را برای «خرداد» روایت کرد همچنین توضیح می‌دهد که در همان جلسه تعداد زیادی از اعضا به دلیل عدم تسلط بر زبان انگلیسی در جواب لاریجانی می‌گویند امکان مطالعه متن را به دلیل انگلیسی بودن آن ندارند و باید متن فارسی در اختیارشان قرار بگیرد تا آن را متوجه شوند.

به گفته این نماینده علی لاریجانی بعد از دیدن این وضعیت در فراکسیون رهروان با حالتی شبیه بهرقهر جلسه را ترک می‌کند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.