سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » جهانگیری: واقعیت این است؛ فساد سیستمی سیاهی مثل یک موریانه به جان این کشور افتاده...

جهانگیری: واقعیت این است؛ فساد سیستمی سیاهی مثل یک موریانه به جان این کشور افتاده

چکیده : اخیرا آقای سیف نامه‌ای به بنده نوشت و اعلام کرد عدد خیلی بزرگی از منابع بانک مرکزی در سال‌های گذشته استفاده شده و الان دستگاه‌های نظارتی فشار آوردند که ما این پول را برگردانیم که رییس‌جمهور هم رونوشت کرد اگر این پول از بانک مرکزی طبق قانون برداشت شده که البته توسط دولت قبل صورت گرفته، برگرداندن آن تعهد این دولت است و باید برای بازپرداختش فکری کنیم، اما اگر طبق قانون، قانونی نبوده و همین‌طوری رفتند از مرکزی پول برداشت کردند حتما کسی که تصمیم گرفته این پول برداشت شود باید به دستگاه قضایی معرفی شود...


کلمه – گروه خبر: معاون اول رییس‌جمهور می گوید که “ما هیچ خط قرمزی نداریم و می‌گوییم در بحث مفاسد به هر کسی که رسیدید رسیدگی کنید و قوه قضاییه هم تمام موارد را رسیدگی کند. اینکه با شعار و حرف افراد را بدنام کنیم درست نیست. هر کس در این مفاسد در هر رده مدیریتی درگیر بوده باید مورد رسیدگی قرار بگیرد و مثال‌هایشان هم بسیار زیاد است.”

شکایت محمود احمدی نژاد رییس دولت نهم و دهم که بیشترین فساد مالی و اداری را در دولت های پس از انقلاب داشته است، از معاون اول رییس جمهور آغازی شد بر ارایه مدارک دولت مبنی بر بی قانونی ها و مفاسد مالی و اداری دولت قبل در محاکم قضایی.
این استقبال از این رو شد که به نظر می رسد سیستم قضایی کشور همتی برای تشکیل پرونده و برگزاری دادگاه برای عاملان و آگاهان این فساد عظیم از خود نشان نمی دهد.

الهام امین‌زاده معاون حقوقی رییس جمهور هم در حاشیه نشست هیأت دولت درباره شکایت محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور سابق از اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور اعلام کرده است: “آقای جهانگیری در حال تهیه دفاعیات خود درباره این شکایت هستند.”

این را خود اسحاق جهانگیری پس از جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران، اعلام کرده است که در مبارزه با فساد من جدی هستم و کمترین تردیدی به خود راه نداده‌ام. دولت هم کمترین تردیدی به خودش راه نمی‌دهد، علت آن هم این است که متاسفانه مفاسد در کشور بسیار بد شده و اینکه گفته می‌شود یک فساد سیستمی سیاهی مثل یک موریانه به جان این کشور افتاده یک واقعیت است و همه باید همت کنیم و نباید بگذاریم این راه متوقف شود. رسانه‌ها هم خیلی می‌توانند در این زمینه نقش داشته باشند.

وی افزود: من تعجب می‌کنم از برخی افرادی که از نظر سابقه خودشان را همواره سردمدار و پرچمدار مبارزه با مفاسد می‌دانستند، اکنون کند شده‌اند و به مسائل جدی نمی‌پردازند. موضوع بابک زنجانی بزرگترین فساد است که من معتقدم اصلا مشابهی ندارد و یک وقتی هم گفتم این مورد فساد قرن است که یکی از بندهای شکایت از بنده هم مطرح کردن همین موضوع است.

جهانگیری ادامه داد: من گفتم اگر کسی پیدا شد فردی را معرفی کرد، حتی در دنیا، که یک دلار از بابک زنجانی بیشتر پول برده، من از مردم ایران عذرخواهی می‌کنم. من تعجب می‌کنم وقتی که این مساله وجود داشته باشد، مگر ما گفتیم به مفاسد رسیدگی کنید و اگر رسیدید به پسر فلان فرد یا فلان مقامی که حتی احتمال دارد در این دولت باشد کار را جلو نبرید؟

معاون اول رییس‌جمهور در ادامه تاکید کرد: ما هیچ خط قرمزی نداریم و می‌گوییم در بحث مفاسد به هر کسی که رسیدید رسیدگی کنید و قوه قضاییه هم تمام موارد را رسیدگی کند. اینکه با شعار و حرف افراد را بدنام کنیم درست نیست. هر کس در این مفاسد در هر رده مدیریتی درگیر بوده باید مورد رسیدگی قرار بگیرد و مثال‌هایشان هم بسیار زیاد است.

وی اضافه کرد:‌ من تا الان سعی کردم که در مورد مدیران قبلی سخن نگویم و تا این لحظه خیلی از مسائل را نگفتم. بحث بگم بگم نیست. شما خودتان می‌دانید من حرفی را می‌زنم که یا وارد مرحله اجرا شده و یا در قوه قضاییه در حال رسیدگی است. ما در مساله سوء‌مدیریت حرف‌های جدی داریم. بنده در این زمینه یک موردی را اخیرا به دستگاه‌های نظارتی نوشتم که گزارش آن را تهیه کنند و به بنده اعلام شود.

جهانگیری بیان کرد: اخیرا آقای سیف نامه‌ای به بنده نوشت و اعلام کرد عدد خیلی بزرگی از منابع بانک مرکزی در سال‌های گذشته استفاده شده و الان دستگاه‌های نظارتی فشار آوردند که ما این پول را برگردانیم که رییس‌جمهور هم رونوشت کرد اگر این پول از بانک مرکزی طبق قانون برداشت شده که البته توسط دولت قبل صورت گرفته، برگرداندن آن تعهد این دولت است و باید برای بازپرداختش فکری کنیم، اما اگر طبق قانون، قانونی نبوده و همین‌طوری رفتند از مرکزی پول برداشت کردند حتما کسی که تصمیم گرفته این پول برداشت شود باید به دستگاه قضایی معرفی شود.

معاون اول رییس‌جمهور افزود: من از دستگاه‌های نظارتی خواسته‌ام گزارش خود را پیرامون این مساله به بنده ارائه کنند و من حتما به اطلاع مردم خواهم رساند که این موضوع چگونه انجام شده است. البته ما باید مواظب باشیم که مساله فساد و سوء مدیریت به هم گره نخورد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.